Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 7.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
Jaderná elektrárna Dukovany má novou sedmipatrovou budovu, která nabízí špičkové podmínky pro výcvik a práci jejích zaměstnanců a spolupracovníků. Na dvou letech stavby se podílela společnost ČEZ, která je provozovatelem elektrárny, a další dodavatelé.
"Budova je vybavena učebnami i simulátory, kde se mohou jaderní odborníci zdokonalovat v teorii i praxi. Kromě toho budova disponuje kancelářemi a jídelnou, které zvyšují komfort a spokojenost pracovníků," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Nová budova je navržena tak, aby vyhovovala náročným podmínkám provozu jaderné elektrárny a zaručovala vysokou úroveň bezpečnosti. Stavba byla dokončena v plánovaném termínu a slavnostně otevřena v přítomnosti zástupců elektrárny, ČEZ, zhotovitele, projekční kanceláře a médií. Nová budova je důležitým krokem pro zvyšování kvalifikace a motivace jaderných odborníků, kteří zajišťují bezpečnou a spolehlivou produkci elektřiny z Dukovan.

„V souvislosti s přípravou nových zdrojů i předpokládaným nejméně šedesátiletým provozem jaderných bloků musíme umět zajistit dostatek kvalifikovaného personálu. Součástí řešení jsou nové výcvikové prostory s dílnami, ve kterých budeme spolu s běžnými výcvikovými stendy využívat i moderní technologie jako je virtuální realita,“ potvrzuje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Nová víceúčelová budova, která má ambice ucházet se o titul stavby roku, je první nově postavenou administrativní budovou od spuštění elektrárny v roce 1985.

„Stávající objekty, neumožňují další rozšiřování a jejich případná rekonstrukce by nepřinesla potřebné navýšení kapacit. Nové prostory poskytují 108 míst pro výcvik, jsou rozděleny do 4 učeben a dílen, a dále kancelářské prostory až pro 242 zaměstnanců. Nechybí ani zázemí jídelny a zasedací místnosti,“ prozradil Roman Havlín, ředitel JE Dukovany.

Budova je vybavena speciálními prostory s balistickou ochranou nebo výcvikovou stěnou pro lezce z jednotky elektrárenských hasičů nebo speciální jednotky policie ČR, které sídlí v areálu elektrárny.

Hlavním dodavatel stavby je Metrostav DIZ, s.r.o, hlavní projekční kanceláří je di5, hlavními architekty jsou Marián Ján a Pavel Kabíček

obestavěná plocha 1107 m2
čista půdorysná plocha 7011 m2
obestavěný prostor 33 000 m3
množství použitého betonu 3 638 m3
plocha skleněných výplní 2 600 m2
175 km kabelů profesí elektro a slaboproud
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
Po čtrnácti letech náročné rekonstrukce byla v Havlíčkově Brodě otevřena Stará radnice. Při této příležitosti se v budově večer uskuteční slavnostní koncert, jenž je součástí hudebního festivalu Zlatá pecka. V prostorách Staré radnice bude nově sídlit i Turistické informační centrum města Havlíčkův Brod (zkratka TIC).
„Stará radnice v Havlíčkově Brodě je nejen architektonickým skvostem, ale i symbolem naší kulturní identity. Její rekonstrukce a zařazení mezi národní kulturní památky je důkazem, že si vážíme a pečujeme o naše historické dědictví," prohlásil při slavnostním zahájení ministr kultury ČR, Martin Baxa. Havlíčkobrodská Stará radnice je nově také uvedena na oficiálním seznamu národních kulturních památek.

"Rekonstrukce Staré radnice byla pro naše město velkým závazkem, ale také příležitostí oživit naši bohatou historii a zpřístupnit ji široké veřejnosti. Jsem nesmírně hrdý na to, že jsme tuto výzvu zvládli a můžeme nyní nabídnout reprezentativní prostory pro kulturní akce a společenská setkání," uvedl Zbyněk Stejskal, starosta města Havlíčkův Brod.

Rekonstrukce odhalila historické artefakty

Původně pozdně gotická stavba Staré radnice prošla během své historie dvěma rozsáhlými požáry. Po prvním velkém požáru byla přestavěna na pozdně renesanční radnici, po druhém rozsáhlém požáru, který radnici zachvátil 8. května 1834, byla roku 1857 obnovena a její interiéry byly upraveny v klasicistním stylu. Až do roku 1850 sloužila Stará radnice svému účelu, poté v ní byl okresní soud a do roku 2020 v ní sídlila Krajská knihovna Vysočiny. Nyní byla ukončena rozsáhlá rekonstrukce, která se uskutečnila ve čtyřech etapách pod vedením architekta Aleše Buriana.

„V průběhu závěrečné rekonstrukce k řadě změn projektu, vždy podle toho, jaké poklady se nám při stavebních pracích objevovaly. Například jsme se po dohodě s památkáři rozhodli ponechat ve dvou místnostech pro ukázku strop, který byl poničený rozsáhlým požárem. Dále došlo k úpravě trámového stropu a byly objeveny i nádherné malby z 19. století, které bylo nutné odborně zrestaurovat,“ přibližuje průběh rekonstrukce Libor Honzárek, místostarosta města Havlíčkův Brod.

Čtvrtá etapa rekonstrukce stála přibližně čtyřicet milionů korun, evropské fondy činí 12 milionů korun.

Rekonstrukce Staré radnice se uskutečnila ve čtyřech etapách. Poslední etapa, spolufinancovaná Evropskou unií, se zaměřila na rozsáhlé prostory v 1. a 2. nadzemním podlaží budovy. V těchto prostorách vznikla galerie, historická expozice města, víceúčelový sál a edukační sál. Bezbariérový přístup do 2. nadzemního podlaží je zajištěn prostřednictvím nového výtahu. Díky těmto úpravám se tak rozšíří možnosti společenského využití této národní kulturní památky.

S finanční podporou z Kraje Vysočina byly v rámci rekonstrukce v jedné z místností restaurovány nástěnné šablonové malby z 19. století. Restaurátoři pod vedením akademického malíře Pavla Nováka provedli dekorativní úpravu, která malbě vtiskla původní podobu.

Havlíčků Brod má novou kulturní památku

Stará radnice se stala i oficiálně národní kulturní památkou. Tento prestižní statut získala budova díky harmonickému snoubení mnoha uměleckých slohů a historických etap. Stará radnice se tímto připojuje k elitnímu klubu památek, kam patří například Karlův most nebo vila Tugendhat v Brně.

Stará radnice nabídne koncerty, společenské události i možnosti pronájmu

Nově otevřená Stará radnice se proměnila v multifunkční budovu. V přízemí se nachází galerijní prostor, expozice s 3D modelem města a turistické a informační centrum. První patro je určeno pro kulturní akce a besedy, kde se nachází víceúčelový a edukační sál, zatímco gotická sklepení slouží restauračním účelům. Celý objekt je také nově bezbariérový.

Turisticko-informační centrum se do nově zrekonstruovaných prostor přestěhuje a návštěvníkům otevře své brány 17. června. Od tohoto data si bude moct prohlédnout Starou radnici také veřejnost.

„Již nyní připravujeme komentované prohlídky pro zájemce, které přiblíží historii této krásné památky. V rámci MDKO (Městského divadla a kina Ostrov) chystáme pro nadcházející podzimní a zimní sezónu do zrekonstruovaných sálů Staré radnice řadu kulturních a společenských akcí. Počítáme také s tím, že sály bude možné pronajímat neziskovým i komerčním subjektům pro jejich společenské a konferenční účely,“ říká Tomáš Hermann, jednatel MDKO (Městského divadla a kina Ostrov).

Foto: Libor Hyžák a Libor Blažek
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
Neznámý vandal ve čtvrtek 6. června v době přibližně mezi čtvrtou a pátou hodinou odpoledne na ulici Friedova v Pelhřimově poničil lak na dveřích auta Audi. Majiteli tak vznikla předběžně vyčíslená škoda za pět tisíc korun. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Havárie osobního vozidla
Ve čtvrtek 6. června jel po půl čtvrté odpoledne sedmatřicetiletý řidič vozidla Ford Fusion po silnici ve směru od Dušejova na Jihlavsku. "U obce Boršov se plně nevěnoval řízení auta, kdy pravděpodobně na chvilku usnul, při následném brždění dostal s vozidlem smyk, automobil se střetl se svodidly a poté vyjel mimo vozovku, kde v příkopu narazil do stromů", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Ke zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření, nedošlo. Policisté u řidiče provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Při havárii vznikla předběžně vyčíslená škoda za sedmdesát tisíc korun. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto - horní obrázek)

Havárie nákladního vozidla
V pátek 7. června se stala kolem půl jedné v noci na silnici první třídy číslo 23 poblíž obce Dolní Dvorce u Telče na Jihlavsku dopravní nehoda. "Šestačtyřicetiletý řidič jedoucí se soupravou nákladního vozidla Mercedes Benz s návěsem se při jízdě ve směru od Třebíče plně nevěnoval řízení, kdy zřejmě na chvíli usnul, následně při průjezdu zatáčkou dostal při brzdění s automobilem smyk a vyjel mimo vozovku, kde narazil bokem do svodidel, ve kterých zůstalo auto zaklíněno", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Dechovou zkouškou policisté u řidiče požití alkoholu vyloučili. Při havárii vznikla předběžně vyčíslená škoda za 110 tisíc korun. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto - dolní obrázek)

Střet vozidel
Ve čtvrtek 6. června došlo po osmé hodině dopoledne ve Velkém Meziříčí na Žďársku k dopravní nehodě. "Řidič vozu VW jel po ulici Jihlavská ve směru na Stráneckou Zhoř a narazil do před ním jedoucího auta Škoda Superb, jehož řidička v tu dobu zastavovala z důvodu dopravní situace před ní. Vozidlo Škoda bylo následně nárazem odmrštěno vpřed a narazilo ještě do před ním stojícího automobilu Hyundai Tuscon, jehož řidič dával při odbočování přednost protijedoucím vozidlům. Při dopravní nehodě se zranil řidič vozidla VW", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté u řidičů provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla škoda přibližně za 270 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Střet vozidla s chodkyní
Ve čtvrtek 6. června došlo před jednou hodinou odpoledne v Třebíči na ulici Spojenců u autobusové zastávky k dopravní nehodě. "Po silnici jela ve směru k ulici Revoluční řidička vozidla Škoda Rapid, v té době na vozovku vstoupila osmiletá dívka a došlo ke střetu automobilu s chodkyní. Při dopravní nehodě utrpěla dívka zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření", uvedla J. Kroutilová. Policisté u řidičky provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili, dopravní nehodu šetří.

Střet vozidla s cyklistou
Ve čtvrtek 6. června došlo kolem půl páté odpoledne v Lukách nad Jihlavou na křižovatce ulic Nádražní a Předbořská ke střetu vozidla s cyklistou. "Řidič auta Škoda Octavia jel do centra a nedal přednost v jízdě cyklistovi jedoucímu po hlavní silnici. Při dopravní nehodě utrpěl cyklista zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do jihlavské nemocnice", informovala Jana Kroutilová. Policisté dechovými zkouškami u řidiče i cyklisty požití alkoholu vyloučili. Řidič osobního vozidla je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Opilý řidič
Ve čtvrtek 6. června zastavili policisté v ulici Žižkova v Havlíčkově Brodě před jedenáctou hodinou večer auto Audi. "U třiačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,15 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u muže ukázala také opakovaná zkouška. Policisté řidiči zakázali další jízdu, řidičský průkaz nevlastní", informovala J. Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ dále prověřují.

Řidič je podezřelý z přestupku
V pátek 7. června zastavili policisté v Želetavě na Třebíčsku kolem půl jedné v noci vozidlo VW a při testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou zjistili u šestadvacetiletého muže pozitivní hodnotu na marihuanu. "Lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu se řidič odmítl bezdůvodně podrobit a dopustil se tak přestupku. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky
Střet osobního auta Ford Galaxy s vozidlem zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina, který se stal ve čtvrtek 6. června krátce před pátou hodinou odpoledne na silnici druhé třídy číslo 360 v úseku u obce Petrůvky ve směru jízdy na obec Výčapy na Třebíčsku, si vyžádal ět zraněných. Zranění těžšího charakteru utrpěl spolujezdec z osobního auta a jeden záchranář. Oba zraněné byli letecky transportováni do nemocnice v Brně.
"Z dosavadního šetření vyplynulo, že když se osobní vůz blížil k před ním stojícím vozidlům, vyjel do protisměru a došlo ke střetu s protijedoucím vozidlem zdravotnické záchranné služby. Po střetu skončil VW Transporter na boku a osobní auto bylo odmrštěno do příkopu. Při dopravní nehodě utrpěli zranění oba řidiči a dále tří spolujedoucí, zranění byli transportování do nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Policisté provedenými dechovými zkouškami u obou řidičů požití alkoholu nezjistili. Škoda, která při nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na více než dva miliony korun. Dopravní nehodu a veškeré její související okolnosti policisté šetří.

"Žádáme občany, kteří dopravní nehodu viděli a dosud nekontaktovali policii, aby se přihlásili na tísňové lince 158", doplnila mluvčí.

"K místu nehody byly neprodleně vyslány tři pozemní posádky a dva vrtulníky letecké záchranné služby z Jihlavy a z Brna. Ošetřili jsme celkem pět osob. Řidič osobního auta utrpěl středně těžké zranění a dva pasažéři ze sanitního vozidla se zranili lehce. Převezeni byli sanitkami do nemocnice v Třebíči. Zranění těžšího charakteru utrpěl spolujezdec z osobního auta a jeden z našich záchranářů. Oba zraněné jsme letecky transportovali do nemocnice v Brně", doplnil informace krajských záchranářů na Vysočině Petr Janáček.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   23. 7. 2024

• Výstava miniatur slavné Slovanské epopeje od jihlavského malíře Jana Jiřího Rathsama v expozici Zlaté české ručičky v Pelhřimově
• V třebíčské porodnici mohou nově maminky rodit v šále, na balónu i porodní stoličce
• Z policejního deníku: nález munice v zemi; na silnici se válely přepravky s pivem, auto nikde žádné nebylo

Pondělí   22. 7. 2024

• Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje
• Čtyři sta let starý dub u Palečkova mlýna u Sokolí na Třebíčsku reprezentuje Vysočinu v anketě Strom roku 2024
• Jihlavská radnice věnuje věci ze ztrát a nálezů Charitě, využijí je lidé v hmotné nouzi nebo bez domova
• Policisté hledají ženu, která po nehodě u Třeštice pomáhala těžce zraněnému řidiči auta Škoda Octavia
• Sériového pětačtyřicetiletého zloděje z Jihlavska policisté dopadli, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: řidič osobního auta utrpěl po srážce s traktorem zranění; opilí muži skončili na záchytce

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz