Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 10.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
Tradiční závod v běhu Chýnovská desítka překrásnou přírodou v okolí města Chýnova na Táborsku se bude konat v sobotu 15. června od 15 hodin. Hlavní běh se bude konat na trati deset kilometrů, která zavede účastníky až k dominantě okolí, Chýnovské jeskyni. Kromě běhu pro dospělé na 10 a 5kilometrů jsou připraveny také běžecké závody pro děti v areálu Chýnovského koupaliště.
Chýnovská desítka není další závod po asfaltu ke kuželu a zpět. Naopak trasa závodu vede z 97 procent nádhernou přírodou, po naučné stezce, pod historickým viaduktem, několika brody s cílem na Chýnovském koupališti. Nedílnou součástí dne pro celou rodinu je také doprovodný program sestávající se z festivalu malých pivovarů, koncertů a soutěží pro děti i dospělé. Mimochodem vyhrát budete moci i chmelový nápoj o stupňovitosti 10 stupňů.

Nově i kemp a Festival Piva

Novinkou v roce 2024 je přidání nové akce do programu závodu. Od 15 hodin se v areálu koupaliště uskuteční první ročník festivalu malých pivovarů pod názvem Festival piva Chýnov. Na šesti stáncích lokálních řemeslných pivovarů budete moci ochutnat jak tradiční ležáky, tak i pivní speciály. Nebude chybět nabídka občerstvení, nealko nápojů a také kulturní program po celé odpoledne. Kromě hudebních vystoupení se budou konat také pivní soutěže a zástupci jednotlivých pivovarů představí své podniky slovem.

Pořadatelé zajišťují pro účastníky a rodiny zdarma provizorní kemp přímo naproti areálu koupaliště. Na travnaté ploše je možné postavit jak karavan, tak stany. Budou zajištěny mobilní WC a sprchy v areálu koupaliště. Příjezd možný v sobotu 15. června od devíti hodin. Odjezd do 22 hodin v neděli 16. června.

Více informací a registrace na:
https://chynovskadesitka.cz/

Chýnovská jeskyně na jižním území Pacovy hory byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.
Strmé chodby jeskyně upadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku. Celková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1400 metrů. Jedním z působivých útvarů je Žižkova střelba. Jedná se o takzvané hrnky, kruhové prohlubně ve stropě, které nápadně připomínají otisky dělostřeleckých koulí. Dříve se jim také přezdívalo vosí hnízda. Ikonickým prostorem jeskyně je Kaple svatého Vojtěcha. Její postupné rozsvěcování doprovázené melodií slavné Bachovy skladby Toccata a fuga d moll navodí tajuplnou atmosféru. Nakonec je osvětlen i kovový kříž, který na konci 19. století nahradil původní dřevěný. Ten tu po sobě kdysi zanechali první průzkumníci. Po jednom z nich, Janu Strnadovi, tu dokonce zbyl podpis z roku 1863.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
V bytě panelového domu v Novodvorské ulici v Třebíči v neděli 9. června po půl desáté večer vzplál oheň. Hasiči evakuovali obyvatele z okolních bytů. Škoda se vyšplhala na osm milionů korun. Uvedla to mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.
Velitel na místě události vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu. „Z domu hasiči evakuovali jednadvacet lidí, tři lidé se při požáru zranili a skončili v péči zdravotníků, kteří je po nezbytném ošetření na místě převezli k dalšímu ošetření sanitními vozy do nemocnice v Třebíči. Dostat požár pod kontrolu se zasahujícím jednotkám podařilo v 23.13 hodin, o hodinu později byl požár zcela zlikvidován. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku osm milionů korun. Příčina vzniku požáru zůstává nadále v šetření,“ doplnila Petra Musilová.

Na místo požáru vyjeli profesionální hasiči z Třebíče společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů ze Starče, Čechtína, Trnavy a Rudíkova.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
Instalaci trvalých zábran chránících migrující žáby, čolky a další ohrožené druhy před automobily zahájí Kraj Vysočina letos na podzim. Nově se objeví u rybníka Jarošovský Kacíř na Třebíčsku. Zábrany budou umístěny po obou stranách silnice v délce 1,5 kilometru.
„Projekt respektive materiál je zvolen tak, aby byl mobiliář téměř bezúdržbový," informoval vysočinský hejtman Vítězslav Schrek. Trvalé zábrany navedou migrující živočichy do propustků, které budou na vybraném úseku až tři. „Zhruba půl metru vysoká bariéra bude tvořena plechovými šablonami, které jsou samořeznými šrouby připevněny k ocelovým kolíkům zatlučeným do země a zábrany budou umístěny po obou stranách silnice o celkové délce 1 556 metrů. Bariéra obojživelníky navede do vyhovujícího propustku, aby se mohli při přesunu sami dostat k rozmnožovacímu stanovišti a následně zpět do hibernačního prostoru,“ popsal konstrukci krajský radní Pavel Hájek s tím, že obdobný projekt Kraj Vysočina realizoval v roce 2014 u Kamenického rybníka u Kamenice u Jihlavy.

V lokalitě Jarošovského Kacíře se aktuálně daří jedenácti druhům chráněných živočichů. Nejvýznamnějšími z nich jsou skokan ostronosý a čolek velký, z dalších ohrožených druhů jde o blatnici skvrnitou, rosničku zelenou, čolka obecného, skokana štíhlého, skokana hnědého nebo skokana zeleného a krátkonohého.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
V květnu 2024 pokračoval klesající trend v celkovém počtu uchazečů o zaměstnání evidovaných v Kraji Vysočina. Počet klesl o 315 lidí na 9 798, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl na 8 317 a podíl nezaměstnaných klesl o 0,1 procentního bodu na 2,7 %. Kraj Vysočina se tak může spolu s Prahou pochlubit nejnižším podílem nezaměstnaných lidí v České republice.
Úřad práce je připraven pomoci studentům, kterým se nepodaří dostat na vysněnou střední školu. Kromě pomoci s orientací na trhu práce pomáhají specializovaní odborníci díky projektu Záruky pro mladé například i s přípravou životopisu, přípravou na pohovor, ale také nabízí celou škálu dotovaných rekvalifikací. Mimo projekt je v nabídce i digi kurzy, které jsou dostupné na webu www.jsemvkurzu.cz.

„Měsíc květen je v České republice tradičně spojován s přijímacími zkouškami na střední školy, které jsou klíčovým krokem pro žáky devátých tříd základních škol. S úspěšností přijetí v prvním kole přijímacího řízení ve výši 97,4 %, což je druhá nejvyšší úspěšnost v ČR, a velmi nízkým počtem žáků, kteří musí podstoupit druhé kolo přijímacích zkoušek, je pravděpodobnost přijetí na střední školu v našem kraji opravdu vysoká. Přesto úřad práce počítá se studenty, kteří se na střední školu nedostanou, a nabízí jim možnost využít vlastní dostupné zdroje a služby, které jim mohou pomoci najít vhodné možnosti pro jejich další vzdělávání a kariéru,“ říká Lenka Nováková, ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce v Jihlavě. “Pro osoby mladší 30 let je k dispozici projekt „Záruky pro mladé“, který je spolufinancovaný Evropskou unií. Zde se mladé lidi snažíme v první řadě vrátit zpět ke vzdělání, ale mohou se také zúčastnit různých poradenských programů a Job Clubů, kde získají rady ohledně hledání práce, psaní životopisu a přípravy na pohovory a hlavně mohou absolvovat různé rekvalifikace, které pomohou k uplatnění se na trhu práce. Mezi nejžádanější rekvalifikace patří např. rekvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách, studium pro asistenta pedagoga, různá řidičská oprávnění včetně profesních průkazů, ale také např. kurz tatéra nebo kosmetičky,“ doplňuje ředitelka Nováková.

Rekvalifikace jako takové Úřad práce ČR nabízí nejen studentům, ale i ostatním občanům. „A právě nadcházející léto je pro rekvalifikace asi nejvhodnější. V létě mají lidé více volného času nebo hledají příležitosti k osobnímu a profesnímu rozvoji mimo hlavní pracovní sezónu. Léto je pro mnoho lidí klidnějším obdobím, což jim umožňuje věnovat více času vzdělávání. A nakonec absolvování kurzu v letním období může zvýšit šance na nalezení zaměstnání na podzim, kdy je často nabízeno více pracovních pozic,“ připomíná Lenka Nováková.

K 31. 5. 2024 evidoval Úřad práce ČR Krajská pobočka v Jihlavě celkem 9 798 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 315 lidí nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 825 lidí.

V průběhu května do evidence uchazečů o zaměstnání přibylo 1 229 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 136 osob méně a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 94 osob méně.

Z evidence bylo během sledovaného měsíce vyřazeno celkem 1 544 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). Bylo to o 620 osob méně než v předchozím měsíci a o 274 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 1 301, tj. o 603 osob méně než v předchozím měsíci a o 89 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku, 1 117 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím úřadu práce, tj. o 527 méně než v předchozím měsíci a o 440 více než ve stejném období minulého roku, 243 uchazečů bylo vyřazeno bez umístění.

Všechny okresy Vysočiny mají dlouhodobě nižší nezaměstnanost, než je celorepublikový průměr

Nezaměstnanost se v květnu snížila ve většině okresů Kraje Vysočina, z toho nejvíce v okresech Třebíč a Jihlava, kde poklesla o 0,2 p.b., dále v okrese Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou, kde se snížila o 0,1 p.b. V okrese Pelhřimov zůstala nezaměstnanost stejná jako minulý měsíc.

Podíl nezaměstnaných vyšší nebo stejný jako republikový průměr nevykázal v našem kraji ani jeden okres. Nejnižší podíl nezaměstnaných osob má v našem kraji Pelhřimov (2,0 %), kde se míra nezaměstnaných řadí k nejnižším v celé republice.

Podíl nezaměstnaných osob, tj. počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 - 64 let k obyvatelstvu stejného věku, k 31. 5. 2024 klesl o 0,1 p.b. na 2,7 %. Podíl nezaměstnaných žen je shodný s minulým měsícem a to 3,1 %, podíl nezaměstnaných mužů se snížil o 0,2 p.b. na hodnotu 2,4 %.

Ke konci května bylo evidováno na ÚP ČR, Krajské pobočce v Jihlavě, 5 349 žen. Jejich podíl na celkovém počtu uchazečů činil 54,6 %. V evidenci bylo také 1 599 osob se zdravotním postižením, což představovalo 16,3 % z celkového počtu nezaměstnaných.

Ke konci tohoto měsíce bylo evidováno 458 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, jejich počet se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 85 osob. Ve srovnání s květnem 2023 bylo na Krajské pobočce úřadu práce v Jihlavě evidováno o 28 absolventů škol méně. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 4,7 %.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 3 467 uchazečů o zaměstnání, tj. 35,4 % všech uchazečů vedených v evidenci.

Podíl nezaměstnaných osob, tj. počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku15 - 64 let k obyvatelstvu stejného věku, k 31. 05. 2024 klesl o 0,1 p.b. na hodnotu 2,7 %.

Kraj Vysočina evidoval k 31. 05. 2024 celkem 8 317 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 48 vyšší než v předchozím měsíci a o 223 nižší než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadala v průměru 1,2 uchazeče, nejvíce v okrese Žďáru nad Sázavou (2,6) a naopak nejméně v okrese Pelhřimov (0,5). Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 469 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), na jedno volné pracovní místo připadaly 3,4 OZP. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 2 509, na jedno volné místo připadaly 0,2 uchazeče této kategorie. Z celkového počtu 8 317 volných pracovních míst bylo 2 824 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 5 493 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.

V měsíci květnu 2024 kopírovala situace v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti trend z minulého měsíce, tedy uzavíraly se především dohody financované z operačního programu zaměstnanost plus. V minulém měsíci byly z čistě národních finančních prostředků uzavřeny dohody na veřejně prospěšné práce na pracovní pozice „uklízeč veřejných prostranství“. Dále byly uzavřeny dvě dohody na společensky účelná pracovní místa zřízená za účelem samostatně výdělečné činnosti. Jedna dohoda byla během měsíce uzavřena v oboru „holičství, kadeřnictví“ a druhá na „opravy silničních vozidel“. Během měsíce došlo k několika uznáním zaměstnavatelů za zaměstnavatele na chráněném trhu práce, a to na dobu tří let i neurčitou.

Společensky účelná pracovní místa, financována z Operačního programu zaměstnanost plus, byla uzavírána napříč všemi projekty. V projektu Záruky pro mladé (určené pro lidi do 30 let) byli uchazeči o zaměstnání umisťováni na pracovní pozice „specialisté v oblasti prodeje a nákupu informačních a komunikačních technologií“, nebo „uklízeči veřejných prostranství“. V projektu Nová etapa (pro lidi ve věku 30-54 let) byli uchazeči o zaměstnání umisťováni na pracovní místa „řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů)“, „prodavači v prodejnách“, „ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách“ nebo „ostatní pracovníci péče o děti v mimoškolských zařízeních“. Díky projektu Věk není překážkou (pro lidi nad 55 let) se podařilo vytvořit pracovní místa na pozicích „řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů)“, „pomocní kuchaři“. Díky projektu OZP II, který je určený pro zdravotně postižené, nastoupili uchazeči na pracovní pozice „ostatní uklízeči a pomocníci“, „uklízeči a pomocníci“ a „kurýři, doručovatelé balíků a nosiči zavazadel“.

Důležitým nástrojem APZ jsou rekvalifikace, které jsou určeny jak pro zájemce o zaměstnání, tak i pro uchazeče o zaměstnání. V květnu 2024 zahájilo rekvalifikaci v Kraji Vysočina 298 osob, což je o 14 méně než v dubnu 2024.

Martin BUŠOZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural
Neznámý zloděj, který se u hřiště v ulici Sokolovská v Jihlavě v době od konce května do soboty 8. června vloupal do karavanu, způsobil majiteli škodu za necelých deset tisíc korun. Pachatel poškodil dveře a ukradl skládací židle. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Nález munice
Předmět připomínající munici nalezl muž při procházce lesem v sobotu 8. června po poledni u obce Rokytno na Žďársku. "Přivolaní policisté místo nálezu zajistili a vyžádali si součinnost policejního pyrotechnika z brněnské expozitury, který předmět identifikoval jako dělostřelecký granát, pocházející z období druhé světové války. Munici zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. (Foto)

Celostátně hledaný muž skončil za mřížemi
Policisté vypátrali muže, na kterého byl okresním soudem vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. "Hledaného osmačtyřicetiletého muže nalezli v neděli 9. června kolem osmé hodiny ráno na ulici Komenského v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. Policisté hledaného muže odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů a následně jeho další cesta směřovala do českobudějovické věznice", uvedla M. Lébrová.

Policisté vypátrali hledaného muže
V sobotu 8. června po jedenácté hodině večer vypátrali policisté muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Hledaného šestatřicetiletého muže vypátrali na ulici Marie Majerové v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Muže policisté zadrželi a odvezli ho na oddělení k provedení nezbytných úkonů, neboť na muže byl vydán okresním soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Po provedení všech nezbytných úkonů směřoval hledaný muž do věznice v Hradci Králové", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté budou zjišťovat, zda se muž nedopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Krádež recidivistovi tentokrát nevyšla
Ze spáchání trestného činu je podezřelý třiatřicetiletý muž, který se v sobotu 8. června před jednou hodinou odpoledne v obchodě v ulici Okružní v Jihlavě pokusil ukrást téměř sto kusů čokoládových tyčinek. Muž vzal cukrovinky v krabicích za více než dva tisíce korun a běžel ke dveřím. "Krádež ale nezůstala bez povšimnutí, muže zastavil pracovník prodejny a na místo byli přivoláni policisté. Podezřelého muže odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Jedná se o muže, který byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán a odpykal si i nepodmíněný trest odnětí svobody. Policejní inspektor sdělil recidivistovi ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání přečinu krádeže", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Opilý muž skončil na záchytce
V neděli 9. června nalezli policisté v Jemnici na Třebíčsku po jedné hodině odpoledne v parku značně opilého muže, který ležel na travnaté ploše. "Nereagoval a nebyl schopen ani samostatně vstát. Vzhledem k jeho stavu přivolali policisté na místo také zdravotnickou záchrannou službu. Po vyšetření čtyřicetiletého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Při dechové zkoušce mu byla naměřena hodnota přes tři promile alkoholu", uvedla J. Kroutilová.

Opilý muž skončil na záchytce
V neděli 9. června kolem jedné hodiny v noci přijali policisté oznámení od muže, který měl obavu o svého souseda, neboť z jeho chování vyplynulo, že by si mohl chtít ublížit. "Policisté vyjeli do ubytovacího zařízení ve Velkém Meziříčí na Žďársku, kde se měl muž nacházet. Při dechové zkoušce naměřili policisté dvaatřicetiletému muži hodnotu 2,90 promile alkoholu. Policisté opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala Michaela Lébrová.

Opilý cyklista havaroval
V sobotu 8. června havaroval kolem osmé hodiny večer cyklista jedoucí na kole v Jihlavě po ulici Březinovy sady ve směru k ulici Brněnská. "Narazil do sloupku dopravního značení a oplocení. Při dopravní nehodě se cyklista zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do jihlavské nemocnice. Policisté u šestatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,3 promile alkoholu. Také opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu", uvedla Jana Kroutilová. Dopravní nehodu a veškeré její související okolnosti policisté šetří. Cyklista je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.

Dopravní nehoda
V neděli 9. června došlo na křižovatce silnic I/38 a III/4102 u obce Martínkov na Třebíčsku k dopravní nehodě, při které se zranili tři lidé. "Po druhé hodině odpoledne jela osmadvacetiletá řidička auta VW Transportér ve směru od Martínkova a na křižovatce nedala přednost vozidlu Audi, jehož řidič jel po hlavní silnici ve směru na Moravské Budějovice. Řidič ve snaze střetu zabránit, strhl řízení a vyjel mimo komunikaci. Ke střetu vozidel nedošlo. Při dopravní nehodě utrpěli zranění tři spolujedoucí z vozidla Audi", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté dechovou zkouškou požití alkoholu nezjistili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za sto tisíc korun.

Řidička havarovala, zraněnou ji do nemocnice transportoval vrtulník
V neděli 9. června po šesté hodině večer přijali policisté o dopravní nehodě, která se stala mezi obcemi Dolní Rožínka a Střítež na Žďársku. "Šestadvacetiletá řidička jedoucí s osobním autem Mercedes Benz po projetí zatáčky zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti dostala s vozem smyk, který nezvládla, přejela do protisměru a následně mimo silnici, kde se auto přetočilo na bok. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidičky, která byla letecky transportována do jihlavské nemocnice. Její spolujedoucí byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do novoměstské nemocnice k ošetření", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté u řidičky s ohledem na zranění nebyla provedena dechová zkouška, proto byl zajištěn odběr krve v nemocnici. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě za 400 tisíc korun.

Střet vozidla s cyklistou
V sobotu 8. června po druhé hodině odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě, k obci Kejžlice na Pelhřimovsku. "Osmačtyřicetiletý řidič jedoucí směrem na obec Světlá nad Sázavou s osobním vozem Fiat při předjíždění cyklisty jedoucího stejným směrem zavadil o cyklistu zpětným zrcátkem, a došlo k pádu cyklisty z kola. Cyklista utrpěl zranění a byl převezen zdravotnickou záchrannou službou do pelhřimovské nemocnice k ošetření", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami u řidiče i cyklisty přítomnost alkoholu vyloučili, dopravní nehodu šetří.

Střet vozidel
V sobotu 8. června po osmé hodině večer došlo na křižovatce mezi obcemi Skryje a Chrastice na Havlíčkobrodsku k dopravní nehodě. "Osmnáctiletá řidička jedoucí s osobním vozem Volkswagen vjela do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní silnici jelo auto Ford, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění obou řidiček, které byly zdravotnickou záchrannou službou na místě ošetřeny", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté dechovými zkouškami u řidiček přítomnost alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě na vozidlech ve výši 140 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičkou vozidla Volkswagen vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   12. 7. 2024

• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě
• Policisté pátrají po pětašedesátiletém Jaroslavu Veselém, nevrátil se do zdravotnického zařízení v Kamenici nad Lipou

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024

• 2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
• Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Pondělí   1. 7. 2024

• Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama
• Ve shořelém domě v Kameničce nalezli hasiči dvě mrtvé osoby
• Provoz na silnici I/38 pod dálnicí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu budou od úterý 2. července řídit semafory
• V jihlavské nemocnici nebudou přes prázdniny v provozu například chirurgické ambulance i cvičení pro těhotné
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje peněz; zloděj si odnesl solární panely
• Při koupání věnujte pozornost sobě i svým blízkým
• Policisté o víkendu na Vysočině zkontrolovali téměř dva a půl tisíce vozidel, rozdali 425 pokut
• Pozor na podvodné stránky vypadající jako přihlášení k internetovému bankovnictví

Neděle   30. 6. 2024

• U Čenkova na Jihlavsku nouzově přistál na poli ultralehký letoun, nikdo neutrpěl zranění
• Na zámku v Dačicích jsou vystaveny dvě desítky uniforem z časů císaře pána, a taky doplňky, třeba zbraně či osobní věci po českých námořnících
• Medici mohou v pelhřimovské nemocnici nahlédnout pod ruku zkušeným lékařům, hlásit do kempu se mohou již nyní
• Z policejního deníku: krádež uzamčených elektrokoloběžek na náměstí

Sobota   29. 6. 2024

• Policisté průběžně hlídají přehradu Švihov, kam je vstup přísně zakázán
• Naučná stezka z Továrny na přehradní sráz ve Víru nabízí dva informační panely i posezení
• Černý rybník v lesích nad Jihlavou
• Výstava fotografií Jana Hlávky v radničním podzemí ukáže i tragickou nehodu posunovací lokomotivy v roce 1929 nebo pád letadla na Bedřichově v roce 1930
• Vyvěšením moravské vlajky si radnice připomenou příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu

Pátek   28. 6. 2024

• Večerní prohlídky na Lipnici se svérázným průvodcem Jaroslavem Haškem
• Policisté hledají ženu, která byla v Jihlavě v ulici Žižkova svědkem agresivního chování opilého muže
• Z policejního deníku: senior nedal na křižovatce přednost, čtyři lidé utrpěli zranění; řidička ohrožovala chodce, nadýchala 3,35 promile
• Výstava s titulem Vlk náš staronový soused seznámí děti i dospělé s krásou a majestátností tohoto fascinujícího zvířete
• Hygienici na Vysočině nedoporučují koupání ve vodní nádrži Sedlice, Trnávka a v Pilkém rybníku, voda se zlepšila v rybníce Ředkovec
• 28. červen 1914 – zakrvácený kapesník a prorocký sen předpovídající atentát v Sarajevu

Čtvrtek   27. 6. 2024

• V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol
• Z policejního deníku: muž zastavil svěřený firemní notebook, peníze utratil; vandal posprejoval kamennou kašnu
• V Jihlavě Na Dolině bude otevřeno psí hřiště
• Pelhřimovská nemocnice se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typu
• Policisté neváhali a pomohli muži, kterého postihl záchvat epilepsie

Středa   26. 6. 2024

• Festival Jatka Fest v Pacově nabídne spoustu populární muziky
• Rodí se rychleji, než je stačí počítat. Táborská zoo se těší z daňčích mláďat
• Rumun manipuloval s tachografem, zaplatil kauci sto tisíc korun
• Z policejního deníku: opilý muž bil ženu do hlavy, policisté jej vykázali ze společného obydlí
• Osobní dopis Marie Trezie či křtící košilka z bílého mulu vyšívaná zlatými drátky na výstavě věnované Habsburkům na zámku v Náměšti nad Oslavou
• Školní spoje jihlavského dopravního podniku o prázdninách nepojedou, změny budou i na linkách F, G a H
• Výstava fotografií Sáry Saudkové v muzeu v Telči po celé prázdniny
• U křížku z osmnáctého století ve Velkém Meziříčí bude nový plůtek i květiny
• Policie na Vysočině přijímá nové policisty. V Jihlavě jezdí vozidla MHD s nabídkou služby u Policie – práci 158x jinak

Úterý   25. 6. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz