Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 11.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
Již 13. ročník setkání majitelů automobilů značky Fiat i dalších historických vozidel pod názvem International meeting Svratka 2024 se uskuteční v sobotu 15. června ve městě Svratka na Žďársku. Účastníci srazu se sjedou v době od 8 do 11 hodin na náměstí 9. května, poté se auta přesunou do sportovního areálu vedle rybářské klubovny.
Lidé si nablýskané veterány budou moci prohlédnout jak při příjezdu na náměstí, tak později ve sportovním areálu, kde bude následovat i další doprovodný program.

Návštěvníci se kromě prohlídky aut mohou těšit rovněž na soutěž o nejelegantnější automobil nebo nejstylovější dobový kostým, soutěže pro děti i dospělé, vyhlášení nejstaršího vozidla, jízdu zručnosti či tombolu.

Obnovený sraz majitelů italských automobilů se ve Svratce po pětačtyřiceti letech uskutečnil v roce 2013 a od té doby tradice pokračuje. Setkání se stále účastní i někteří z motoristů, kteří byli aktéry první akce International meeting Svratka 1968.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
Mladá kapela Laky Mari z Třebíče pokřtí v sobotu 13. července své autorské EP Zvířecí Triptych v umělecké zahrádce Honkyponk cafe U Barborky 90 v Třebíči. Koncert tříčlenné kapely začíná v 19.30 hodin.
Za písněmi, zpěvem, pianem a baskytarou stojí Mari Křížová, sólová kytara a zpěv zazní v podání zkušeného muzikanta Lukáše Krupičky a za bicí dosedne Matouš Benda, muzikant a herec z brněnského divadla Husa na provázku.
"Na EP pracujeme už přes rok a v červenci vám ho konečně budeme moct představit ve vší parádě - i naživo", pozvala na koncert a křest milovníky hudby zpěvačka skupiny Mari Křížová.

V divadle Husa na Provázku
U příležitosti ukončení sezony vystoupí Laky Mari v sobotu 22. června od 18 hodin v brněnském divadle Husa na Provázku.
Na Provázek s sebou kapela přiveze své hluboké, melancholické, někdy až ponuré texty, ale i hravé odlesky a hru se slovy i zvuky.- red -Zpět nahoru na obsah...

Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
Středisko křesťanské pomoci v Jihlavě prodává nocleženky, jejich zakoupením lze zajistit lidem bez domova noc v novém centru v ulici Čajkovského. V budově bývalého azylového domu je od ledna také noclehárna. Jedna noc tam vyjde na padesát korun. Na této částce nocleženky začínají. Samozřejmě ale lidé mohou přispět i vyšší částkou. K prodeji nocleženky i za 100, 500 a 1000 korun. Využít lze jednoduchých QR plateb. Uvedl to ředitel Střediska křesťanské pomoci Jihlava David Chlupáček
Sociální službu noclehárna v ulici Čajkovského mohou využít lidé bez přístřeší, kteří nemají kde bydlet. „Je určena pro muže i ženy, kteří jsou starší osmnácti let. Službu nemůžeme poskytnout lidem, kteří jsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek,“ upozornil David Chlupáček.

Noclehárna je otevřena každý den od 19 do 7 hodin, v době od 7 do 19 hodin mohou zájemci využít služeb denního centra, které je ve stejné budově. „Sociální službu noclehárnu poskytujeme ambulantně, tedy vždy na jednu noc. Přespávat u nás je možné opakovaně, ale není možné si rezervovat více nocí dopředu nebo nárokovat si například konkrétní lůžko. Smlouva se tedy obnovuje každý večer a přijetí zájemce záleží na aktuální situaci,“ dodal ředitel SKP.

Noclehárna, jejíž kapacita činí osmnáct lůžek, je určena pro osoby bez přístřeší, pro lidi bez domova, pro muže i ženy, kteří nemají kde bydlet. Nabízí možnost noclehu v klidu a bezpečí, k dispozici je také hygienické zázemí.

O nocleženkách a jak je zakoupit více na:
https://www.skpjihlava.cz/za…
- red -Zpět nahoru na obsah...

Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
Mezinárodní konference s titulem Spor o smysl dějin husitství ve 20. století se bude konat u příležitosti 600. výročí úmrtí Jana Žižky v Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě v pondělí 17. června.
Husitství a vše s ním spojené je opakujícím se fenoménem snad v každé době. Lidé v různých historických epochách na husitství nahlíželi buď kladně, záporně, anebo se dokonce oba protipóly mísily dohromady.

Konference se bude věnovat předně době 20. století. Byla husitská doba heroická či nikoliv? Měl by být Jan Žižka oslavován nebo by se na něj mělo nahlížet spíše skepticky? Konference si klade za cíl otevřít či znovuotevřít otázky týkající se pojetí husitství v bouřlivém 20. století, pokusit se srovnat pohledy tehdejších historiků a také se podívat na to, jakým způsobem se dobově podmiňované názory na tento problém promítají do dnešních časů.

Český husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova a Kalicha se narodil kolem roku 1360 Trocnov, zemřel 11. října 1424 u hradu Přibyslavi, tradičně Šenfeld, na Havlíčkobrodsku, byl pokládaný za otce husitské vojenské doktríny, a autora či prvního uživatele defenzivní bojové techniky, tzv. vozové hradby. Historicky je podrobněji zmapováno pouze šest posledních let jeho života, zprávy o Žižkových předchozích osudech jsou nedostatečné, vycházet lze pouze z kusých zmínek v několika náhodou zachovalých listinách. Proto se ani odborníci nemohou shodnout, a v biografických pracích, věnovaných táborskému hejtmanovi, zastávají často i vzájemně protichůdné názory.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
Ač žijeme v moderním světě, tak i přes to jsou mezi námi sociální problémy, které si vybírají svou daň, často eskalují a dotýkají se i mladých lidí. Terénní sociální práce je tedy jedním z klíčových nástrojů pro poskytování podpory v náročných životních situacích. Tato forma pomoci mladým lidem od 14 do 26 let, kterou poskytujeme, nám otevírá dveře k těm, kteří pomoc potřebují, ale z různých důvodů nemohou docházet přímo za námi. V přirozeném prostředí, tedy na ulicích, v parcích, na hradbách či v obchodních centrech jim nabízíme bezpečné útočiště, kde mohou najít nejen pomoc, ale i naději a motivaci k pozitivním změnám.
Aneta a Šárka jsou „teréňačky“. Sociální pracovnice na ulici. Streetworkerky. Pracovnice, které poskytují terénní formu služby NZDM Vrakbar Jihlava. Které absolvují potřebná vzdělávání. Bojují s nepříznivým počasím. Nikdy však neztrácejí úsměv, snahu a nadšení pro práci. Společně s nimi bojují za lepší podmínky života mladých lidí. Vstříc novým situacím i lidem vyrážejí každé pondělí a středu do ulic. Každý den v terénu je jiný a vyžaduje od pracovnic pružnost a schopnost reagovat na změny. Kromě poskytování okamžité podpory také spolupracují s dalšími organizacemi a institucemi, aby zajistili komplexní péči pro klienty. Podávají pomocnou ruku a investují svou energii do mladých lidí, do naší společné budoucnosti.

„Jako metodik a konzultant sociálních služeb a mám tu čest sledovat činnost NZDM Vrakbar již půl roku. Tato služba poskytuje neocenitelné služby v oblasti pomoci dětem a mládeži jak přímo v klubu, tak i v terénní sociální práci v Jihlavě, což je oblast, která často zůstává veřejnosti skrytá a málo pochopená. Práce pracovníků Vrakbaru je nesmírně důležitá a zaslouží si širší uznání a podporu.

NZDM Vrakbar se vyznačuje profesionálním přístupem a inovativními metodami práce. Je to služba, která hledá cesty spolupráce. Jsou zapojeni do projektu "Podpora multidisciplinární práce pro děti a dospívající v nízkoprahových službách" a je zřejmé, že se pravidelně tým věnuje vzdělávání a implementuje nové postupy, které zajišťují co nejefektivnější pomoc klientům. Výsledky této práce jsou viditelné nejen v individuálních příbězích mladých lidí, kterým bylo pomoženo, ale i v širším dopadu na komunitu. Jejich přístup k multidisciplinaritě vnímám jako zásadní především do budoucna, který bude odrazem v rámci efektivity všech zúčastněných, ať už spolupracujících organizací, jednotlivců či donátorů.

Kromě odborné práce pracovníků je důležitým prvkem i zapojení samotných klientů. Mnozí z nich sdílejí své pozitivní zkušenosti a příběhy o tom, jak jim Vrakbar pomohl překonat obtíže a najít nový směr v životě. Tyto osobní příběhy jsou často nejsilnějším důkazem o hodnotě a účinnosti poskytovaných služeb.

NZDM Vrakbar si zaslouží podporu jak od donátorů, tak od širší veřejnosti. Jejich práce je nezastupitelná a přináší konkrétní a pozitivní změny do životů mnoha mladých lidí v Jihlavě. Věřím, že s pokračující podporou budou moci i nadále rozvíjet své aktivity a pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují.“

Důležitým úkolem sociálních pracovnic v terénu je navázat důvěryhodný vztah s klienty, kterým je poskytovaná odborná podpora a pomoc. Vzájemná důvěra, pochopení a bezpečný prostor je potřeba k tomu, aby mohla být otevírána aktuální témata – potíže s drogami, kriminalitou, rodinné konflikty, školní potíže aj. Proto jsme se zeptali i klientů služby NZDM Vrakbar Jihlava na to, jak nás vnímají.

„Vrakbar jsem začal využívat, když mi bylo náct. Teď jsem moc rád za terén, kde můžu řešit svý starosti a nikdo vlastně nepozná, že něco řeším. Takže terén je TOP.“
M., 24 let

„Hodně pracuju a nemám moc čas někam chodit, takže potkat holky v terénu je vždycky super. Pokecáme, poradí, řeknou, co si myslí. Všechno je to upřímný. Díky.“
Š., 21 let

„Chodím i na klub, ale pokud chci něco probrat, tak raději terén, kde je to pro mě nějak jednodušší. Super, že holky chodí ven a můžeme se potkat.“
R., 16 let

„Nejsem jihlavská, občas se tu ale vyskytnu. Když jsem s něčím v koncích, tak holky vždy nasměrují, poradí, doprovodí. Je fajn, že v těch situacích nejsem sama.“
B., 19 let
Marek MAŠÁTZpět nahoru na obsah...

Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
V policejní cele skončil minulý týden muž, který si zřejmě myslel, že může dál pokračovat v páchání drogové trestné činnosti, i když byl v nedávné době odsouzen. Jihlavští kriminalisté ale nevěnují svou pozornost pouze pátrání po nových distributorech a výrobcích drog, ale dohlížejí také na to, aby v tom nepokračovali ti, kteří již mají za sebou drogovou minulost. Tentokrát došlo na devatenáctiletého mladíka, který i přes svůj nízký věk není kriminalistům neznámý. Nyní čelí obvinění z trestného činu v souvislosti s distribucí pervitinu v Jihlavě.
Muže důvodně podezřelého ze spáchání drogové trestné činnosti zadrželi kriminalisté v časných ranních hodinách na autobusovém nádraží v obci na Jindřichohradecku. Zadržený muž směřoval s pouty na rukou do jihlavské cely.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání mladého muže. „Devatenáctiletý muž je obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, obviněný muž byl za drogovou trestnou činnost letos na začátku jara odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou až do roku 2027. Krátce po svém odsouzení ale muž v drogové trestné činnosti pokračoval.

Muž z Jindřichohradecka je obviněn z toho, že v období dubna poskytoval dalším lidem pervitin na různých místech Jihlavy, kde v tu dobu bydlel. Drogu prodával nebo ji v některých případech předal zájemci bezplatně. Pervitin poskytl v desítkách případů.

Případ kriminalisté dále vyšetřují, obviněný muž je stíhán na svobodě. Za drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na deset let.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
Čtyřiasedmdesátiletý senior z Prahy, po kterém bylo vyhlášeno pátrání byl nalezen bez známek života. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Muž zřejmě v neděli 9. června v časných ranních hodinách odjel s vozidlem Hyundai z obce Babory, Žirovnice na Pelhřimovsku a již o sobě nepodal žádnou zprávu.

Policisté začali po přijetí oznámení po pohřešovaném muži pátrat. "Nalezen byl bez známek života", dodala mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení
Neznámý zloděj, který se v neděli 9. června po třetí hodině ráno vloupal do restaurace na Karlově náměstí v Třebíči, napáchal škodu za více jak patnáct tisíc korun. V restauraci odcizil alkohol a tabákové výrobky. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Nalezenou peněženku si muž nechal
Policisté dopadli čtyřiatřicetiletého muže z Třebíčska, který si nechal peněženku nalezenou v Jihlavě a navíc zneužil platební kartu, kterou v ní měl majitel uloženou. K případu došlo v první polovině května. "V dopoledních hodinách jel muž v městské hromadné dopravě, kde našel na zemi cizí peněženku. Kromě peněz v ní byla uložena také platební karta. Peněženku si muž nechal a kartou hned po vystoupení zaplatil za svůj nákup. Ještě se pokusil zaplatit prostřednictvím karty v jiném obchodě, úspěšný už ale v tomto případě nebyl. Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat a pátrat po pachateli. Podezřelého muže se jim podařilo dopadnout a na základě shromážděných důkazů mu sdělili podezření ze spáchání přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Hledaný muž putoval do vězení
Policisté vypátrali muže, na kterého byl okresním soudem vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. "Hledaného osmatřicetiletého muže nalezli v neděli 9. června po deváté hodině dopoledne na ulici Brněnská ve Žďáře nad Sázavou. Policisté hledaného muže odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Po provedení všech nezbytných úkonů byl hledaný muž převezen do brněnské věznice", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Žena nadýchala přes tři a půl promile, skončila na záchytce
V pondělí 10. června krátce před desátou hodinou večer vyjížděli policisté do lokality ulice Radětínská v Pelhřimově, kde se nacházela značně opilá žena. "Policisté zjistili, že se jedná o šestatřicetiletou ženu, která nebyla schopna stát a při pokusech vstát padala. Žena se neorientovala a nebyla schopna samostatné chůze. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 3,52 promile alkoholu. Značně opilou ženu policisté zajistili a odvezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala M. Lébrová.

Opilý muž skončil na záchytce
V pondělí 10. června nalezli policisté před třetí hodinou odpoledne na silnici u obce Otradice na Třebíčsku značně opilého muže, který šel nejistou chůzí a ohrožoval svým jednáním sebe i ostatní účastníky silničního provozu. "Muž byl zmatený a nebyl schopen se o sebe postarat. Policisté zjistili, že se jedná o dvaapadesátiletého muže z Plzeňska. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,92 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla J. Kroutilová.

Řidička havarovala
V pondělí 10. června jela krátce před sedmou hodinou ráno řidička vozidla VW ve směru od obce Nová Ves na Třebíč. "Vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy nezvládla řízení a vyjela s autem mimo silnici, kde havarovala. Při nehodě nedošlo ke zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Alkohol u řidičky policisté provedenou dechovou zkouškou vyloučili. Při havárii vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než padesát tisíc korun. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto - horní obrázek vlevo)

Řidička havarovala
V pondělí 10. června po deváté hodině dopoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě, ke které došlo na silnici I/38 u obce Štoky na Havlíčkobrodsku. "Dvaatřicetiletá řidička jedoucí od obce Červený Kříž s osobním vozidlem Škoda Fabia se plně nevěnovala řízení, zřejmě na okamžik usnula, přejela s vozidlem do protisměru a následně mimo komunikaci. Vozidlo se několikrát přetočilo přes střechu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidičky a dvou dětí, kteří byly převezeni zdravotnickou záchrannou službou do jihlavské nemocnice", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidičky vyloučili. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě za pětatřicet tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - horní obrázek vpravo)

Střet vozidel
V pondělí 10. června došlo u Kostelce na Jihlavsku v ranních hodinách ke dvěma nehodám krátce po sobě s účastí celkem pěti vozidel, při kterých se zranili dva lidé. "Po šesté hodině ráno jel řidič automobilu Seat Toledo ve směru od Jihlavy, vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy dostal smyk, vozidlo přejelo do protisměru a následně mimo komunikaci, kde narazilo do oplocení. Ke zranění při nehodě nedošlo", uvedla Jana Kroutilová. Škoda, která při havárii vznikla, přesáhla čtyřicet tisíc korun. Řidič je podezřelý ze spáchání dopravního přestupku.
Krátce po půl sedmé ráno jela ve směru na Jihlavu dvaašedesátiletá řidička vozidla Škoda Octavia a při přejíždění z pravého jízdního pruhu do levého narazila do automobilu VW Golf. Následně byla octavie odražena směrem vpravo a narazila ještě do automobilu Paragan Master. Dále došlo k odražení vozidla Volkswagen do protisměru, kde se střetlo s automobilem Škoda Superb. Při dopravní nehodě utrpěli zranění dva řidiči, oba byli převezeni do jihlavské nemocnice. Při nehodě došlo ke škodě přibližně za 300 tisíc korun. Řidička vozidla Škoda Octavia je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Provedenými dechovými zkouškami policisté u všech řidičů požití alkoholu vyloučili. (Foto - oba dolní obrázky)

Střet čtyř vozidel
V pondělí 10. června po třetí hodině odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo v obci Sazomín na Žďársku. "Dvacetiletý řidič jedoucí od obce Vatín s osobním vozidlem Seat nedodržel dostatečnou vzdálenost za před ním stojícím vozidlem Volkswagen, a došlo ke střetu. Auto Volkswagen bylo střetu odhozeno vpřed do stojícího vozidla Škoda, kdy i škodovka byla odhozena do před ní stojícího vozu Ford, jehož řidič zastavil z důvodu vzniklé dopravní situace před ním, kdy před sebou měl auta, která odbočovala. Při dopravní nehodě došlo ke zranění jednoho z řidičů", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u všech řidičů vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě na zúčastněných vozidlech za více než 400 tisíc korun.

Dopravní nehoda
V pondělí 10. června po třetí hodině odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo na ulici Marie Majerové v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Čtyřicetiletá řidička jedoucí s osobním vozem Peugeot nezvládla řízení při zajíždění do parkovacího stání, vozidlo jí sjelo na protější stranu, kde narazilo do zaparkovaného vozidla Škoda. Ke zranění osob nedošlo", informovala M. Lébrová. Dechová zkouška u ženy vykázala pozitivní hodnotu s výsledkem 2,87 promile alkoholu. Opakovaná zkouška přítomnost alkoholu potvrdila a vykázala obdobnou hodnotu. Následně se žena podrobila lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Řidičce byla další jízda zakázána a policisté jí zadrželi řidičský průkaz. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě na vozidlech za více než padesát tisíc korun. Dopravní nehodu a veškeré její související okolnosti policisté šetří.

Usedl za volant v době zákazu řízení
Policisté zastavili v pondělí 10. června po sedmé hodině ráno osobní auto Škoda, které jelo po silnici I/37 u obce Polnička a zjistili, že čtyřiatřicetiletý řidič má od dubna na základě rozhodnutí městského soudu uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu 24 měsíců. "V další jízdě pokračovat nesměl. Policisté případ zadokumentovali a muži sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla M. Lébrová.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 9. června krátce před druhou hodinou v noci zastavili policisté v ulici Žižkova v Pacově na Pelhřimovsku osobní auto Volkswagen. "U osmatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,19 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované zkoušky. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   12. 7. 2024

• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě
• Policisté pátrají po pětašedesátiletém Jaroslavu Veselém, nevrátil se do zdravotnického zařízení v Kamenici nad Lipou

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024

• 2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
• Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Pondělí   1. 7. 2024

• Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama
• Ve shořelém domě v Kameničce nalezli hasiči dvě mrtvé osoby
• Provoz na silnici I/38 pod dálnicí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu budou od úterý 2. července řídit semafory
• V jihlavské nemocnici nebudou přes prázdniny v provozu například chirurgické ambulance i cvičení pro těhotné
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje peněz; zloděj si odnesl solární panely
• Při koupání věnujte pozornost sobě i svým blízkým
• Policisté o víkendu na Vysočině zkontrolovali téměř dva a půl tisíce vozidel, rozdali 425 pokut
• Pozor na podvodné stránky vypadající jako přihlášení k internetovému bankovnictví

Neděle   30. 6. 2024

• U Čenkova na Jihlavsku nouzově přistál na poli ultralehký letoun, nikdo neutrpěl zranění
• Na zámku v Dačicích jsou vystaveny dvě desítky uniforem z časů císaře pána, a taky doplňky, třeba zbraně či osobní věci po českých námořnících
• Medici mohou v pelhřimovské nemocnici nahlédnout pod ruku zkušeným lékařům, hlásit do kempu se mohou již nyní
• Z policejního deníku: krádež uzamčených elektrokoloběžek na náměstí

Sobota   29. 6. 2024

• Policisté průběžně hlídají přehradu Švihov, kam je vstup přísně zakázán
• Naučná stezka z Továrny na přehradní sráz ve Víru nabízí dva informační panely i posezení
• Černý rybník v lesích nad Jihlavou
• Výstava fotografií Jana Hlávky v radničním podzemí ukáže i tragickou nehodu posunovací lokomotivy v roce 1929 nebo pád letadla na Bedřichově v roce 1930
• Vyvěšením moravské vlajky si radnice připomenou příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu

Pátek   28. 6. 2024

• Večerní prohlídky na Lipnici se svérázným průvodcem Jaroslavem Haškem
• Policisté hledají ženu, která byla v Jihlavě v ulici Žižkova svědkem agresivního chování opilého muže
• Z policejního deníku: senior nedal na křižovatce přednost, čtyři lidé utrpěli zranění; řidička ohrožovala chodce, nadýchala 3,35 promile
• Výstava s titulem Vlk náš staronový soused seznámí děti i dospělé s krásou a majestátností tohoto fascinujícího zvířete
• Hygienici na Vysočině nedoporučují koupání ve vodní nádrži Sedlice, Trnávka a v Pilkém rybníku, voda se zlepšila v rybníce Ředkovec
• 28. červen 1914 – zakrvácený kapesník a prorocký sen předpovídající atentát v Sarajevu

Čtvrtek   27. 6. 2024

• V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol
• Z policejního deníku: muž zastavil svěřený firemní notebook, peníze utratil; vandal posprejoval kamennou kašnu
• V Jihlavě Na Dolině bude otevřeno psí hřiště
• Pelhřimovská nemocnice se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typu
• Policisté neváhali a pomohli muži, kterého postihl záchvat epilepsie

Středa   26. 6. 2024

• Festival Jatka Fest v Pacově nabídne spoustu populární muziky
• Rodí se rychleji, než je stačí počítat. Táborská zoo se těší z daňčích mláďat
• Rumun manipuloval s tachografem, zaplatil kauci sto tisíc korun
• Z policejního deníku: opilý muž bil ženu do hlavy, policisté jej vykázali ze společného obydlí
• Osobní dopis Marie Trezie či křtící košilka z bílého mulu vyšívaná zlatými drátky na výstavě věnované Habsburkům na zámku v Náměšti nad Oslavou
• Školní spoje jihlavského dopravního podniku o prázdninách nepojedou, změny budou i na linkách F, G a H
• Výstava fotografií Sáry Saudkové v muzeu v Telči po celé prázdniny
• U křížku z osmnáctého století ve Velkém Meziříčí bude nový plůtek i květiny
• Policie na Vysočině přijímá nové policisty. V Jihlavě jezdí vozidla MHD s nabídkou služby u Policie – práci 158x jinak

Úterý   25. 6. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz