Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 15.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
Bazén na ochlazení, vyvýšená palanda pro lepší výhled či statné kmeny pro nezbytnou manikúru. Jako někde na dovolené si budou připadat chladnomilné šelmy, které původním majitelům zabaví stát. Skončí totiž v unikátním Záchranném centru CITES pro chladnomilné šelmy, která dnes za účasti vedení Ministerstva životního prostředí ČR, České inspekce životního prostředí, Státního fondu životního prostředí ČR, Krajské veterinární správy a města Tábora otevřela táborská zoologická zahrada. Vybudování centra financoval Státní fond životního prostředí ČR.
„Jsem rád, že zrovna v naší zoologické zahradě vzniklo unikátní centrum, ve kterém najdou dočasný azyl zabavené chladnomilné šelmy z celého Česka. Takové místo u nás dosud chybělo, zabavená zvířata tak často musela zůstávat v nevyhovujících podmínkách. Vybudováním tohoto centra plně naplňujeme poslání naší zoo, kterým je ochrana ohrožených druhů zvířat. Proto jsme velmi rádi, že pomůžeme zachránit velké šelmy, které byly chovány nelegálně, žily v nevyhovujících podmínkách nebo je jejich původní majitelé týrali. Dočasný azyl tak u nás už brzy budou moci najít tygr ussurijský, puma americká, chladnomilné druhy levhartů a všechny druhy rysů a vlků,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodává, že o umístění konkrétního zvířete bude vždy rozhodovat Ministerstvo životního prostředí ČR.

„Zoo Tábor jako vůbec první vyslyšela volání státu po vybudování záchranných center pro velké šelmy. Ty potřebujeme pro zvířata, která žijí v nevyhovujících podmínkách nebo jsou chována zcela nelegálně na území České republiky. Bohužel je ale často nemáme kam umístit v momentě, kdy dochází k jejich odebrání od původních chovatelů. Díky podpoře z Národního programu Životní prostředí ve výši téměř 10 milionů korun vzniklo v Táboře zařízení, kam bude možné umístit velké spektrum chladnomilných šelem jako je třeba tygr ussurijský, levhart mandžuský nebo puma americká. Další zařízení vznikají i jinde po republice, v ideálním stavu by mělo za čtyři roky vzniknout celkem pět zařízení, která mohou pojmout deset menších a až dvacet velkých šelem jako je tygr nebo lev,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Dva moderní výběhy navržené podle nejnovějších chovatelských trendů nabídnou zabaveným zvířatům opravdu velkorysé životní podmínky. „Rozhodli jsme se proto použít systém nerezové sítě místo mříží. Součástí každého výběhu je i jezírko pro plavání, velký přístřešek, vyhlídková palanda, terénní úpravy s valem sloužícím jako další vyhlídka, statný kmen pro enrichment a další kmeny pro broušení drápů a oddělené krmiště. V každém výběhu mohou být dvě zvířata, celková kapacita tak bude čtyři zvířata. Záležet ale bude na jejich velikosti a tom, zda jsou zvyklá žít společně,“ popisuje Korec.

Nejde přitom o zanedbatelný problém, u soukromých chovatelů v Česku žijí desítky velkých chráněných šelem, kterým ve volné přírodě hrozí vyhynutí. Často jsou nucené zůstávat v nevyhovujících podmínkách. „Chovat velké šelmy, jako je například tygr ussurijský, není vůbec jednoduché. Kromě obrovských nákladů na výživu, veterinární péči i dostatečné zázemí, je potřeba mnoho povolení, protože se jedná o ohrožené druhy zvířat. Přesto se stále najdou jednotlivci, kteří nařízení obchází a zvířata doslova týrají chovem v naprosto nevyhovujících podmínkách. Takové má stát zabavit, ale reálně se to často neděje, protože zvířata po odebrání často nebylo kam umístit. Někdy proto došlo dokonce k tragédiím, jako byla ta před pěti lety na Vsetínsku, kde lev roztrhal svého chovatele. Lva i lvici následně policie zastřelila. K ničemu tak tragickému přitom dojít nemuselo. Krajská veterinární správa chov nepovolila, protože ubikace a výběh byly postaveny načerno bez stavebního povolení. Stát tak měl zvířata odebrat a umístit do vhodných podmínek. Kvůli chybějícímu záchrannému centru k tomu ale bohužel nedošlo,“ přibližuje tragický případ ředitel zoo Korec.
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
Tragická dopravní nehoda se stala v sobotu 15. června krátce po půl desáté dopoledne na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem na Jihlavsku.
"Řidič osobního vozidla vyjel mimo komunikaci a narazil do stromu", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Doplnila, že řidič utrpěl vážná zranění, kterým na místě podlehl.

Další okolnosti tragické nehody policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
Flašinetáře známe už jen z filmů, pohádek či historických slavností, v minulosti ale obcházeli poutě a tržiště, k vidění byli i v ulicích měst. Často se jednalo o vysloužilé vojáky či invalidy, kteří si jiným způsobem vydělávat nemohli. Flašinet ovšem není jediným hracím strojkem, který můžeme v muzejních sbírkách najít. Hudba se v minulosti linula z nejrůznějších zařízení, ať už se jednalo o mechanické kolovrátky, modernější fonograf či nám dobře známý gramofon.
Za předchůdce gramofonu můžeme pokládat ariston. Vizuálně již trochu gramofon připomínal, jelikož se jednalo o dřevěnou bedýnku, na kterou se pokládaly jednotlivé desky. V tomto případě to ovšem byly kotouče z pevné papírové lepenky o průměru 33 centimetrů s vyraženými otvory, které se nasazovaly podobně jako gramofonová deska.

Díky kovové firemní cedulce umístěné přímo na hracím stroji se dozvídáme, že byl prodáván v „Císařském a královském obchodním domě se zbožím ozdobným u města Paříže, Celetná ulice číslo 15". Jednalo se o moderní obchodní dům, který se nezabýval prodejem pouze jedné komodity, ale lidé si zde mohli na jednom místě zakoupit nepřeberné množství zboží. Ze stejného obchodního domu pak pocházejí i již zmíněné papírové desky. Dalším typem přístroje byl válečkový fonograf.

V našem depozitáři k němu nalezneme kolekci dvaceti fonografických válečků, které můžeme považovat za nejstarší typ moderního masově vyráběného zvukového nosiče. Na přelomu 19. a 20. století se při výrobě forem pro odlévání kopií válečků používalo malé množství zlata. Díky tomu byly tyto Edisonovy válečky v německy mluvících zemích označovány jako „Goldguss Walzen" a každý se nachází ve vlastním papírovém obalu s výrobním číslem. Například pod číslem 16525 se skrývá Píseň Toreadora z Bizetovy Carmen.

Ve sbírkách jsou zapsány rovněž klasické černé gramofonové desky pocházející z vydavatelství Ultraphon, které na hudebním trhu působilo od 20. do 40. let minulého století. Z počátku 30. let například pochází „Pochod svobody" nahraný R. A. Dvorským a orchestrem Melody Boys. Ve Velkém Meziříčí bylo možné gramofony a desky zakoupit například v hodinářském, zlatnickém a optickém závodě Ludvíka Marčíka na Náměstí. Dokládá to reklamní sdělení v adresáři z roku 1931, který sestavil a vlastním nákladem vydal Jan Černý a následně realizovala knihtiskárna Jana Muchy.

V pozdější době se v domácnostech začalo objevovat také rádio. Ve sbírkách máme například model 521 od firmy Philips, který se vyráběl ve 30. letech minulého století. Na přední straně byla umístěna tři kolečka, pomocí kterých se regulovala hlasitost, přepínal vlnový rozsah a provádělo se samotné ladění.

Flašinet
K hudební produkci samozřejmě v minulosti patřil flašinet. Ten náš je opatřen cedulkou s datem 18. srpna 1939 a jménem varhanáře Františka Ženíška z Košetic. Právě varhanáři patřili k významným výrobcům flašinetů. Aby bylo jasné, co je možné na strojek z našich muzejních sbírek zahrát, je na vnitřní straně je uveřejněn seznam šesti skladeb. Díky tomu dodnes víme, že z flašinetu se mohly linout například valčíkové melodie Chaloupky pod horami či Ten lásky čas. Další mechanický strojek typu kolovrátek zvládal přehrát rovněž šest skladeb, mezi kterými nechyběl pochod z opery Prodaná nevěsta či lidová píseň U panského dvora.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Lucie PAVELCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
Barokní socha svatého Václava z mušlového vápence stojí v nově vytvořeném zeleném prostoru v Kotlářské ulici u Karlova náměstí v Třebíči.
Socha, dnes kulturní památka, byla původně součástí jedné ze tří kašen na Karlově náměstí. Koncem 19. století byla po zrušení veřejného vodovodu přemístěna ke vstupu do areálu třebíčské nemocnice.

Autorem sochy z období kolem roku 1730 je s největší pravděpodobností Štěpán Pagan. V roce 2015 byla socha kvůli rozsáhlé stavební obnově areálu nemocnice převezena do restaurátorského ateliéru, kde ji restauroval MgA. Jan Vodáček.

Celkové náklady na restaurování byly 521 tisíc, z toho 110 tisíc korun pokryla dotace z programu Památky 2024 Kraje Vysočina.

Krátký popis sochy:

Kompozice barokní sochy sv. Václava je velmi dynamická a dramatická. Figura světce v životní velikosti vychází z obláčkové sféry, ze které dále vystupuje figura klečícího andílka přidržujícího atribut palmové ratolesti - symbol mučednické smrti a erb s orlicí.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
Veřejnou sbírku pro obyvatele panelového domu v Novodvorské ulici v Třebíči, jejichž byty poničil požár v neděli 9. června, vyhlásila třebíčská radnice. První odhad škody je osm milionů korun. Při požáru bylo evakuováno 21 osob, tři lidé utrpěli zranění. Až do 15. července mohou lidé zasílat finanční pomoc na účet: 131-2621970287/0100
Ve středu 12. června svolalo vedení města Třebíče mimořádnou radu, aby vyhlásila veřejnou sbírku a mohly být vyřízeny náležitosti jako je zřízení transparentního účtu a vyřízení osvědčení sbírky na Krajském úřadě kraje Vysočina.

Rada města ve čtvrtek doporučila zastupitelstvu, aby schválilo příspěvek města na pomoc ke zmírnění následků požáru ve výši deseti procent částky odhadovaných škod, tedy 800 tisíc korun. Zastupitelstvo města bude zasedat příští čtvrtek, tedy 20. června 2024.

"Všechny náležitosti jsou vyřízeny, transparentní účet je zřízen. Prosím občany Třebíče o solidaritu a pomoc rodinám z poničených bytů," uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal.

Výtěžek sbírky bude použit pro majitele bytových jednotek a obyvatele panelového domu Třebíč, Novodvorská 1044/22 postižené požárem a následným hašením, a to na zmírnění následku požáru ze dne 9. 6. 2024.

Číslo transparentního účtu: 131-2621970287/0100

Číslo osvědčení: č. j. KUJI 57094/2024, OE 24/2024 ze dne 12.06.2024 o přijetí oznámení o konání veřejné sbírky podle § 4 zákona č. 117/2001 Sb. vydal Krajský úřad Kraje Vysočina

Foto: HZS Kraje Vysočina
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí
Třináct. Pro někoho symbol smůly, pro jiné číslo štěstí. K té druhé skupině se nyní řadí i ošetřovatelé z táborské zoologické zahrady. Přesně tolik mláďat zubra evropského tam totiž už odchovali. K předchozím jedenácti zubřím mláďatům přibyly hned dvě samice. Jejich jména opět vyberou příznivci zoo na facebookovém profilu, největší šťastlivci zubry 22. června během oslav 9. narozenin zoo osobně nakrmí.
„V naší zoo jsme od roku 2016 odchovali už třináct mláďat zubra evropského, z nichž některé jsme už vypustili do vybraných rozlehlých přírodních rezervací u nás i jinde v Evropě. Zatím posledními přírůstky jsou dvě samice, které se narodily Normě a Uselině. Otcem je v obou případech samec Poczekaj. Jde o další milník našeho stěžejního programu reintrodukce, tedy návratu zubra evropského do české i evropské přírody, což je klíčovým programem zoologické zahrady Tábor. Naplňujeme tím i naše hlavní poslání, tedy ochranu ohrožených druhů zvířat,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Obě nejmladší zubří samice se ve svém rozhlehlém táborském výběhu rychle rozkoukaly. Přesto jim stále něco chybí – nemají žádné jméno. „A to je příležitost pro naše příznivce. Na naší facebookové stránce jim mohou navrhnout jméno. Jméno může navrhnout opravdu každý, ale máme jednu zásadní podmínku. Jméno zubřice musí začínat na slabiku TA, kterou máme přidělenou v plemenné knize, a nesmí se jmenovat stejně, jako některá z dříve narozených samic, tedy Tara, Taura, Tatranka, Táborka, Tamara nebo Táňa. Na autory vybraného jména čekají zajímavé ceny,“ doplňuje ředitel zoo Korec.

Vybrané jméno spolu s jeho autory zoo slavnostně vyhlásí 22. června na oslavě 9. narozenin táborské zoo. Autoři vybraných jmen, kteří se budou účastnit narozeninové oslavy, hned po vyhlášení zubry osobně nakrmí. Kromě toho dostanou i nejnovější knihu o záchraně a dalším osudu táborské zoo Jak chráníme ohrožené druhy. Z přítomných účastníků soutěže o pojmenování zoo vylosuje dalších deset šťastlivců, kteří se speciálního krmení zubrů také zúčastní.

Návrhy lze posílat až do čtvrtku 20. června. Bližší informace zájemci naleznou na facebookové stránce zoo: https://www.facebook.com/zoo…

Program reintrodukce zubra evropského je stěžejním záchovným programem táborské zoologické zahrady. Od roku 2016, kdy sestavila chovné stádo, odchovala už 13 mláďat. Od té doby už do přírodních rezervací v Česku i v Evropě táborská zoo vypustila několik zvířat. Tara v roce 2021 rozšířila stádo v Milovicích, jen o pár týdnů později nalezla nový domov v polské zoologické zahradě v Poznani zubřice Taura. Loni na jaře tehdy tříletý Taran zamířil do vyhledávané francouzské zubří rezervace Réserve des bisons d'Europe u města Sainte-Eulalie. K zatím poslednímu transportu došlo teprve před nedávnem. Na začátku letošního června dorazili Zubři Tajfun a Tatranka do národního parku Fruška Gora v Srbsku, kde mají geneticky obohatit tamní stádo.

Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.

Veškeré informace o tomto zvířecím druhu i jeho záchraně před vyhubením naleznou zájemci na speciálním webu www.zazubra.cz. Zakoupením unikátních suvenýrů pak mohou podpořit jednak celý program návratu zubra do přírody nebo i jednotlivé transporty do přírodních rezervací.

Zoo je do 31. srpna otevřená každý den od 9:00 do 19:00.

Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   13. 11. 2024

• Zastávky městské hromadné dopravy v Havlíčkově Brodě budou nově na znamení
• V prostorách Vysoké školy polytechnické v Jihlavě se bude konat veletrh pracovních příležitostí
• Oblastní charita Jihlava ocenila čtyři desítky dobrovolníků roku 2024
• Řidička auta, která zemřela na Jihlavsku, jela na letních pneumatikách
• U Henčova na Jihlavsku zemřela po srážce s dodávkou řidička osobního auta

Úterý   12. 11. 2024

• Ve Žďáře nad Sázavou bude v neděli zbourána Berlínská zeď
• Kaplička svatého Jana Křtitele pod Křemešníkem bude po opravě požehnána
• Třebíčané vysadili v Bažantnici jednaosmdesát lip velkolistých
• Následná péče Jihlava vstupuje do podzimní sezóny s několika zásadními novinkami
• Zachránil mývala a přivezl ho do táborské zoo, která je jako jediná zoologická zahrada v Česku může chovat
• Návštěvy v nemocnici v Pelhřimově jsou opět povoleny
• V areálu nemocnice v Jihlavě se mění režim parkovného, připlatí si, kdo nejde na ošetření či na návštěvu
• Světový den diabetu. Připomeňme si vážnost nemoci, které se říká cukrovka

Pondělí   11. 11. 2024

• Na výstavě ve Žďáře nad Sázavou budou k vidění i živé včelky
• Jihlava si připomene sametovou revoluci, Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva
• Zdravá dietní varianta pro pacienty Dieta 3FIT, omezuje tuky, cukry a kuchyňskou sůl

Pátek   8. 11. 2024

• Rodák z Chomutova si Vysočinu zamiloval. Vzdává jí hold svými fotografickými výstavami
• Zájemci o adventní koncerty v Jihlavě si již mohou zakoupit vstupenky
• Vzácný bílý lev našel nový domov v táborské zoo. Do Tábora dorazil i s lvic
• ČEZ v jaderné elektrárně v Dukovanech během jediného roku zvýšil výkon o 36 MWe
• Nezaměstnanost na Vysočině zůstala v říjnu na třech procentech, spolu s Plzeňským krajem je druhá nejnižší v Česku těsně za Prahou
• Dálniční policisté z Velkého Beranova uložili za porušení zákona pět kaucí za 450 000 korun

Čtvrtek   7. 11. 2024

• Bohoslužba za děti do dlaně opět u kapličky Ke Cti Panny Marie v Antonínově Dole u Jihlavy
• Jihlavský tunel bude o víkendu uzavřen, důvodem uzavírky je jeho pravidelná revize a údržba
• Výstava obrazů a fotografií Evy Jeníčkové v Třebíči je věnována intenzivnímu kontaktu s přírodou
• Nemocnice v Jihlavě zve budoucí rodiče na prohlídku porodních sálů i oddělení šestinedělí

Středa   6. 11. 2024

• Příjezd svatého Martina na bílém koni doprovodí průvod, kejklíři, loutky i ohňová show
• Na Svatomartinském jarmarku v Jihlavě zavoní opět rohlíčky, které pomáhají
• Pohřešovaná žena z Jihlavy byla nalezena mrtvá

Úterý   5. 11. 2024

• Ve Velkém Meziříčí budou soutěžit O nejlepší guláš
• Přimět princeznu táborské zoo pumu Lílu k pózování není jen tak
• Pacientkám na gynekologii v jihlavské nemocnici se naplnilo vánoční přání, mají bezbariérovou koupelnu
• Opilý muž útočil s nožem v ruce
• Nesnězeno je dostupné i na Vysočině. Bojovat proti plýtvání jídlem už pomáhá v dvanácti českých krajích
• Žena v jihlavském bytě pobodala nožem přítele, skončil ve vážném stavu v nemocnici
• Policisté apelují na chodce, aby při pohybu na komunikacích byli obezřetní Stále platí pravidlo: Vidět a být viděn

Pondělí   4. 11. 2024

• Čtyři Kameny zmizelých v Pelhřimově připomenou tragický osud rodiny Friedovy
• Svatomartinský koncert v Třebíči nabídne moderní styl duchovní hudby s prvky ethno či jazzu
• Skupinu ovcí a koz v táborské zoo rozšířila dvě vzácná starobylá plemena
• Přednáška Historické knihy v moderních knihovnách představí dějiny Moravské zemské knihovny
• Hejtmanem Kraje Vysočina byl zvolen Martin Kukla z hnutí ANO

Pátek   1. 11. 2024

• Patnáctiletá Berta si užívá klidného stáří, miluje drbání po celém těle
• Čaj o páté v jihlavském muzeu bude věnován Bedřichu Smetanovi. V Jihlavě studoval německé gymnázium
• Surikaty z táborské zoo si užívají strašidelný Halloween
• Muži si mohou v novoměstské nemocnici nechat preventivně vyšetřit karcinom prostaty

Čtvrtek   31. 10. 2024

• Starý zatopený pískový lom v Blatinách bude obnoven coby cenný biotop
• Příběh dušičkový...
• Nejen o Dušičkách bude na hřbitově v Humpolci lidem sloužit svíčkomat
• Zájem Čechů o adventní zájezdy výrazně roste. Tradičně vyrazí zejména na trhy do Rakouska a Německa. První začínají už tento týden
• Vysočinské muzejní sbírky budou uloženy ve speciálních regálech v Pelhřimově a Novém Městě na Moravě
• Na ubytovně v Novém Městě na Moravě zavraždila padesátiletá žena devětačtyřicetiletého přítele
• Národní park má zvířata chránit, ne je nechat střílet
• Léčba bolesti je v hospici prioritou
• Zájemci o studium Praktická sestra mohou navštívit odborné učebny v pelhřimovské nemocnici
• Změny v nájemním právu týkající se vyklizení bytu. Novela umožňující snazší vystěhování nájemce

Středa   30. 10. 2024

• Zimní pneumatiky se vyplatí používat po celou zimu Zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje použití zimních pneumatik
• Dernisáž výstavy Otisky Staré Říše uvede katalog mapující vstupní materiály z pozůstalosti Zdeňka Řezníčka
• Noví vzácní obyvatelé v Jihlavě! Kočkodani Rolowayovi zkoumají svůj výběh
• Dopravní podnik připravil speciální dušičkovou linku D zdarma
• Podzemí v havlíčkobrodském muzeu ztemní Panuškova strašidla
• Na Dni zdraví v nemocnici v Jihlavě se bude očkovat, zachraňovat i měřit
• Vražedné šílenství na Slovensku. Letos vystřílí na dvě stovky medvědů včetně matek s mláďaty
• Policisté budou o Dušičkách dohlížet na plynulost v dopravě i na ochranu majetku

Úterý   29. 10. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz