Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 18.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
Na silnici I/19 mezi obcemi Kámen a Obrataň u odbočky na Šimpach na Pelhřimovsku v úterý 18. června krátce před čtvrt na osm večer se střetlo osobní a nákladní auto. Při nehodě zemřel jeden člověk, který byl vyproštěn z vraku shořelého osobního auta. Policistům se dosud nepodařilo uhořelou osobu identifikovat.
"V osobním autě uhořela jedna osoba, řidič nákladního auta byl s podezřením na lehké zranění převezen do nemocnice", informovala mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková s tím, že dechová zkouška u něj byla negativní.

Na místě dopravní nehody zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
Ve srovnávacím výzkumu Místo pro život obsadily, ve kterém se vyhodnocuje kvalita podmínek pro život ve všech krajích, obsadil Kraj Vysočina místo osmé. Na stupních vítězů se umístily hlavní město Praha, Jihomoravský kraj a Královéhradecký kraj, na posledních pak Ústecký a Karlovarský kraj. Data získala analytická agentura od nezávislých zdrojů a údajů z průzkumu prováděného mezi 1 600 obyvateli daného regionu.
Mezi pozitiva života na Vysočině patří vůbec nejvyšší podíl zeleně na zastavěné ploše, nízká produkce odpadu, v rámci České republiky vůbec nejvyšší počet zařízení sociálních služeb na 100 tisíc obyvatel nebo podprůměrný počet dětí základních škol na jednoho učitele. Kraj Vysočina dosahuje vůbec nejnižšího počtu vozidel na kilometr silnic i nejvyššího počtu veřejných čerpacích stanic na 100 tisíc aut. V regionu je nejvyšší volební účast, stejně jako nejvyšší počet kandidátů na 100 tisíc obyvatel. Kraj má také nejnižší počet nezaměstnaných mladých lidí do 24 let věku nebo velmi nízký počet trestných činů v přepočtu na 1000 obyvatel. Nejvyšší je tu počet knihoven v přepočtu na 1000 obyvatel.

Mezi negativní stránky kraje patří vůbec nejnižší podíl odpadních vod vypouštěných do kanalizace, podprůměrný počet lékáren na 100 tisíc obyvatel nebo velmi nízký počet studentů vysokých škol ku počtu obyvatel. Vzhledem k ploše je v Kraji Vysočina vůbec nejnižší počet železnic, nízký je poměr zahájených bytů ku dokončeným, ale také podprůměrný počet policistů na 100 tisíc obyvatel.

Za větší pozornost by stála rovněž oblast turismu, podíl hostů z ciziny je zde vůbec nejnižší, velmi podprůměrný je také počet návštěvníků na jednu památku, stejně jako počet návštěvníků na jednu kulturní akci.

Z průzkumu spokojenosti tak vyplynulo, že spokojenost lidí s kvalitou podmínek pro život je v Kraji Vysočina na osmém místě ze všech 14 krajů České republiky.



Ve vítězném hlavním městě Praze je skvělá infrastruktura, možnosti vzdělávání i kvalita zdravotnictví

Celkem ve čtyřech z osmi sledovaných oblastí je na tom Praha v rámci celé České republiky úplně nejlépe. Pokud jde o oblast zdravotnictví a sociálních služeb, mohou si lidé v metropoli chválit nejvyšší počet lékařů i zubařů v přepočtu na 1000 obyvatel, počet lůžek v nemocnicích na 1000 obyvatel je také nejvyšší. Naděje na dožití u mužů i žen je zde rovněž vůbec nejvyšší. Nejnižší je naopak průměrná nemocnost. V oblasti péče o děti a vzdělávání boduje hlavní město Praha zejména v nejvyšší úspěšnosti žáků u státních maturitních zkoušek, a to jak z českého jazyka, tak i z matematiky. Počet dětí na gymnáziích v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je ve srovnání s ostatními regiony také nejvyšší. V hlavním městě je rozvinutá infrastruktura, alespoň o tom svědčí nejvyšší kapacita čističek odpadních vod v přepočtu na obyvatele, nejvyšší podíl domácností využívajících internet nebo nejvyšší počet veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily na 1000 km silnic. V oblasti občanské společnosti a tolerance to je nejvyšší poměr přistěhovalých ku vystěhovalým, stejně jako velmi vysoká volební účast. Zapracovat by to naopak chtělo zejména v oblasti životního prostředí, konkrétně na nejvyšším množství vypouštěné odpadní vody do kanalizace v přepočtu na obyvatele nebo v nízkém množství recyklovaného odpadu na obyvatele. Součástí výzkumu je každoročně průzkum spokojenosti, který na reprezentativním vzorku 1 600 lidí z jednotlivých krajů České republiky zjišťoval, jak jsou lidé v místě svého bydliště spokojeni s podmínkami pro život. Z průzkumu spokojenosti vyplynulo, že lidé jsou se životem v Praze nejspokojenější z celé České republiky.

Foto: ilustrační
David PAVLÁT



Zpět nahoru na obsah...

V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
Sté narozeniny významného rodáka Oldřicha Lipského si v sobotu 22. června připomene Pelhřimov programem na Masarykově náměstí od patnácti hodin. Ten zahrne pódiová vystoupení, velká obrazovka umožní připomenutí zásadních filmařských počinů oslavence, ukázky z filmů a filmové písničky. Oldřich Lipských byl i jedním z iniciátorů české kaskadérské školy, takže se lidé mohou těšit i na skok z výšky do krabic i na artistická vystoupení. Uvedl to ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova Martin Ecler.
Hlavně se ale bude vzpomínat. O střípky ze spolupráce s Oldřichem Lipských se prostřednictvím obrazovky podělí celá řada herců, přímo na pelhřimovské náměstí dorazí Jiří Lábus (hrál a spolupodílel se na scénáři Velké filmové loupeže) a Naďa Konvalinková (Adéla ještě nevečeřela).

Filmy Oldřicha Lipského - Ať žijí duchové, Šest medvědů s cibulkou, Jáchyme, hoď ho do stroje či Limonádový Joe - neodmyslitelně patří do zlatého fondu české kinematografie.

Oslavy chystá nejen město Pelhřimov se svými příspěvkovými organizacemi, ale do jejich příprav se zapojila i rodina Lipských. „Akci spolupořádáme s Daliborem Lipským, který je filmovým střihačem a synem Oldřicha Lipského. Mimochodem s otcem spolupracoval třeba na filmu Tři veteráni,“ uvedl Martin Ecler, ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova, hlavního pořadatele akce.

Na oslavách slavného pelhřimovského rodáka se budou podílet i místní organizace. V první řadě jmenujme spolek divadelních ochotníků Rieger, z něhož bratři Lipští umělecky vzešli. Rieger v této divadelní sezóně nastudoval a hrál Limonádového Joa, na náměstí tak předvede ukázky ze hry. O spolumoderování akce se postará druhá pelhřimovská divadelní skupina Domino.

Oldřich Lipský (4. července 1924 – 19. října 1986) byl český režisér a scenárista, bratr herce Lubomíra Lipského. Pocházel z Pelhřimova, kde jeho otec Vilém měl cukrárnu s kavárnou. Původně studoval práva a filozofii, ale po čase dal přednost divadlu. Pracoval jako herec, režisér a umělecký ředitel v Divadle satiry. Po jeho uzavření přešel do filmového studia Barrandov. Natočil řadu slavných filmů, Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974), Marečku, podejte mi pero! (1976), Limonádový Joe (1964), Adéla ještě nevečeřela (1977) či Tajemství hradu v Karpatech (1981) a další.

Foto: Hrob rodiny Lipských na hřbitově v Pelhřimově, kde odpočívá i Oldřich Lipský

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
Nový dřevobetonový most v Poušově v Třebíči již slouží veřejné dopravě, projet zde mohou tak jako v minulosti, auta do 3,5 tuny. Původní most, takzvaný Bailey bridge, sloužil v Poušově od konce druhé světové války a jeho technický stav už nedovoloval průjezd vozidel. Proto byl v listopadu roku 2022 zpřístupněn pouze chodcům a cyklistům.
"V září roku 2023 začala stavba nového mostu. Předmětem stavby byla výměna stávající nosné ocelové konstrukce mostu za spřaženou dřevobetonovou. Na základě diagnostiky spodní stavby byla provedena její úprava. Součástí stavby byla také stavební úprava silnice před a za mostem. Nový most má délku nosné konstrukce 22,18 metru a šířku čtyři metry," popsal nový most místostarosta Třebíče Pavel Janata, který má dopravu ve své gesci.

Vedle mostu byl současně umístěn také fragment z původního Bailey Bridge, jako připomínka části historie Třebíče. Tento ženijní most získalo město v rámci poválečné pomoci od organizace UNRRA.
"Osud poušovského Bailey Bridge ale není smutný, neskončil ve šrotu. Tento jednadvaceti metrový most, skládající se ze sedmi třímetrových dílů bude sloužit hlavně jako připomínka jedné éry historie našeho města. Tři díly použije Letecké muzeum Koněšín pro svoji venkovní expozici technického muzea. Další tři díly pak spolek vojenské historie, který se specializuje na druhou světovou válku. A poslední díl si město ponechalo, jako připomínku původního ženijního mostu," uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal.

- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
Středověká šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě, která se začala na podzim v roce 2022 propadat, bude zabezpečena. Jihlavští zastupitelé uvolnili částku 605 tisíc korun, která zároveň umožní vybudování přístupu k šachtě tak, aby do ní mohli návštěvníci bezpečně nahlédnout. Přístupová štola by měla být následně zahrnuta zeminou do původní výše historického obvalu hlušiny.
Štola bude sloužit ke snadnějšímu přístupu veřejnosti do prostoru vlastní šachty a využije již vybudovaný přístupový koridor pro zemní stroje. Práce na vybudování štoly provede ve spolupráci s jihlavským odborem technických služeb státní podnik Diamo, který momentálně na místě pracuje na statickém zajištění šachty. Ta se začala propadat na podzim 2022 a od té doby se pracuje na jejím zajištění a průzkumu.

Vrtným průzkumem, který proběhl koncem roku 2022, byly zjištěny podzemní prostory včetně pozůstatků dřevěného pažení, které se na povrchu projevovaly terénními propady. Za použití těžké stavební techniky nyní pracovníci odebírají materiál, za staletí nashromážděný v ústí šachty. „Práce stále probíhají a pomalu nám odkrývají tajemství skrytá pod nánosem času. Už teď je zřejmé, že před sebou máme mimořádně zachovalou lokalitu, na které lze prezentovat technické umění našich předků,“ řekl k sanaci šachty Radek Popelka, náměstek jihlavského primátora s tím, že stavební práce stále probíhají a zatím proto nelze místo navštívit.

Podle náměstka primátora pro památkovou péči Martina Laštovičky je odhalena například dochovaná komora vodního kola, které pohánělo vodotěžný stroj, stejně jako ručně ražená odvodňovací štola. „Šachta sv. Jiří je pro Jihlavu velmi cenná jako místo, kde máme k dispozici historické doklady hornické činnosti, které nám dávají představu o tehdejším báňském podnikání. Spojují příběhy konkrétních těžařů s místem, ve kterém působili,“ uvedl Martin Laštovička.

Šachta sv. Jiří, nebo také i šachta Nejsvětější Trojice, byla zřejmě největším, nejhlubším a nejdéle využívaným dolem na stříbro v rámci jihlavského horního revíru. V šachtě hluboké zřejmě až osmdesát metrů se dolovalo od 14. století. Důl byl opuštěn v roce 1736. Ze šachty musela být neustále odčerpávána voda.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
V doupěti u své matky by se měla liščí mláďata cítit nejbezpečněji. V praxi ale právě tam velmi často naleznou smrt, když je ze zálohy přepadnou lovečtí psi vyslaní myslivci při takzvaném norování. Tento barbarský způsob lovu, který jasně naplňuje definici týrání zvířat, bohužel aktuální novela mysliveckého zákona mířící do sněmovny nezakazuje. Legislativní norma obsahuje více špatných bodů, kvůli kterým by ji poslanci měli odmítnout.
Týrání zvířat v podobě výše zmíněného norování by mělo být ve vyspělé společnosti dávno zakázané. Psi jsou při tomto způsobu lovu posíláni přímo do nor, kde jsou často i mláďata, většinou liščí. Jejich matka je brání doslova do krve, proti cvičeným psům však nemá šanci. Kromě ní ale útočníci zabijí i její mláďata, což považuji za obzvlášť barbarské. Nehledě k tomu, že v důsledku litého boje často dojde i vážnému zranění psa. Obojí jasně naplňuje definici týrání zvířat.

Pokud novela parlamentem v navržené podobě projde, bude to znamenat větší nebezpečí nejen pro lišky, ale pro veškerou lesní zvěř. Myslivcům totiž zákon nově nařizuje minimální počty zvířat, které musí postřílet. Pokud limity nesplní, dostanou pokutu. Stát tímto represivním způsobem přímo nabádá k masakrování volně žijící zvěře. Zároveň nijak neomezuje maximální odlovené množství, což může vést až k úplnému vystřílení konkrétního druhu z české přírody. Nejde přitom o planou hrozbu, v minulosti lovci mnoho druhů zvířat v naší krajině zcela vyhubili. Novela mysliveckého zákona dává tomuto středověkému scénáři zelenou.

Do středověku nás vrací i novinka v překládaném zákoně – možnost lovit lukem. Tento způsob lovu však zvěři působí zbytečné utrpení a v mnoha případech vede k dlouhému a bolestivému umírání. Je zbytečné, když jsme se bez tohoto způsobu lovu tak dlouho obešli, abychom ho opět povolovali. Úplně na druhou stranu pak míří další novinka, kterou chce ministerstvo zákonem povolit. Jde o povolení nočního lovu i za použití technických pomůcek. Zatímco dnes mohou myslivci v noci lovit jen divoká prasata, nově by mohli lovit i ostatní zvěř a to za použití jakýchkoliv pomůcek usnadňující lov. Ministerstvo je přitom ani netají tím, že cílem je maximálně uvolnit možnosti lovu. Nový zákon tak má jediný cíl: umožnit vystřílet z české přírody co nejvíce zvířat. To je naprosto neakceptovatelné.

Nový zákon o myslivosti však nepovede jen k decimaci zvěře, ale výrazně ohrozí i lidi pohybující se v lesích. Kromě toho, že umožní masivnější noční lovy, nenařizuje jejich organizátorům oznamovat je v nějaké centrální evidenci, kde by každý hned viděl, které oblasti a kdy budou nebezpečné, a mohl by se jim tak vyhnout. Zákon dokonce nechce po pořadatelích honů ani takovou samozřejmost, jako označení místa honu v terénu. Snadno se tak může stát, že se nic nevědoucí turista z ničeho nic ocitne přímo uprostřed palby. Označení takto životu nebezpečné oblasti by mělo být povinné. Zákon musí jasně stanovit, že před každou střelbou musí myslivci a lovci danou oblast jasně označit na všech příjezdových cestách a stezkách s uvedením data, od kdy do kdy hon probíhá a na koho se v případě problémů obrátit.

Ministerstvo zemědělství, které novelu připravilo, nevyslyšelo ochránce zvířat ani v dalším podstatném problému. Ti požadovali, aby zákon myslivcům úplně zakázal usmrcování volně pobíhajících psů, koček a jiných hospodářských zvířat, a nařídil jim pouze uspání takového zvířete. Máme přitom v živé paměti spoustu tragických událostí, kdy horlivý myslivec zastřelil psa pohybujícího se na kraji lesa v bezprostřední blízkosti svého majitele. Tomu mohl tento návrh předejít, ministerstvo ho ale s odvoláním na údajné zvýšení administrativní zátěže odmítlo. Považuji za skandální, že před účinnou ochranou života a zdraví živého tvora má přednost byrokracie.

Myslivecký zákon v předložené podobě legalizuje týrání zvířat, zjednoduší jejich vraždění, pod hrozbou sankci donutí myslivce střílet více zvěře a zásadně zhorší bezpečnosti lidí a jejich mazlíčků ve volné přírodě. To všechno jsou velmi vážné důvody, kvůli kterým by ho měli poslanci zamítnout.
Evžen KOREC



Zpět nahoru na obsah...

V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
Nových stomatologických ordinací se mohou lidé dočkat v Chotěboři na Havlíčkobrodsku a Rudíkově na Třebíčsku. Na vybavení ordinací přispěje Kraj Vysočina, který rovněž uvolní finance na dovybavení zubní ordinace také v Třešti na Jihlavsku nebo v Jihlavě, kde rozšíří pediatrickou ordinaci o auto. Kraj z Fondu Vysočiny tak uvolní částku 1,2 milionu korun.
"V Chotěboři díky podpoře vybudují druhou ordinaci s dentálním mikroskopem pro novou zubní lékařku, v Rudíkově vzniknou v nové budově dvě stomatologické ordinace a v Třešti zubař rozšíří vybavení stávajícího působiště, aby mohl zaměstnat novou posilu. Dotace zároveň umožní jihlavské pediatrii pořídit nový vůz a obsloužit tak pacienty ve vzdálenějších obcích", informovala mluvčí Kraje Vysočina Marie Beňová.

Kraj na podporu stomatologů a pediatrů pro letošní rok vyčlenil celkem tři miliony korun. V loňském roce částku na tyto účely, kvůli velkému zájmu ze strany žadatelů, navyšoval na více než dva miliony korun. Zubaři si mohou o dotaci požádat od roku 2020, pediatři nově od loňska.

Dostupnost zdravotnictví kraj systémově podporuje prostřednictvím dotačního Programu Stomatologická a pediatrická péče. „Účelem tohoto programu je zajištění primární ambulantní péče v oboru zubní lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost u registrujících poskytovatelů zdravotních služeb v malých obcích regionu. Právě v menších a odlehlejších obcích je zdravotní péče mnohdy náročněji dosažitelná,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Krajského dotačního programu mohou využít noví nebo navazující poskytovatelé služeb, kterým kraj na spolufinancování vybavení ordinace vyhradil maximální částku 300 tisíc korun. Právě tolik získali všichni čtyři aktuální žadatelé.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
Čtyřicetiletá žena v první polovině března v pozdních večerních hodinách poškodila v ulici Svatoanenská v Telči na Jihlavsku čelní sklo vozidla Tesla. Majiteli vznikla škoda za téměř třicet tisíc korun. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté ženě podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Hledaný muž putoval do vězení
"Hledaného osmatřicetiletého muže, na kterého byl okresním soudem vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody nalezli policisté v pondělí 17. června po čtvrté hodině odpoledne na ulici Mánesova v Havlíčkově Brodě. Policisté hledaného muže odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů a následně jeho další cesta směřovala do věznice v Hradci Králové", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Poškození budovy
Policisté pátrají po pachateli, který v Jihlavě poškodil venkovní opláštění objektu obchodního centra a způsobil tak škodu přibližně za patnáct tisíc korun. "Pachatel v neděli 16. června době mezi pátou hodinou ráno a druhou odpoledne poškodil skleněnou tabuli na budově ze strany přilehlé k ulici Hradební", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci., případ prověřují a po pachateli pátrají.

Žena měla přes tři a půl promile alkoholu
V pondělí 17. června byli policisté v Jihlavě po páté hodině večer přivoláni do lokality ulice Jiřího z Poděbrad, kde se dle přijatého oznámení nacházela mladá žena, která byla zjevně pod vlivem alkoholu a pohybovala se nebezpečně u silnice. "Na místo vyjela hlídka situaci prověřit a policisté začali ženu hledat. Nalezli ji na nedaleké ulici a měla u sebe pětileté dítě, které měla hlídat. Policisté kontaktovali rodiče dítěte, který si jej převzal. U devatenáctileté ženy provedli dechovou zkoušku, při které jí naměřili hodnotu 3,58 promile alkoholu. Mladou ženu převzal do péče její známý", uvedla J. Kroutilová. Policisté provádějí šetření a zjišťují veškeré související okolnosti případu.

Opilý muž, který napadal ženu, skončil na záchytce
V pondělí 17. června po sedmé hodině večer přijali policisté oznámení o muži, který v zábavním podniku v obci Černovice na Pelhřimovsku měl slovně a následně i fyzicky napadat ženu. "Po příjezdů policistů na místo se zde již muž nenacházel. Policisté provedli šetření a začali po muži pátrat. Jednatřicetiletého značně opilého muže vypátrali na Mariánském náměstí, kde seděl na chodníku. U muže provedli dechovou zkoušku, která vykázala 2,77 promile alkoholu. Vzhledem k tomu, že muž se o sebe nebyl schopen postarat, vrávoral a padal na zem, policisté ho zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž je podezřelý z přestupku proti občanskému soužití.

Střet vozidel
V pondělí 17. června se stala kolem půl osmé ráno v Třebíči v prostoru tříramenné křižovatky ulic Nádražní a Heliadova dopravní nehoda. "Řidič vozidla Opel Zafira vjel do křižovatky v době, kdy po hlavní silnici projížděla řidička auta Škoda Fabia, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě utrpěla řidička zranění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. U řidičů při dechových zkouškách požití alkoholu nezjistili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za sedmdesát tisíc korun. (Foto)

Cyklistka při nehodě utrpěla zranění
V pondělí 17. června havarovala kolem deváté hodiny dopoledne v obci Radkovice u Budče na Třebíčsku cyklistka. "Devětapadesátiletá žena s jízdním kolem vyjela mimo silnici na travnatou plochu a následně narazila do rodinného domu. Při nehodě utrpěla zranění a záchranáři ji převezli do třebíčské nemocnice", uvedla J. Kroutilová. Provedenou dechovou zkouškou policisté požití alkoholu u cyklisty vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Dopravní nehodu policisté šetří.

Opilá jednadvacetiletá řidička zavinila nehodu
V pondělí 17. června po třetí hodině odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v křižovatce u obce Kuklík na Žďársku. "Jednadvacetiletá řidička jedoucí s vozem Peugeot od obce Kuklík vjela do křižovatky ve chvíli, kdy z její pravé strany přijíždělo auto Volkswagen, a došlo ke střetu. Ke zranění osob nedošlo", uvedla M. Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vozidla Volkswagen vyloučili. U řidičky policisté naměřili hodnotu 1,75 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky. Následně se řidička podrobila lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Řidičce byla další jízda zakázána a policisté jí na místě zadrželi řidičský průkaz. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě na vozidlech ve výši šedesát tisíc korun. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání
I letos si během Evropského dne proti vloupání připomeneme základní rady a doporučení na zabezpečení obydlí nejen během letního období. V průběhu letních měsíců trávíme raději více času na čerstvém vzduchu, vyrážíme na výlety nebo na dovolené, než abychom zůstávali doma. Naší nepřítomnosti a opuštěného obydlí pak mohou využívat pachatelé, kteří se zaměřují na vykrádání bytů a domů. V rámci Evropského dne proti vloupání, který letos připadá na středu 19. června 2024, proto každoročně připomínáme základní pravidla bezpečného chování a zabezpečení domovů. Ačkoliv se této problematice věnujeme celoročně, zejména v rámci projektu Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům, v létě mohou být naše domovy více zranitelné a je potřeba myslet na jejich zabezpečení již před odjezdem na dovolenou.
V roce 2023 došlo v České republice k 1 474 krádežím vloupáním do bytů a 2 114 krádežím vloupáním do rodinných domů. Od začátku letošního roku (do 31. 5. 2024) zatím evidujeme 520 případů krádeží vloupáním do bytů a 822 krádeží vloupáním do rodinných domů.

V Kraji Vysočina došlo v roce 2023 ke 12 krádežím vloupáním do bytů a 52 krádežím vloupáním do rodinných domů. Od začátku letošního roku do konce května zatím evidujeme 10 případů krádeží vloupáním do bytů a 33 krádeží vloupáním do rodinných domů.

„Čechy stále trápí majetková trestná činnost. Narušení privátních zón tím, že se pachatel vloupal do obydlí a byl v kontaktu s prostředím a osobními věcmi poškozených, je nepříjemným dopadem této kriminality, která následně u poškozených snižuje pocit bezpečí ve vlastním obydlí. Zodpovědný přístup veřejnosti k zabezpečení majetku vnímáme jako zvyšující se trend stejně jako systémová opatření v rámci lokální spolupráce mezi občany, samosprávou a Policií ČR v oblasti prevence. Proto i v letošním roce v týdnu od 17. do 21. června poskytneme veřejnosti odborné poradenství, jak se efektivně doma zabezpečit na 60 místech České republiky,“ uvádí plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR.

Stejně jako v minulých letech budou v příštím týdnu dostupná poradenská místa po celé republice, kde se veřejnost bude moci setkat s policejními preventisty a dalšími policejními specialisty, kteří doporučí vhodné zabezpečení jejich objektu a poradí, jaké bezpečné návyky je vhodné si osvojit.

„Po klidnějších (z pohledu kriminality) covidových letech kriminalita mírně narostla, což se týká i nejvíce zastoupeného druhu kriminality, kriminality majetkové. Z pohledu vloupání do bytů a rodinných domů byl i přesto rok 2023 ve znamení poklesu jejich počtu, a to o celých 16 %. Za první 4 měsíce roku 2024 pokles nadále pokračoval a ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku činil dokonce již 21 %. Je tak historicky na nejnižších úrovních. Odborníci se shodují, že velkou roli v tom hraje stále se zlepšující zabezpečení domácností a odpovědnější chování obyvatel. Přesto k vloupání do bytu či rodinného domu dochází v ČR přibližně každé 2 a půl hodiny, a proto je třeba se na prevenci i nadále zaměřovat,“ říká JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.

Podle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená. Zabezpečení přitom nemusí být drahé. V mnohých případech postačí jednoduše zamknout. V minulém roce vznikly čtyři preventivní spoty ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR, které pojednávají o kvalitním zabezpečení domácnosti. Radí, jak vhodně ochránit domov před odjezdem na dovolenou, jak vzbudit dojem obydlené domácnosti, když nejste doma, a jaká základní pravidla dodržovat v případě vloupání. Videa jsou dostupná ke zhlédnutí na oficiálním YouTube kanálu Policie ČR. Další informace a materiály k letošnímu ročníku kampaně Evropský den proti vloupání naleznete na webových stránkách Stop vloupání.

Při odchodech či odjezdech z domova mějte stále na paměti pár základních pravidel.

1/Neupozorňujte nikdy na svou nepřítomnost na sociálních sítích a nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.

2/ Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu Vašeho domova.

3/ Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří Vám na něj dohlédnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.

4/ Zabezpečení a dohled velmi pomáhají. Ale nejdůležitější jsou opatření, která Vás nic nestojí - nezapomínejte uzamknout všechny vstupy, zavírejte okna, klíče nenechávejte volně dostupné. Nevěřili byste, kolik lidí takto zlodějům i v dnešní době stále ještě svou nedbalostí napomáhá.

Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.
Martin HRON



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   9. 10. 2024

• Dekorační květy obohatily sortiment v pelhřimovském turistickém informačním centru
• Táborská zoo slaví narození čtrnáctého zubra. Jméno nejmladší zubřici opět vyberou fanoušci zoo
• Výstava Kniha v muzeu v Havlíčkově Brodě představí práci kurátorů a ukáže i pracně tvořené rukopisy
• Lev Simba si východy slunce úplně užívá. V táborské zoo je můžete zažít i vy
• Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice
• Chodkyni v Jaroměřicích nad Rokytnou srazila dodávka, žena na místě podlehla zraněním

Čtvrtek   3. 10. 2024

• Brusel umožní opětovné vyhubení vlků, státy EU snížily jeho ochranu
• Organizovaná skupina způsobila v jihlavské firmě škodu za více jak dva miliony korun
• Zrekonstruovaná Zelená komnata v Třebíči nabídne nové archeologické objevy

Středa   2. 10. 2024

• Chovatelská výstava v Bohdalově představí na tři tisíce králíků, drůbeže, koz, ovcí i terarijních zvířat
• Slavnostní premiéra seriálu Dcera národa za přítomnosti herců i filmového štábu proběhne v Havlíčkově Brodě
• V bazilice v Třebíči zazní utajený poklad Mše ke sv. Prokopovi a oratorium Jephtha Georga Fridricha Händela
• Komentované krmení, Výstava na stromech či film Kávová budoucnost v jihlavské zoo u příležitosti Dne zvířat
• Okolí smírčího kamene ve Velkém Meziříčí je upraveno, památník připomíná záhadné úmrtí dvaadvacetiletého Jakuba
• Výstava fotografií v parku vysoké školy v Jihlavě představí život pěstitelů kávy, kakaa a banánů

Úterý   1. 10. 2024