Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 21.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

DOKem letos proplulo 306 třídních lodí
Zastavit se v běhu školních povinností, zažít se svou třídou něco nevšedního, diskutovat spolu, mít čas přemýšlet o sobě i o světě kolem, načerpat energii, učit se čelit rizikovým situacím. To vše a mnoho dalšího nabídlo v uplynulém školním roce Centrum primární prevence DOK. Jeho programů využilo celkem 306 tříd, 6 526 žáků a studentů a 306 učitelů z 14 škol v Jihlavě a Pelhřimově.
A ze zpětných vazeb vyplývá, že u drtivé většiny účastníků naplňuje tohle setkávání svůj účel: „Líbily se mi ty týmovky, měla jsem pocit radosti, že jsme si jako třída po dlouhé době porozuměli“, „Uvědomila jsem si, že je ve mně víc než si myslím“, „Je toho na mě moc, ale po dnešku je mi líp“, „Dneska jsem se tady naučil být odvážný a pomáhat kamarádům“, „Programy jsou skvěle připravené, promyšlené a profesionálně vedené.“

Lektoři letos při programech také zaznamenali pokračující růst potíží žáků v oblasti duševního zdraví, chybějící sociální dovednosti i častější neshody v třídním soužití. Proto se rozhodli rozšířit nabídku služeb o tzv. Rozvojovou skupinu, v níž by žáci mohli v bezpečném prostředí rozvíjet takové schopnosti a kompetence, které jim pomohou zlepšit pozici v jejich třídě. Do kolektivu ohroženého vznikem šikany mohou rovněž vstoupit s intervenčním programem připraveným „na míru“.

Pedagogové si stále víc uvědomují, jak zásadní je podpora klimatu třídy pro úspěch i zdravý vývoj žáků, potažmo celé společnosti. Stálou zátěží pracovníků centra je zároveň nejistota finančního zajištění jejich služeb, která se zájmem a neuspokojenou poptávkou škol dlouhodobě kontrastuje. Je jen s podivem, že tento paradox zůstává na okraji zájmu odpovědných školských institucí.

Přesto s nadějí a optimismem přejeme všem zúčastněným: Krásné prázdniny!

Romana Kubů a Jan Tkadleček, Lektoři CPP DOK
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Tragická nehoda na Jihlavsku. Zemřel řidič osobního auta
Při dopravní nehodě, která se stala v pátek 21. června po patnácté hodině odpoledne na silnici II(602 kousek za kruhovým objezdem ve směru na Dušejov na Jihlavsku, zemřel řidič osobního auta.
"Střetla se tu tři vozidla. Řidič osobního auta, který jel směrem na Jihlavu, přejel do protisměru, čelně se střetl s nákladním vozidlem a následkům nehody podlehl. Třetí auto je poškozeno od létajících plastů a plechů", popsala tragickou nehodu mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.

Na místě události zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, silnice je uzavřená.

Příčiny a okolnosti nehody policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nález ručního granátu; malého chlapce policisté nalezli a předali matce
Při výkopových pracích na pozemku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku byl ve čtvrtek 20. června po třetí hodině odpoledne nalezen ruční granát. Policejní pyrotechnik munici zajistil a odvezl k odborné likvidaci. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová. (Foto - horní obrázek vlevo)
Chlapec byl předán matce
Ve čtvrtek 20. června krátce před šestou hodinou večer přijali policisté oznámení od ženy, která uvedla, že se jí při procházce v lese kousek od obce Chlístov na Havlíčkobrodsku ztratil její čtyřletý syn, kterého se snažila hledat, ale nemůže ho najít. "Do lokality byli vysláni ihned policisté. Krátce po šesté hodině na tísňovou linku 158 volala žena, která jela z Havlíčkova Brodu směrem na Chlístov a u silnice si všimla malého chlapce, který zde byl bez doprovodu dospělé osoby. Žena zastavila a o chlapce se do příjezdu policistů postarala. Mezitím policisté tak mohli vystrašenou matku uklidnit tím, že chlapec je v pořádku a poté jí syna předali", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Pohřešovaného muže policisté vypátrali
Ve čtvrtek 20. června přijali policisté krátce před půl devátou večer oznámení o pohřešování mladého muže z Havlíčkobrodska, o kterého měli obavu jeho blízcí. "Mladý muž odjel ráno za svými studii do Jihlavy, zpátky se ale nevrátil, nepodal o sobě žádnou zprávu a nebyl kontaktní. Policisté zjistili veškeré dostupné informace a začali po muži ihned pátrat na vytipovaných místech a lokalitách, u kterých vznikl předpoklad, že by se tam mohl nacházet nebo pohybovat. Muže hledaly hlídky také v Jihlavě a okolí města. Po jedenácté hodině večer ho policisté nalezli nedaleko Pávovského rybníka. Muž měl viditelné povrchové zranění, byl ve velmi špatném psychickém stavu a z jeho jednání vyplynulo, že by mohl chtít ohrozit svůj život. Policisté mu poskytli nezbytnou pomoc a přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která muže odvezla do jihlavské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Ztraceného houbaře se podařilo vypátrat
Oznámení o pohřešování seniora přijali policisté na integrovaném operačním středisku ve čtvrtek 20. června před devátou hodinou večer. Oznamovatelka uvedla, že by se její otec měl nacházet na chalupě v obci Šimpach na Pelhřimovsku, kde však není, nemá zde ani své vozidlo. Mobilní telefon u sebe nemá, neboť ho nechal v chatě. Dále uvedla, že muž je vášnivý houbař, kdy do lesa jezdívá časně ráno a nyní o něj má strach, aby se mu něco nestalo. Na místo okamžitě vyjeli policejní hlídky, psovod a nasazen byl také policejní vrtulníku s termovizí. Do pátrací akce po čtyřiasedmdesátiletém seniorovi se zapojili profesionální a dobrovolní hasiči i místní obyvatelé. Po desáté hodině večer se podařilo v lese nedaleko obce muže vypátrat, byl podchlazený a vyčerpaný. Následně si ho do péče převzala zdravotnická záchranná služba.
Nejen v souvislosti s tímto případem apelujeme na všechny houbaře a návštěvníky lesa, aby nezapomínali na základní zásady, které jim mohou pomoci při obtíži nebo alespoň usnadnit případné pátrání. Houbaři by měli navštěvovat lesy, které dobře znají, v případě, že se vydají do jim neznámých lesů, neměli by chodit sami, popřípadě si zapamatovat orientační body, podle kterých najdou cestu zpět. V případě, že se do lesa vydáte sami, sdělte někomu, kam jdete, kde se budete pohybovat a v kolik se přibližně vrátíte. Dobré je s sebou mít tekutiny popřípadě svačinu, starší lidé i potřebné léky. Nezapomínejte si s sebou vzít i nabitý telefon, kterým si přivoláte pomoc, když se vám něco stane nebo se ztratíte.
Informovala o tom mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Řidič havaroval
Ve čtvrtek 20. června se stala po jedenácté hodině večer na silnici v obci Markvartice na Jihlavsku dopravní nehoda. "Šedesátiletý řidič vozu Toyota Yaris jel ve směru na Telč a nepřizpůsobil rychlost jízdy pozemní komunikaci a svým schopnostem. V zatáčce nezvládl řízení, přejel do protisměru a následně vyjel ze silnice, kde automobil narazil do betonového tarasu s oplocením. Řidič se při nehodě zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do jihlavské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u něho policisté požití alkoholu vyloučili. Škoda, která při nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na 300 tisíc korun. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto - spodní obrázek vlevo)

Srážka náklaďáků v Jihlavě
V pátek 21. června přijali policisté kolem osmé hodiny dopoledne oznámení o střetu dvou nákladních vozidel na křižovatce ulic Heroltická a Průmyslová. "Oba řidiči utrpěli při nehodě zranění a byli zdravotnickou záchrannou službou transportováni do nemocnic. Policisté provedli na místě šetření, u řidičů provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu nezjistili", informovala Jana Kroutilová. Příčinu a okolnosti dopravní nehody zjišťují. (Foto - obrázky vpravo)

Dopravní nehoda
Ve čtvrtek 20. června po čtvrté hodině ráno havarovala mezi obcemi Jámy a Žďár nad Sázavou řidička osobního vozidla Škoda Octavia. "Pětačtyřicetiletá žena po projetí pravotočivé zatáčky, zřejmě neadekvátně zareagovala na lesní zvěř, která přebíhala přes silnici, strhla řízení, vyjela mimo komunikace do silničního příkopu, kde narazila do vzrostlého listnatého stromu, a vozidlo se převrátilo na levý bok. Při dopravní nehodě utrpěla zranění", uvedla M. Lébrová.. U řidičky provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za 80 tisíc korun. Dopravní nehodu šetří policisté z dopravního inspektorátu Žďár nad Sázavou.

Střet vozidel
Ve čtvrtek 20. června před šestou hodinou večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě v obci Vojnův Městec na Žďársku. "Šestadvacetiletý řidič jedoucí od obce Stržanov s osobním vozem Škoda Fabia se plně nevěnoval řízení, zřejmě na krátkou chvíli usnul, a narazil do před ním jedoucího vozidla Škoda Octavia. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidičů, kdy řidička z octavie byla převezena zdravotnickou záchrannou službou do novoměstské nemocnice", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u řidičů vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě na vozidlech za 100 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidička pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 20. června zastavili policisté v ulici Palackého v Telči na Jihlavsku po třetí hodině odpoledne auto VW Golf. "U pětadvacetileté řidičky provedli dechovou zkoušku a naměřili jí hodnotu 1,27 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u ženy ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidičce zakázali další jízdu a na místě jí zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ dále prověřují.

Opilý řidič
S více než dvěma a půl promile alkoholu řídil ve čtvrtek 20. června po jedenácté hodině dopoledne auto třiadvacetiletý řidič auta Opel Astra z Jihlavska a svojí nebezpečnou jízdou tak ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. "Muž jel ve směru na Třebíč, na silnici kličkoval a vyjížděl do protisměru. Policisté automobil zastavili u železničního přejezdu na ulici Pražská v Třebíči. U řidiče provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,63 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. V další jízdě řidič již nesměl pokračovat a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz", informovala Jana Kroutilová. Policejní inspektor sdělil muži ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič pod vlivem alkoholu
Dnes, 21. června, po jedné hodině v noci odhalili policisté řidiče osobního auta Škoda, který měl přes dvě promile alkoholu v dechu v obci Lipnička na Havlíčkobrodsku. "Dechová zkouška u čtyřiapadesátiletého řidiče vykázala hodnotu 2,46 promile alkoholu. Hodnoty ještě vyšší u něho ukázaly i opakované dechové zkoušky. Policisté muži další jízdu zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Muž a žena z Třeště vyráběli a prodávali pervitin, skončili s pouty na rukou
V policejní cele skončil tento týden muž, který vyráběl pervitin a drogy dále distribuoval. Rukama mu prošlo několik desítek gramů pervitinu. Společně s ním zadrželi policisté také jeho známou, která mužem vyrobený pervitin užívala a rovněž prodávala. Kriminalisté zajistili při prohlídce bytu předměty a chemikálie určené k výrobě pervitinu. Muž i žena čelí obvinění ze spáchání trestného činu a hrozí jim až pětiletý pobyt za mřížemi.
Dvojici důvodně podezřelou ze spáchání drogové trestné činnosti zadrželi kriminalisté v úterý 18. června v ranních hodinách v Třešti na Jihlavsku. Muže dopadli na ulici a pro ženu si přišli do bytu, kde v současné době pobývá. Oba zadržení směřovali s pouty na rukou do jihlavských policejních cel. Kriminalisté provedli v bytě domovní prohlídku a zajistili marihuanu, různé předměty, laboratorní sklo a chemikálie určené k výrobě pervitinu.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého padesátiletého muže z Novojičínska a pětatřicetileté ženy z Jihlavska. „Muž i žena jsou obviněni ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti opakovaně odsouzen za různorodou trestnou činnost, zejména majetkovou ale také drogovou. Odpykal si i nepodmíněné tresty odnětí svobody. Také žena má za sebou trestní minulost.

Muž je obviněn z toho, že přibližně od začátku roku vyráběl na různých místech Jihlavska pervitin. Získanou drogu užíval pro svoji potřebu a část distribuoval dalším lidem. Pervitin si od něho kupovali zájemci v Třešti, drogy jim poskytl v desítkách případů. Pervitin od muže získávala také obviněná žena. Rovněž ona pak drogy částečně užívala a zbytek na Třešťsku prodávala dalším lidem.

Po provedení nezbytných úkonů byl obviněný muž i žena ze zadržení propuštěni a jsou stíháni na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let.

Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   12. 7. 2024

• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě
• Policisté pátrají po pětašedesátiletém Jaroslavu Veselém, nevrátil se do zdravotnického zařízení v Kamenici nad Lipou

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024

• 2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
• Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Pondělí   1. 7. 2024

• Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama
• Ve shořelém domě v Kameničce nalezli hasiči dvě mrtvé osoby
• Provoz na silnici I/38 pod dálnicí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu budou od úterý 2. července řídit semafory
• V jihlavské nemocnici nebudou přes prázdniny v provozu například chirurgické ambulance i cvičení pro těhotné
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje peněz; zloděj si odnesl solární panely
• Při koupání věnujte pozornost sobě i svým blízkým
• Policisté o víkendu na Vysočině zkontrolovali téměř dva a půl tisíce vozidel, rozdali 425 pokut
• Pozor na podvodné stránky vypadající jako přihlášení k internetovému bankovnictví

Neděle   30. 6. 2024

• U Čenkova na Jihlavsku nouzově přistál na poli ultralehký letoun, nikdo neutrpěl zranění
• Na zámku v Dačicích jsou vystaveny dvě desítky uniforem z časů císaře pána, a taky doplňky, třeba zbraně či osobní věci po českých námořnících
• Medici mohou v pelhřimovské nemocnici nahlédnout pod ruku zkušeným lékařům, hlásit do kempu se mohou již nyní
• Z policejního deníku: krádež uzamčených elektrokoloběžek na náměstí

Sobota   29. 6. 2024

• Policisté průběžně hlídají přehradu Švihov, kam je vstup přísně zakázán
• Naučná stezka z Továrny na přehradní sráz ve Víru nabízí dva informační panely i posezení
• Černý rybník v lesích nad Jihlavou
• Výstava fotografií Jana Hlávky v radničním podzemí ukáže i tragickou nehodu posunovací lokomotivy v roce 1929 nebo pád letadla na Bedřichově v roce 1930
• Vyvěšením moravské vlajky si radnice připomenou příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu

Pátek   28. 6. 2024

• Večerní prohlídky na Lipnici se svérázným průvodcem Jaroslavem Haškem
• Policisté hledají ženu, která byla v Jihlavě v ulici Žižkova svědkem agresivního chování opilého muže
• Z policejního deníku: senior nedal na křižovatce přednost, čtyři lidé utrpěli zranění; řidička ohrožovala chodce, nadýchala 3,35 promile
• Výstava s titulem Vlk náš staronový soused seznámí děti i dospělé s krásou a majestátností tohoto fascinujícího zvířete
• Hygienici na Vysočině nedoporučují koupání ve vodní nádrži Sedlice, Trnávka a v Pilkém rybníku, voda se zlepšila v rybníce Ředkovec
• 28. červen 1914 – zakrvácený kapesník a prorocký sen předpovídající atentát v Sarajevu

Čtvrtek   27. 6. 2024

• V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol
• Z policejního deníku: muž zastavil svěřený firemní notebook, peníze utratil; vandal posprejoval kamennou kašnu
• V Jihlavě Na Dolině bude otevřeno psí hřiště
• Pelhřimovská nemocnice se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typu
• Policisté neváhali a pomohli muži, kterého postihl záchvat epilepsie

Středa   26. 6. 2024

• Festival Jatka Fest v Pacově nabídne spoustu populární muziky
• Rodí se rychleji, než je stačí počítat. Táborská zoo se těší z daňčích mláďat
• Rumun manipuloval s tachografem, zaplatil kauci sto tisíc korun
• Z policejního deníku: opilý muž bil ženu do hlavy, policisté jej vykázali ze společného obydlí
• Osobní dopis Marie Trezie či křtící košilka z bílého mulu vyšívaná zlatými drátky na výstavě věnované Habsburkům na zámku v Náměšti nad Oslavou
• Školní spoje jihlavského dopravního podniku o prázdninách nepojedou, změny budou i na linkách F, G a H
• Výstava fotografií Sáry Saudkové v muzeu v Telči po celé prázdniny
• U křížku z osmnáctého století ve Velkém Meziříčí bude nový plůtek i květiny
• Policie na Vysočině přijímá nové policisty. V Jihlavě jezdí vozidla MHD s nabídkou služby u Policie – práci 158x jinak

Úterý   25. 6. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz