Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 23.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Do jihlavské zoo s vysvědčením s jedničkou za jednu korunu, chybět nebude oblíbené komentované krmení
Pokud děti od pátku 28. až do neděle 30. června předloží aktuální vysvědčení s alespoň jednou jedničkou, získají vstup do zoo jen za symbolickou jednu korunu. Platí i kladné slovní hodnocení. Na pokladně zoologické zahrady v Jihlavě stačí ukázat kopii vysvědčení nebo ho mít vyfocené v mobilu.
Tradiční akce Za vysvědčení do Zoo Jihlava nabízí dětem den plný aktivit a zábavy a i oblíbené komentované krmení.

První prázdninový den - v pondělí 1. července bude akce „Prázdniny začínají v zoo“. Letošní téma je Mláďata v zoo. "Připraven bude kvíz o ceny, ve kterém můžete vyhrát vstupenky nebo dárkový poukaz na pobyt na zámku ve Žďáře nad Sázavou. Soutěžit se bude také o poukázky na zmrzlinu", přiblížila program mluvčí zoo Simona Kubíčková.
Doplnila, že u výběhu antilop a zeber se uskuteční program „Den s antilopou Derbyho“ s malováním na obličej, omalovánkami, prohlídkou přírodnin ze Senegalu a suvenýry z Afriky. V zoo bude i stánek s aktivitami VZP.

Celodenní program doplní první letní komentovaná krmení zvířat, která poběží denně do konce prázdnin. Krmení budou rozdělená do dvou bloků. Dopoledne bude krmení:
10:00 surikat
10:30 žiraf
11:00 nosálů
11:30 lam

Odpoledne pak:
12:30 babirus
13:00 medvědů
13:30 lemurů
14:00 tapírů
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: auto v příkopu shořelo, řidič utrpěl lehké zranění
Dvaačtyřicetiletý řidič s osobním autem Renault, který v sobotu 22. června zhruba deset minut po půl čtvrté odpoledne projížděl po silnici II/354 od Radostína nad Oslavou směrem k Ostrovu nad Oslavou na Žďársku, před táhlou levotočivou zatáčkou se nevěnoval plně řízení vozu a vjel vpravo mimo silnici do příkopu, kde čelně narazil do listnatého stromu a následně auto začalo hořet. Při nehodě utrpěl lehké zranění a záchranáři jej odvezli do nemocnice v Brně. Na voze vznikla hmotná škoda ve výši asi 40 tisíc korun, dechová zkouška řidiče měla negativní výsledek. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková. (Foto)
Při dopravní nehodě se zranily tři osoby
Policisté přijali v pátek 21. června před půl desátou hodinou v noci oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/128 na Pelhřimovsku. "Devatenáctiletý řidič osobního auta Peugeot 206 projížděl po silnici z obce Lukavec na Pacov. Při průjezdu pravotočivou zatáčkou nepřizpůsobil rychlost jízdy a na mokré vozovce dostal smyk, který nezvládl. Po smyku přejel do protisměru a bočně narazil do stromu, kdy spolujedoucí sedící na předním sedadle vedle řidiče utrpěl těžké zranění, se kterým byl letecky transportován do nemocnice v Českých Budějovicích. Další spolujedoucí sedící na zadním sedadle utrpěla lehké zranění, se kterým byla ošetřena v nemocnici v Pelhřimově, kde ošetřili i lehce zraněného řidiče", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Případnou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučila dechová zkouška, kterou policisté provedli na místě dopravní nehody. Při nehodě vznikla hmotná škoda ve výši 50 tisíc korun.

Od nehody ujel a za volantem se poté vystřídal se spolujezdkyní
Policisté přijali v pátek 21. června kolem půl druhé odpoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala v ulici Havlíčkova v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Dvaadvacetiletý řidič auta BMW jel po ulici Havlíčkova směrem do centra obce Ledeč nad Sázavou, kdy při objíždění neponechal dostatečnou boční vzdálenost od odstaveného osobního auta Škoda, kdy došlo ke střetu pravým zrcátkem BMW s levým zrcátkem odstaveného osobního automobilu Škoda. Řidič BMW po dopravní nehodě nezastavil a pokračoval dál ve směru do centra města, kde byl později zastaven policejní hlídkou. Když hlídka vozidlo zastavila, seděla na místě řidiče v osobním automobilu BMW řidička a vedle ní na předním sedadle seděl spolujezdec. Dalším šetřením ale policisté zjistili, že v době dopravní nehody řídil osobní automobil BMW právě tento spolujezdec. Po nehodě se tedy v řízení vyměnili. Provedenou lustrací jsme zjistili, že řidič osobního automobilu BMW má zadržený řidičský průkaz a platný zákaz řízení motorových vozidel udělený okresním soudem Praha - východ", vysvětlila D. Čírtková. Řidič BMW se po výzvě odmítl podrobit orientačnímu vyšetření ke zjištění, zda není pod vlivem alkoholu a k orientačnímu vyšetření ke zjištění, zda není pod vlivem jiných návykových látek, dále byl vyzván k odbornému lékařskému vyšetření, které je spojené s odběrem biologického materiálu. I tomu se odmítl podrobit. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Zjištěné přestupky na úseku dopravy policisté zadokumentují a předají k řešení do správního řízení příslušnému správnímu orgánu. Tam na řidiče čeká sankce, která v případě odmítnutí podrobit se vyšetření na přítomnost alkoholu může dosáhnout výše až 75 tisíc korun.

Územní odbor Jihlava:

Řidič osobního auta přehlédl cyklistu a srazil ho
Policisté přijali v sobotu 22. června v 17 hodin oznámení o nehodě cyklisty a osobního auta, která se stala v prostoru křižovatky pozemních komunikaci II/523 a III/13112 u obce Plandry na Jihlavsku. "Cyklistovi, který jel na elektro kole po hlavní silnici II/523 ve směru od Bílého Kamene na Jihlavu, nedal přednost v jízdě devětačtyřicetiletý řidič Fordu Mondeo. Řidič s osobním vozem odbočoval z vedlejší silnice III/13112 ve směru od obce Plandry a jel na Jihlavu. Došlo ke střetu levého boku vozidla Ford Mondeo a cyklisty, který vlivem střetu spadl z kola a byl odmrštěn do protisměrného jízdního pruhu a poté do silničního příkopu. Cyklista neměl při dopravní nehodě nasazenou přilbu. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění cyklisty, se kterým jej záchranáři převezli do nemocnice v Jihlavě", informovala Dana Čírtková. Dechová zkouška na alkohol byla na místě provedena u obou účastníků a byla s negativními výsledky. Na místě byla odhadnuta škoda na vozidle na cca 80 tisíc korun na poškozeném elektro kole na 20 tisíc korun.

Řidič motocyklu havaroval
Policisté přijali v pátek 21. června odpoledne před šestnáctou hodinou oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/410 u obce Stařeč na Třebíčsku. "Třiapadesátiletý řidič jedoucí s motocyklem Jawa 350 od ulice Koželužská v Třebíči směrem ke Starči nepřizpůsobil rychlost jízdy, motocykl nezvládl a přejel s ním vpravo mimo silnici a havaroval. Při dopravní nehodě utrpěl zranění a musel být transportován do nemocnice v Třebíči", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Alkohol u řidiče motocyklu vyloučili na místě dopravní nehody policisté provedením dechové zkoušky, která měla negativní výsledek. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda ve výši zhruba 20 000 korun.

Opilá cyklistka havarovala do řepkového pole
Policisté přijali v sobotu 22. června patnáct minut po půlnoci oznámení o dopravní nehodě, která se stala na účelové pozemní komunikaci mezi obcemi Chlístov a Markvartice před průmyslovým areálem v Markvarticích u Třebíče. "Pětačtyřicetiletá cyklistka vlivem silné opilosti nezvládla řízení jízdního kola, vyjela vpravo mimo silnici, kde havarovala v řepkovém poli. Dechová zkouška u cyklistky vykázala pozitivní hodnoty - 2,51 promile alkoholu v krvi. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 2,34 promile alkoholu v krvi. Cyklistka požití alkoholu před jízdou policistům doznala", uvedla Dana Čírtková. Při nehodě utrpěla zranění a záchranáři ji převezli do nemocnice v Třebíči.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   12. 7. 2024

• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě
• Policisté pátrají po pětašedesátiletém Jaroslavu Veselém, nevrátil se do zdravotnického zařízení v Kamenici nad Lipou

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024

• 3. července 1603: Ďábel a vražda selky v Hruškových dvorech
• V Budišově se střetl nákladní automobil s osobním vlakem, jeden cestující utrpěl zranění
• Prohlídky gotického hradu Roštejna Se zlatou růží v erbu
• Expozice Komnata života a smrti přiblíží život středověké Třebíče
• Spanilá jízda historických kočárků kolem Kyšperského rybníka v Křižánkách
• Dětská hřiště v Pelhřimově správci pravidelně prohlížejí, aby byli malí návštěvníci v bezpečí
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata levhartů sněžných
• Z policejního deníku: muž v podmínce se na ulici obnažoval; opilý muž odmítal taxikáři zaplatit, skončil na záchytce

Úterý   2. 7. 2024

• 2. červenec 1714 – záchrana před morem a vznik slavných poutí do Netína
• Cyrilometodějská pouť v raně gotickém kostele svatého Michaela archanděla ve Vítochově
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje notebooku i hodinek

Pondělí   1. 7. 2024

• Začátek léta je v táborské zoo ve znamení mláďat. Návštěvníky nově přivítá také malá lama
• Ve shořelém domě v Kameničce nalezli hasiči dvě mrtvé osoby
• Provoz na silnici I/38 pod dálnicí z Jihlavy do Havlíčkova Brodu budou od úterý 2. července řídit semafory
• V jihlavské nemocnici nebudou přes prázdniny v provozu například chirurgické ambulance i cvičení pro těhotné
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje peněz; zloděj si odnesl solární panely
• Při koupání věnujte pozornost sobě i svým blízkým
• Policisté o víkendu na Vysočině zkontrolovali téměř dva a půl tisíce vozidel, rozdali 425 pokut
• Pozor na podvodné stránky vypadající jako přihlášení k internetovému bankovnictví

Neděle   30. 6. 2024

• U Čenkova na Jihlavsku nouzově přistál na poli ultralehký letoun, nikdo neutrpěl zranění
• Na zámku v Dačicích jsou vystaveny dvě desítky uniforem z časů císaře pána, a taky doplňky, třeba zbraně či osobní věci po českých námořnících
• Medici mohou v pelhřimovské nemocnici nahlédnout pod ruku zkušeným lékařům, hlásit do kempu se mohou již nyní
• Z policejního deníku: krádež uzamčených elektrokoloběžek na náměstí

Sobota   29. 6. 2024

• Policisté průběžně hlídají přehradu Švihov, kam je vstup přísně zakázán
• Naučná stezka z Továrny na přehradní sráz ve Víru nabízí dva informační panely i posezení
• Černý rybník v lesích nad Jihlavou
• Výstava fotografií Jana Hlávky v radničním podzemí ukáže i tragickou nehodu posunovací lokomotivy v roce 1929 nebo pád letadla na Bedřichově v roce 1930
• Vyvěšením moravské vlajky si radnice připomenou příchod sv. Cyrila a Metoděje na Moravu

Pátek   28. 6. 2024

• Večerní prohlídky na Lipnici se svérázným průvodcem Jaroslavem Haškem
• Policisté hledají ženu, která byla v Jihlavě v ulici Žižkova svědkem agresivního chování opilého muže
• Z policejního deníku: senior nedal na křižovatce přednost, čtyři lidé utrpěli zranění; řidička ohrožovala chodce, nadýchala 3,35 promile
• Výstava s titulem Vlk náš staronový soused seznámí děti i dospělé s krásou a majestátností tohoto fascinujícího zvířete
• Hygienici na Vysočině nedoporučují koupání ve vodní nádrži Sedlice, Trnávka a v Pilkém rybníku, voda se zlepšila v rybníce Ředkovec
• 28. červen 1914 – zakrvácený kapesník a prorocký sen předpovídající atentát v Sarajevu

Čtvrtek   27. 6. 2024

• V Dukovanech spouští novou prozařovnu s využitím nejmodernějších technologií v oblasti nedestruktivních kontrol
• Z policejního deníku: muž zastavil svěřený firemní notebook, peníze utratil; vandal posprejoval kamennou kašnu
• V Jihlavě Na Dolině bude otevřeno psí hřiště
• Pelhřimovská nemocnice se připojila k Projektu Betty na včasnou diagnostiku cukrovky 1. typu
• Policisté neváhali a pomohli muži, kterého postihl záchvat epilepsie

Středa   26. 6. 2024

• Festival Jatka Fest v Pacově nabídne spoustu populární muziky
• Rodí se rychleji, než je stačí počítat. Táborská zoo se těší z daňčích mláďat
• Rumun manipuloval s tachografem, zaplatil kauci sto tisíc korun
• Z policejního deníku: opilý muž bil ženu do hlavy, policisté jej vykázali ze společného obydlí
• Osobní dopis Marie Trezie či křtící košilka z bílého mulu vyšívaná zlatými drátky na výstavě věnované Habsburkům na zámku v Náměšti nad Oslavou
• Školní spoje jihlavského dopravního podniku o prázdninách nepojedou, změny budou i na linkách F, G a H
• Výstava fotografií Sáry Saudkové v muzeu v Telči po celé prázdniny
• U křížku z osmnáctého století ve Velkém Meziříčí bude nový plůtek i květiny
• Policie na Vysočině přijímá nové policisty. V Jihlavě jezdí vozidla MHD s nabídkou služby u Policie – práci 158x jinak

Úterý   25. 6. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz