Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 5.7 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
Ve věku osmdesáti let zemřel ve čtvrtek 4. července vysokoškolský pedagog a dlouholetý metodik hokejového svazu Josef Dovalil. Na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy vychoval řadu hokejových trenérů a během své kariéry na fakultě působil i jako děkan a proděkan.
Doc. PhDr. Josef Dovalil, CSc. se narodil 10. června 1944 v Třebíči, vyrůstal v rodině pedagogů v Kamenici u Jihlavy. Po absolvování gymnázia v Jihlavě vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde od svého absolutoria pedagogicky působil. V roce 1989 se stal prvním porevolučním děkanem. Je autorem a spoluautorem řady uznávaných publikací o metodice sportovního tréninku, což je také hlavním tématem jeho pedagogické činnosti.
V roce 1990 se stal proděkanem fakulty, v roce 1991 byl zvolen jejím děkanem - jako první zvolený děkan po roce 1989, kde zůstal až do roku 1997.
Byl nositelem Stříbrné a Zlaté medaile Univerzity Karlovy za zásluhy o její rozvoj.

V roce 2013 byl za celoživotní práci a přínos českému sportu uveden do Síně slávy českého hokeje. V týmu Československé hokejové reprezentace aktivně působil v letech 1980 - 1985 a 1988 - 1991 a spolupracoval s trenéry Luďkem Bukačem starším, Stanislavem Neveselým a Pavlem Wohlem. Úzce spolupracoval také s Duklou Jihlava.

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
Archeologická procházka míst se zajímavou a mnohdy tajemnou historií se bude konat v pondělí 8. července v Telči. Účastníky atraktivními archeologickými lokalitami provede archeolog Stanislav Vohryzek. Sraz je ve 13 hodin na křižovatce ulic Palackého a Hradební.
Trasa vycházky v délce přibližně 120 minut povede k ulici Na Můstku, přes náměstí Zachariáše z Hradce, na zámek a ukončena bude archeologickou expozicí na radnici.

"Během archeologické vycházky se přesuneme v čase do 13. století a připomeneme si počátky osídlení Telče a formování vrcholně středověkého města. V archeologické expozici na radnici si pak prohlédneme nálezy z výzkumů, které proběhly ve 20. a 21. století", prozradil archeolog Stanislav Vohryzek.

Odkaz pro více informací o akci: https://www.arup.cas.cz/arch…
Odkaz pro více informací o vycházce v Telči a pro příp. registraci: Telč - Archeologické léto https://www.archeologickelet…

Kdo se nestihne včas zaregistrovat, může tak učinit ještě dodatečně. Další vycházka se bude konat v pondělí 19. srpna opět od 13 hodin.

O přednášejícím
Mgr. et Mgr. Stanislav Vohryzek, Ph. D. vystudoval bakalářské studijní programy Klasická archeologie – Historie a Archeologie, navazující magisterský program Historie – Archeologie a doktorský program Historie – české dějiny na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2017 pracuje na územním odborném pracovišti NPÚ v Telči jako archeolog. Odborně se zaměřuje na problematiku dějin šlechty, osídlení, kasteologii a monasterologii. Aktivně se podílí na publikační a přednáškové činnosti Národního památkového ústavu.



Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
Při vyslovení značek Pfaff a Singer je každému jasné, že pozornost tentokrát zaměříme mimo jiné na šicí stroje. Vynechat ale nemůžeme ani ryze ruční práce v podobě výšivek, které bylo možné tvořit třeba díky výšivkovým tiskátkům a trukařkám neboli tiskařkám, které s těmito razítky uměly zručně zacházet.
Stejně jako dnes i v minulosti měly ženy krabici, kam ukládaly šicí potřeby. Ve sbírkách nalezneme hned dvě kazety, obě jsou zdobeny sametovou látkou. Jak si můžeme všimnout, zdobení se meze nekladly, a tak byly k dekoraci krabičky použity například i mušle uspořádané do ornamentálních vzorů. V muzejních expozicích si návštěvníci mohou prohlédnout také stoleček s odklopnou deskou, kde bylo možné šicí potřeby ukládat.

Nepostradatelnou součástí výbavy byl i vyšívací bubínek sloužící k natažení látky, který se upínal speciálním držákem k desce stolu. Mezi sbírkovými předměty je uložen mosazný držák ve tvaru vodní příšery či draka, kdy k upevnění vyšívacího rámu sloužila pohyblivá rozevíratelná tlama.

Jako pomůcka k vyšívání sloužily různé vzorníky, kterých se v depozitáři nachází hned několik. Na vzorníku z roku 1826 si můžeme prohlédnout modře vyšité číslice od 1 do 21, hnědá velká písmena tiskací a černá velká písmena psací. Ve spodní polovině látky jsou pak vyšity jednotlivé motivy, jako jsou křížky, květy se stonky a listy a čajové konvice. Několik vzorníků z první poloviny minulého století darovala muzeu Kamila Chlubnová, která se v květnu 1889 narodila místnímu obuvníkovi Josefu Chlubnovi a jeho ženě Marii. Stala se učitelkou domácích nauk, později pracovala jako školní inspektorka.

V muzejním depozitáři nalezneme jak německou pfaffku vyrobenou v Kaiserslauternu, tak i malou americkou singrovku. Zajímavým exponátem je ale beze sporu šicí stroj vyrobený francouzskou firmou Avrial Legat. Litinový stroj zdobený zlatými vegetabilními motivy a umístěný na dřevěné desce byl totiž poháněn ručním stlačováním pístu.

V oblasti šití se dívky mohly ve Velkém Meziříčí vzdělávat na dvouleté škole ženských povolání, jak se dočteme v ročence Světlé ze školního roku 1934/1935. Mimo jiné se v prvním ročníku vyučovalo šití a střihům prádla, ve druhém ročníku zase šití a střihům šatů a základům modistství. Při dalším studiu se mohly zdokonalovat ve vyšívání či nauce o látkách a krojích.

Výšivková tiskátka
Zajímavými předměty, které dnes již většina z nás nezná, jsou formy na předtištění výšivek, takzvaná výšivková tiskátka. Byla využívána na přelomu 19. a 20. století k přenesení motivu výšivky na látku. Na látku se tisklo modřidlem či indigem, po vyšití a následném vyprání motiv zmizel. Trukařky, jak se tiskařkám také říkalo, měly výborně zvládnuté postupy a uměly motivy dobře kombinovat. V depozitáři nalezneme celý soubor 13 razítek, z nichž některá jsou označena jménem Čermáková a letopočty 1921, 1922 a 1927. Jsou vyrobena z březového dřeva, samotný motiv je vytvořen pomocí kovových plíšků. Do muzea se tiskátka dostala darem Z. Čermákové v roce 1929.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.cz/

Lucie PAVELCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů
Koupání ve vodní nádrži Sedlice na řece Želivce na Pelhřimovsku hygienici zakázali. Ve vodě je masivní výskyt sinic a chlorofylu-a, alergenů a toxinů. Koupajícím se lidem zde hrozí akutní poškození zdraví. Uvedla to mluvčí hygieniků na Vysočině Jana Böhmová.
Při koupání ve vodě s masivním výskytem sinic se mohou u člověka objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma a další alergické projevy. Sinice také mohou produkovat jedovaté látky. Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, jsou odlišné i projevy. Od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy. Riziko se zvyšuje s délkou pobytu ve vodě, případně s opakovaným koupáním. A samozřejmě se míra rizika poškození zdraví odvíjí od množství sinic ve vodě.

"Voda ve vodní nádrži Trnávka u Městské pláže Červená Řečice i Pilské nádrži oproti minulému týdnu vykazuje zlepšení a došlo k poklesu množství sinic. Obě koupací plochy jsou nyní zařazeny do zeleného stupně hodnocení", informoval Milan Brychta, ředitel odboru hygieny obecné a komunální KHSV.
Zelený stupeň znamená vodu nezávadnou s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. Voda má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti. Po koupání je doporučováno osprchovat se.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   19. 3. 2025

• Světový den medvědů v jihlavské zoo s komentovaným krmením a medvědími hrátky
• Semínkovna v Novém Městě na Moravě je v plném proudu, zájemci si mohou odnést třeba divoké rajče nebo astry

Úterý   18. 3. 2025

• Respiračních onemocnění na Jihlavsku přibylo, přesto nemocnice zrušila plošný zákaz návštěv
• Pojďte bránit Jihlavu před zlověstnými rytíři aneb Kapří den
• Nemocnice Jihlava se stává centrem pro resekce karcinomu rekta
• Zloději vloni způsobili vloupáním škody přesahující 270 milionů. Objasnit se podaří jen každou čtvrtou „vloupačku“

Pondělí   17. 3. 2025

• Diakonie Broumov míří do Jihlavy. Potřebné oblečení i věci do domácnosti můžete nosit v sobotu 22. března na městské vlakové nádraží
• O lidské krutosti, malosti a zavřených očích i srdcích. Scénické čtení z knihy U severní zdi
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Využívají momentu překvapení a strachu o úspory poškozených

Pátek   14. 3. 2025

• Poznej Vysočinu: Trojice kluků dala znalostní test téměř bez chyby. Pojedou na super výlet
• Charita na Žďársku rozdává balíčky se semínky rostlin, výtěžek pomůže postiženým i seniorům
• Povídání o ostrově Madagaskar v třebíčském zámku

Čtvrtek   13. 3. 2025

• Pelhřimovské Muzeum rekordů láká malé i velké cyklisty
• Veřejná doprava Vysočiny je blíže k cestujícím
• Táborská zoologická zahrada bude ve znamení amerických zvířat
• Klub Oko v Havlíčkově Brodě rozezní Gothick rock v podání XIII. století
• V Moravci odhalí pamětní desku faráři Josefu Valeriánovi, vězni komunistického režimu

Středa   12. 3. 2025

• Přestěhovaná diabetologická ambulance v pelhřimovské nemocnici nabízí moderní vybavení i lepší komfort pro pacienty
• V Jihlavě za loňský rok nezaplatilo odpady téměř třináct tisíc lidí, učinit by tak měli co nejdříve
• V nemocnici v Jihlavě proběhlo klíčové setkání o supervizi s odborníky z Národního centra ošetřovatelství

Pondělí   10. 3. 2025

• Ve Velkém Meziříčí připravují 19. ročník koštu pálenek
• Fotografie Iva Neumana in memoriam doplňují mysteriózní malby Jiřího Havlíka a Zlaty Švandové
• Zájemci si budou moci u příležitosti Dne vody prohlédnout přečerpávací elektrárnu v Dalešicích
• Žáci z Vysočiny podali přes osmnáct tisíc přihlášek na střední školy, přijímací zkoušky začnou 11. dubna
• U Pelhřimova skončilo auto v rybníku, nikdo neutrpěl zranění
• Nezaměstnanost na Vysočině v únoru zůstala na 3,8 procentech, počet volných pracovních míst stoupl o více než 350

Sobota   8. 3. 2025

• Budoucí chirurgové získávají první zkušenosti v pelhřimovské nemocnici, kemp mediků se bude konat první týden v září
• Výrobce drog je za mřížemi
• V Dukovanech skončila odstávka, blok nabíhá na historicky nejvyšší výkon
• Na dálnici D1 u Velké Bíteše po nehodě dodávky utrpělo zranění pět osob

Pátek   7. 3. 2025