Jedete se svým zvířecím mazlíčkem ke Středozemnímu moři? Číhá tam na něj vážné nebezpeč
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Jedete se svým zvířecím mazlíčkem ke Středozemnímu moři? Číhá tam na něj vážné nebezpeč
Vrátili jste se z dovolené od Středozemního moře a váš pes či kočka jsou unavení, špatně dýchají, kašlou a jsou vyhublí? Není to stresem z dlouhé cesty nebo změnou klimatu, ale vašemu mazlíčkovi hrozí velké nebezpečí a dokonce i bolestivá smrt. Jde totiž o příznaky parazitárního onemocnění, které je hojně rozšířené hlavně v jihoevropských teplých státech právě kolem Středozemního moře. Tragickému scénáři končícímu až smrtí zvířete lze přitom poměrně snadno předcházet.
Srdeční dirofilarióza. Že jste o tomto onemocnění psů a koček česky nazývaném srdeční červivost neslyšeli? Není divu, v Česku se s ním prakticky nesetkáte. Jiná situace je při cestě do teplejších oblastí na jihu Evropy kolem Středozemního moře, kde je tato nemoc, respektive její původce, velice rozšířená.
Parazitární onemocnění způsobuje vlasovec psí (Dirofilaria immitis), což je hlístice dorůstající až 30 centimetrů. Do krve zvířete se dostanou po bodnutí komárem, které chovatel ani nemusí zaznamenat. Infekční mikrofilárie migrují v podkožní a svalové tkáni a po 70 až 110 dnech larvy migraci ukončí a proniknou do krevního oběhu. Přesídlí do plicních arterií, kde dozrávají další tři měsíce. Velmi často se poté usídlí přímo v srdci, kde způsobuje kardiopulmonární poškození.
Po proniknutí parazita do horní duté žíly se zhoršuje průtok krve, což poté vede až k jaternímu selhání a smrti. Smrt zvířete velmi často způsobí také tromboembolie. Po zhruba šesti měsících v těle hostitele parazit pohlavně dospívá a začíná produkovat další mikrofilárie, které kolují krevním řečištěm.
Léčba propuknutého onemocnění je velmi náročná, nákladná a s velmi nejistým výsledkem. Je nutné odstranit dospělé hlístice, což lze pouze operativně. Zároveň se musí odstranit i mikrofilárie cirkulující celým tělem. Není divu, že těžká infekce je jen obtížně léčitelná a může končit smrtí zvířete.
Prevence vypuknutí této smrtelně vážné choroby je přitom poměrně jednoduchá a dostupná. Do jednoho měsíce od bodnutí komárem je nutné podat jako prevenci antiparazitika jako jsou například Stronghold nebo Selehold pro psy či Advocate pro kočky, které jsou dostupné pouze na předpis. Před cestou do oblastí se zvýšeným výskytem této nákazy je proto vhodné navštívit veterináře a nechat si tento preparát předepsat.
Týká se to hlavně cest do jihoevropských zemí jako je Itálie, Řecko, Chorvatsko, Španělsko, Francie nebo Bulharsko. Preparát je nutné aplikovat nejpozději do měsíce od kontaktu s nakaženým komárem. Pokud jste tedy na dovolené dva týdny, máte čas maximálně 14 dnů po návratu. Pokud v zahraničí se svým psem trávíte více než měsíc, měli byste přípravek používat už tam ještě před cestou zpátky.
Foto: ředitel táborské zoo Evžen Korec
Filip SUŠANKA
Na třídě Legionářů v Jihlavě postaví soukromá firma parkovací dům pro 555 vozidel
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Na třídě Legionářů v Jihlavě postaví soukromá firma parkovací dům pro 555 vozidel
Parkovací dům pro 555 osobních automobilů a motocyklů postaví soukromý investor na třídě Legionářů za obchodním domem Billa v Jihlavě. Doplní tak volná parkovací místa nejen v blízkosti centra města, ale také pro Horáckou multifukční arénu, blízké kulturní instituce i budoucí Centrální dopravní terminál.
Stavba bude mít sedm nadzemních podlaží a jedno podzemní. Parkovací dům je navržen v souladu s projektem úpravy třídy Legionářů včetně nových trolejbusových zastávek přímo před domem, což zajistí hladký průjezd a dostupnost okolí.
„Projekt je částečně hotový a vyjadřovaly se k němu různé odbory magistrátu, od životního prostředí a dopravy až po strategické plánování. Přízemí domu umožní využití pro obchodní prostory a stávající příjezdové komunikace k němu zůstanou zachovány, pouze se ze směru od Chlumovy ulice doplní o cyklostezku. Projekt ale není zcela dokončen a město na něm hodlá s investorem nadále spolupracovat,“ uvedl jihlavský primátor Petr Ryška.
Parkovací dům se zde plánoval
Pozemek určený pro parkovací dům má město ve vlastnictví od roku 2012, kdy je koupilo právě za účelem výstavby parkovacího domu. V současnosti je tu plocha pro přibližně sto parkovacích míst, kde je od loňského léta zaveden parkovací systém ve fialovém, tedy střednědobém režimu. Pro účel výstavby domu jej město smění za jiné pozemky investora.
„Město pozemky neprodává, ale směňuje s doplatkem, a to za pozemky před odborem dopravy na Tyršově ulici, o které už mnoho let usiluje, protože zde platí ročně nájem přibližně 140 tisíc korun a pak za další pozemky v Herolticích,“ přiblížil primátor.
Otevřen společně s arénou
V zájmu města i investora je otevřít parkovací dům přibližně ve stejné době, jako se bude otevírat nově postavená Horácká multifunkční aréna v jeho blízkosti, což je přibližně za rok a půl. Stavba by tak měla v ideálním případě začít na jaře příštího roku, tedy za poměrně krátkou dobu. Proto bylo ve čtvrtek 19. července svoláno mimořádné jednání zastupitelstva, kde se projednávalo uzavření kupních a směnných smluv se zmíněným investorem.
„Do červnového zastupitelstva jsme nestihli smlouvy nastavit a další řádné zastupitelstvo by se konalo až v září, což nám přišlo dlouho. Ty dva měsíce navíc investor určitě využije a také nám přišlo vhodné mu takto vyjít vstříc,“ uvedl primátor s tím, že město jedná i s jinými investory o výstavbě dalších parkovacích domů. „Město samo by nemělo budovat parkovací domy, protože potřebuje dělat spousty jiných investičních akcí. Plánujeme ale výstavbu záchytných parkovišť v návaznosti na nový parkovací systém,“ dokončil P. Ryška.
V současné době začal krajský úřad stavět parkovací dům u nemocnice, který pojme až 400 aut, další se plánuje také Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina, a to přibližně pro sto vozidel.
- zprav -
Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je sto tisíc korun; recidivista "nakupoval" boty bez placení
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je sto tisíc korun; recidivista "nakupoval" boty bez placení
Zatím neznámý vandal poškodil v přesně nezjištěné době od 22. do 29. července v obci na Třebíčsku osobní auto Škoda Superb. U tohoto nezjištěným předmětem způsobil rýhy v laku na předním i zadním nárazníku, na obou předních blatnících, na všech bočních dveřích i na obou stranách prahu karoserie. Poškozený vůz stál zaparkovaný před domem v obci. Majiteli vozidla vznikla poškozením laku škoda v celkové výši nejméně 100 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Jednatřicetiletý opilý muž o uplynulém víkendu opakovaně kradl v prodejně ve Žďáře nad Sázavou.
Do prodejny si zašel zřejmě vždy, když měl žízeň, protože z regálu opakovaně odcizil plastovou láhev s pivem. Odcizené zboží pronesl přes vstupní bezpečnostní rám a se zbožím následně odešel bez zaplacení z prodejny ven. "Krádeží se dopustil i přesto, že byl za totožnou trestnou činnost pravomocně odsouzen. Při poslední krádeži bylo zřejmé, že je muž pod vlivem alkoholu, proto ho policisté vyzvali k podrobení se dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní - 3,49 promile alkoholu v dechu. Vzhledem k tomu, že v silně podnapilém stavu ohrožoval svůj život a zdraví byl v neděli 28. července odpoledne zajištěn a převezen na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.
Ze zaparkovaného pracovního stroje zmizela nafta
Policisté na Žďársku řeší případ krádeže motorové nafty, ke které došlo v přesně nezjištěné době od večerních hodin 27. července do ranních hodin 28. července. "Dosud nezjištěný pachatel se vloupal do dvou odstavených bagrů na stavbě železniční trati u obce Kozlov na Žďársku. Nezjištěným předmětem poškodil zámek zajišťující dvířka od boxu s nářadím, vnikl dovnitř a ukradl různé nářadí. Dále nezjištěným způsobem odstranil visací zámek na víčku nádrže, visací zámek odcizil společně s 350 litry motorové nafty", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Majitelům vznikla krádeží škoda v celkové výši téměř 53 tisíc korun. Policisté po pachateli pátrají.
Obul si v prodejně boty, ale zapomněl je zaplatit
Policisté zadokumentovali krádež, ke které došlo v pondělí 29. července pro prodejně se sportovním zbožím v Jihlavě. Má ji na svědomí šestadvacetiletý muž, který byl rozsudkem Okresního soudu v Jihlavě letos v červnu potrestán pro přečin krádeže vloupáním k trestu odnětí svobody podmíněně ve výměře 12 měsíců, se zkušební dobou do roku 2026. Přesto znovu kradl. "Zřejmě potřeboval nové boty, proto zašel do prodejny na ulici Romana Havelky v Jihlavě, ale nepřišel sem nakupovat, ale krást. V pondělí odpoledne odcizil volně vystavené sportovní boty v hodnotě 1 099 korun. Z bot odtrhl ochranný čip, boty si nazul a odešel přes pokladní zónu bez zaplacení, kdy při odchodu byl zastaven pracovníkem prodejny. Svoje staré borty ponechal na místě. Nepoškozené sportovní boty byly vráceny zpět do prodeje", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Policisté podezřelému ještě v pondělí 29. července večer sdělili podezření z přečinu krádeže.
Podnapilý agresor skončil na záchytce
Pelhřimovští policisté řešili v pondělí 29. července událost, ke které došlo před osmnáctou hodinou v Pelhřimově na ulici Pražská na parkovišti, které je přístupné veřejnosti před tamním obchodním domem. "Čtyřiačtyřicetiletý muž zjevně pod vlivem alkoholu zde napadl dalšího muže, kdy ho bez varování a bez zjevné příčiny uhodil pěstí do oblasti břicha a žeber. Policisté útočníka zajistili a provedli u něj dechovou zkoušku, která byla pozitivní s výsledkem 2,48 promile alkoholu v dechu. Muž nebyl schopen samostatně stát, nebyl schopen samostatné chůze, vrávoral a nekoordinovaně máchal rukama okolo sebe, proto ho policisté zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy k vystřízlivění", uvedla Dana Čírtková,
Střet dvou cyklistů skončil zraněním
Policisté přijali v pondělí 29. července před devatenáctou hodinou oznámení o dopravní nehodě dvou cyklistů, která se stala v Jihlavě na ulici Jarní. "Sedmdesátiletý cyklista na elektrickém jízdním kole jedoucí ve směru jízdy od ulice Letní na ulici Jarní neponechal dostatečnou bezpečnostní vzdálenost za dalším cyklistou. Následně narazil přední částí svého elektrického jízdního kola do zadní části jízdního kola, které jelo před ním. Po střetu oba cyklisté upadli na vozovku, informovala D. Čírtková. Při dopravní nehodě došlo ke zranění obou cyklistů, kteří byli převezeni zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice v Jihlavě k dalšímu vyšetření. Dechová zkouška byla provedena na místě pomocí pouze jedním s cyklistou a měla negativní výsledek. S druhým vážně zraněným cyklistou nebylo možné provést dechovou zkoušku z důvodu zdravotního stavu, proto byl zajištěn odběr krve ve zdravotnickém zařízení. Technická závada jako příčina dopravní nehody nebyla na místě ohledáním zjištěna ani uplatněna. Další okolnosti dopravní nehody policisté šetří.
Nehoda si vyžádala lehké zranění
Policisté přijali v neděli 28. července krátce před jedenáctou hodinou dopoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/38 na Havlíčkobrodsku, kde havarovala řidička s osobním autem Ford Fiesta. "Devatenáctiletá řidička s vozidlem projížděla po silnici od obce Horky na obec Olšinky. Na přímém úseku silnice přejela z dosud nezjištěných příčin do protisměru, kde levou přední částí vozidla narazila do levého boku protijedoucího osobního vozu Opel", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění spolujedoucí z vozidla Opel. Spolujedoucí musela být převezena vozidlem zdravotnické záchranné služby do nemocnice do Havlíčkova Brodu. Z nemocnice byla po vyšetření propuštěna domů. Alkohol byl u řidičů obou vozidel vyloučen na místě nehody provedenou dechovou zkouškou. Při dopravní nehodě došlo k poškození obou osobních vozidel a hmotná škoda vzniklá při nehodě dosáhla částky 310 000 korun. Šetřením okolností dopravní nehody se zabývají policisté.
Podnapilý muž řídil osobní vozidlo
Policisté zastavili v pondělí 29. července deset minut po půl sedmé ráno v ulici Brtnická v Jihlavě osobní auto Škoda Octavia. "Při kontrole vzniklo podezření, že řidičova schopnost k řízení je ovlivněna alkoholem. Proto policisté devětašedesátiletého řidiče vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní – naměřená hodnota 2,42 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měly také obě opakované dechové zkoušky, kdy naměřené hodnoty činily 2,27 promile alkoholu v dechu a 2,38 promile alkoholu v dechu. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla D. Čírtková. Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.
Eva ŠINKOVSKÁ