Podvodníci vymýšlejí stále nové finty. Podvodná jednání se týkají i založení identity občana
Zavřít foto...
Podvodníci vymýšlejí stále nové finty. Podvodná jednání se týkají i založení identity občana
Internetové podvody jsou v Kraji Vysočina na denním pořádku, a to i přesto, že pravidelně varujeme naše občany před rizikovým chováním v internetovém prostředí a vysvětlujeme jim, v čem spočívají jednotlivá podvodná jednání. Podvodníci jsou ale vždycky o krok napřed a stále vymýšlejí nové legendy, pod kterými pak občany okrádají. Začátkem týdne jsme varovali před podvodníky, kteří lidem volají, že se dopustili dopravního přestupku a musí zaplatit pokutu.
V úterý 22. srpna jsme zadokumentovali další zcela novou legendu podvodníků. Poškozený muž řešil žádost o dotaci a chtěl si zřídit identitu občana. Rozhodl se pro nejjednodušší způsob založení identity a to za pomoci identity bankovní, tedy za využití přihlašovacích údajů ke svému bankovnímu účtu. V internetovém prohlížeči, cituji: „jsem…otevřel nějakou stránku ohledně této záležitosti“ Na této stránce s adresací
www.nic.mujcezcz.com, která vypadala jako oficiální stránky (Identita občana) k takové operaci určené, vyplnil formální údaje a poté byl vyzván, aby ověřit svoji totožnost přes bankovní identitu, přihlášením do bankovního účtu. K tomu mělo sloužit okno, formulář, který mu systém nabídl. V přihlašovacím okně vyplnil své ID a heslo. Přihlášení poté potvrdil prostřednictvím mobilního telefonu a považoval vytvoření identity občana za vyřízenou. Bohužel poškozený nereagoval na další bezpečnostní upozornění, které bankovní systém zaslal.
Druhý den ale zjistil, že z jeho účtu mu odešly bez jeho vědomí tři transakce v celkové výši 300 000 korun na podúčet, který zřídil neznámý pachatel. Současně zjistil, že z jeho účtu byla provedena další transakce ve výši téměř 100 000 korun, která odešla na jiný neznámým pachatelem zřízený podúčet. Poté proběhlo nezjištěným způsobem několik dalších transakcí, které spočívaly v převodu částky téměř 290 000 korun. Muži tak vznikla škoda v celkové výši 680 000 korun. Policisté přijali oznámení o tomto podvodném jednání a ve věci provádějí šetření.
Co vedlo k „úspěchu“ pachatele? Řetěz malých opomenutí a chyb:
· Volba metody zřízení identity občana cestou bankovní identity, která je ze všech čtyřech metod založení identity občana z našeho hlediska nejvíce náchylná pro zneužití pachatelem za pomoci tzv. sociálního inženýrství. Tedy je bezpečná z hlediska informačních technologií, ale snadno lze vmanipulovat vhodnou legendou poškozeného do situace, kdy nemá plnou kontrolu nad úkony, které provádí.
· Neprovedení důkladné prověření internetových stránek, kde takovou zásadní a citlivou operaci provádím (např. doména.com měla varovat).
· Nereagování na bezpečnostní upozornění, která z banky přicházela. Tyto upozornění je nutno důkladně číst, varují při operacích v bankovním účtu, které jsou rizikové. Pokud textu
nerozumíte, vždy je nutné kontaktovat banku na krizovém telefonním čísle, které důrazně doporučujeme mít v telefonu stále vloženo a dobře prověřeno.
V této souvislosti opětovně varujeme, aby byli lidé při zakládání identity občana velice pozorní a opatrní a využívali k tomuto kroku pouze oficiální portál občana - https://obcan.portal.gov.cz. Adresaci je nutné vždy pečlivě zkontrolovat, nesmí v ní být sebemenší odchylka od uvedeného údaje.
Obecně stále platí:
Než vyplníte jakékoliv osobní údaje nebo údaje ke svému bankovnímu účtu, přemýšlejte, kam údaje píšete, ověřujte, zda se skutečně pohybujete na webových stránkách, kde jste chtěli být. Omezte vstup na důležité, opakovaně využívané stránky, přímo z vyhledávače, vytvořte si prověřené zástupce. Nikdy nereagujte na žádné neověřené webové stránky, zprávy na sociálních sítích, komunikátorech obecně (WhastApp, Messenger,…) které nabízejí lákavé nabídky. Pozor na různé elektronické odkazy, kde máte vyplnit právě výše uvedené citlivé údaje. Byly velmi často zřízeny za účelem připravit vás o vaše peníze.