Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 9.10 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Dekorační květy obohatily sortiment v pelhřimovském turistickém informačním centru
Turistické informační centrum na Masarykově náměstí v Pelhřimově třeba kromě vstupenek na kulturní akce nově nabízí i lokální produkty, které zaujmou místní i turisty. Nově byl sortiment rozšířen o dekorační květy.
„Před pár dny jsme nově do nabídky přidali tři výrobky Květinové farmy v Javorové aleji. Nabízíme dekorační květy, které lze využít třeba na výzdobu domácnosti. Dále si mohou lidé zakoupit koupelovou sůl s bylinkami. Další sůl je bylinkovo-květinová, ta je vhodná pro využití v kuchyni", vyjmenovala Nela Štěpánková z oddělení cestovního ruchu Kulturních zařízení města, které turistické informační centrum provozují.

Ačkoliv jsou všechny tři produkty v tuto chvíli novinkou, zájem o ně je velký. „Těší nás to, už chystáme další objednávku, abychom zabránili vyprodání zásob", doplnila N. Štěpánková.

Veškeré produkty lze zakoupit i z pohodlí domova prostřednictvím webového portálu www.pelhrimakshop.cz. Na něm i v samotném turistickém informačním centru je nyní k dostání nová verze dárkových poukazů, které lze využít třeba jako krásný vánoční dárek.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo slaví narození čtrnáctého zubra. Jméno nejmladší zubřici opět vyberou fanoušci zoo
Snaha táborské zoologické zahrady přispět k záchraně zubra evropského a k jeho návratu do přírodních rezervací zdárně pokračuje. Táborské zubří stádo v minulých dnech rozšířilo už čtrnácté odchované mládě. Jméno této nejmladší samici opět vyberou příznivci táborské zoo na jejím facebookovém profilu. Na autory vybraného jména čekají zajímavé odměny včetně mimořádné příležitosti tuto zubřici osobně nakrmit.
„Reintrodukce zubra evropského, tedy jeho chov a návrat do české i evropské přírody, je klíčovým záchovným programem naší zoologické zahrady. Od sestavení stáda v roce 2016 jsme odchovali už čtrnáct zubřích mláďat, z nichž některé jsme už vypustili do vybraných rozlehlých přírodních rezervací u nás i jinde v Evropě. Naplňujeme tím naše hlavní poslání, tedy ochranu ohrožených druhů zvířat,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a dodává, že zatím poslední zubří mládě se narodilo rodičům Poczekajovi a Usjaně.

Nejmladší zubří samice se nejčastěji drží v blízkosti své matky, přesto se stále častěji odhodlává k prozkoumávání rozlehlého výběhu. Seznamuje se i s jen o půl roku staršími zubřími holkami Tami a Tali, které nejnovější kamarádku zvědavě okukují. Mladá samička prospívá velmi dobře. Jediné, co jí chybí ke štěstí, je jméno. A to je opět příležitost pro všechny fanoušky a příznivce táborské zoologické zahrady. „Na naší facebookové stránce může jméno navrhnout naprosto kdokoliv. Představivosti se meze nekladou, přesto ale máme jednu zásadní podmínku. Jméno zubřice musí začínat na slabiku TA, kterou máme přidělenou v plemenné knize. Zároveň se nesmí jmenovat stejně, jako některá z dříve narozených samic, tedy Tara, Taura, Tatranka, Táborka, Tamara, Táňa, Tami nebo Tali. Na autory vybraného jména čekají zajímavé ceny včetně možnosti si mládě osobně nakrmit 2. listopadu při speciální halloweenské prohlídce zoo,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Návrhy lze posílat až do pátku 18. října. Bližší informace zájemci naleznou na facebookové stránce zoo https://www.facebook.com/zoo…

Program reintrodukce zubra evropského je stěžejním záchovným programem táborské zoologické zahrady. Od roku 2016, kdy sestavila chovné stádo, odchovala už 13 mláďat. Od té doby už do přírodních rezervací v Česku i v Evropě táborská zoo vypustila několik zvířat. Vůbec první narozené mládě samec Tábor skončil v rezervaci nedaleko Domažlic. Tara v roce 2021 rozšířila stádo v Milovicích, jen o pár týdnů později nalezla nový domov v polské zoologické zahradě v Poznani zubřice Taura. Loni na jaře tehdy tříletý Taran zamířil do vyhledávané francouzské zubří rezervace Réserve des bisons d'Europe u města Sainte-Eulalie. Na začátku letošního června dorazili Zubři Tajfun a Tatranka do národního parku Fruška Gora v Srbsku, kde mají geneticky obohatit tamní stádo. Nový domo v zahraničí nalezla také zubřice Karla, která však nepatřila do reintrodukčního stáda. V polovině roku 2021 se zabydlela v přírodní rezervaci Őrségi Nemzeti Park v Maďarsku.

Zubr evropský, největší zvíře, které kdy žilo na našem území, pokud neuvažujeme vyhynulého mamuta. Zubr je o něco menším příbuzným severoamerického bizona a býval po staletí přirozeným vládcem lesů na území českých zemí, dokud ho v raném novověku člověk nevyhubil. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit. Na přítomnost zubrů na našem území dodnes upomínají i místní názvy některých českých obcí i erby šlechtických rodů.

Veškeré informace o tomto zvířecím druhu i jeho záchraně před vyhubením naleznou zájemci na speciálním webu www.zazubra.cz. Zakoupením unikátních suvenýrů pak mohou podpořit jednak celý program návratu zubra do přírody nebo i jednotlivé transporty do přírodních rezervací.

Foto: Eliška Dlouhá
- fs -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Kniha v muzeu v Havlíčkově Brodě představí práci kurátorů a ukáže i pracně tvořené rukopisy
Výstava s titulem Kniha v muzeu, která bude zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek 10. října v 17 hodin v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě, přiblíží návštěvníkům muzejní sbírkové knihovny a také odbornou práci kurátorů a restaurátorů na knihách z období 16. - 21. století.
K nahlédnutí budou pracně tvořené rukopisy, tisky tištěné na prvních tiskařských strojích i nejmodernější tiskařskou technikou. Rozmanitost knih podtrhuje i jejich původ z městského, vesnického či klášterního prostředí.

Součástí výstavy budou doprovodné programy se začátkem vždy v 17 hodin:

18. října Workshop: Středověká knižní malba (registrace: firon@muzeumhb.cz)

25. října Komentovaná prohlídka výstavy

8. listopadu Přednáška: Historické knihy v moderních knihovnách

Výstava v havlíčkobrodských muzejních prostorách potrvá do 17. listopadu.

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Lev Simba si východy slunce úplně užívá. V táborské zoo je můžete zažít i vy
Východ i západ slunce jsou natolik mimořádným a krásným přírodním okamžikem, že si je nechce nechat propásnout ani král zvířat – lev Simba. Magické sluneční paprsky ho dokáží vytáhnout i z vyhřátého pelechu. Díky tomu mohla vzniknout majestátní fotka zachycující vítání počínajícího dne s královskou noblesou. Takovou chvíli, jakou se podařilo zachytit ošetřovateli Martinovi Ondruchovi, může ale zažít každý. Táborská zoologická zahrada nabízí mimořádný zážitek přenocování v zoo, kdy jsou lidé ubytovaní přímo uprostřed rozlehlého areálu. Mohou tak usínat společně se zvířaty a probouzet se za zvuku exotických zvířat. Nebo si s nimi dopřát západ i východ slunce ve zcela prázdné zoo, kterou budou mít jen pro sebe.
V ZOO Tábor žijí dva lvi pustinní, samec Simba a lvice Luena. Na začátku listopadu je doplní druhý lví pár, který obydlí druhý nově postavený výběh se zázemím. Samec Gandalf, který se stane novým obyvatelem táborské zoo, je výjimečný svou bílou barvou, která však není projevem albinismu. Za jeho zbarvení může genetická mutace, která způsobuje ztrátu kožního pigmentu. Tato genetická změna se nazývá leucismus a je extrémně vzácná. Bílí lvi žijí ve volné přírodě jen zcela výjimečně a pouze na jediném místě na světě – v oblasti Timbavati sousedící s Krugerovým národním parkem v Jihoafrické republice. Podle organizace Global White Lion Protection Trust jich ve volné přírodě žije méně než dvacet.

Lvi obývají stepní, lesostepní a polopouštní oblasti převážně východní a v menší míře i západní subsaharské Afriky v počtu 20 až 30 tisíc kusů (nejnižší odhady hovoří o pouhých deseti tisících). Jsou to společenská zvířata a loví ve smečkách. Jejich nejčastější kořistí jsou velcí savci, především kopytníci. Většinou loví samice, samci se lovu účastní jen výjimečně. Ačkoliv loví samice, přednostní právo na ulovenou kořist má vždy dominantní samec.

U lvů se projevuje výrazný pohlavní dimorfismus, hlavním a určujícím rysem lvích samců je jejich hříva. Hlavní role hřívy spočívá v rozpoznání „kvality samce“. Její velikost a zbarvení je znamením kondice, přičemž se zdá, že lvi vnímají tmavou barvu jako signál dominance. Hříva také chrání hrdlo samce v boji s jiným lvem. Většinu dne odpočívají, dokážou prospat až 20 hodin denně. Lvi se páří v jakémkoliv ročním období. V průběhu páření, které trvá několik dní, kopuluje pár pravidelně dvacetkrát až čtyřicetkrát denně. Tento druh je zařazen na seznam CITES. Na listině ohrožených druhů IUCN je africká subpopulace označená jako zranitelná, indická subpopulace jako ohrožená.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je v říjnu pro veřejnost otevřená každý den od devíti do 17 hodin.

Foto lva Simby: Martin Ondruch
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice
První tři pacienti, kterým byla odstraněna prostata kvůli zhoubnému nádoru a trápila je inkontinence, našli řešení v podobě operace. V jihlavské nemocnici proběhla implantace prvních umělých svěračů močové trubice. „Pacienti tak mají vidinu kvalitního života,“ říká primář jihlavské urologie a operatér Jaroslav Ženíšek. Onkologičtí pacienti se sice zbaví nádoru prostaty, ale kvalitu života jim negativně ovlivňuje trvalý únik veškeré moče do plen. Tento sociální i hygienický problém pak vede k nechtěné izolaci. Umělý svěrač by je měl trápení zbavit.
Výrobcem umělých svěračů je švýcarská firma ZSI, která zajistila zaškolení lékařů z urologického oddělení v zahraničí, a dále pak technickou podporu těchto operací přímo na operačním sále. „V České republice již v minulosti byly implantovány umělé svěrače jiných výrobců, vyžadující větší či menší peroperační přípravu těsně před implantací. Umělý svěrač ZSI 375, jehož implantace proběhla v České republice vůbec poprvé, je dodáván a implantován jako funkční celek,“ popisuje Jaroslav Ženíšek.

To představuje mnohem menší riziko peroperačních i pooperačních technických komplikací, jejichž četnost se u tohoto hydraulického zařízení pohybuje kolem 1 %. Nejčastěji jsou k implantaci indikováni muži po roboticky asistovaném odstranění prostaty pro zhoubný nádor, kde u tří až pěti procent všech operovaných, u nichž se i po řadě měsíců rehabilitace pánevního dna, dále manifestuje vyšší stupeň úniku moče.

Úspěšné implantace proběhly za spolupráce lékařů z urologického a anesteziologického oddělení, a také vyškoleného personálu centrálních operačních sálů. Kvalita života po náročných radikálních onkologických operacích je jedním z důležitých kritérií při celkovém hodnocení úspěšnosti léčby. Lékaři jihlavské nemocnice si uvědomují, že úspěšná léčba je podmíněna komplexním přístupem. Dalším důkazem je i možnost řešení inkontinence implantací umělého svěrače. Pacienti, kteří byli propuštěni z nemocnice již následující den po implantaci, budou moci posoudit změnu k lepšímu přibližně za dva měsíce, kdy po kompletním zhojení bude svěrač aktivován ve své funkci.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Chodkyni v Jaroměřicích nad Rokytnou srazila dodávka, žena na místě podlehla zraněním
Po střetu s dodávkou zemřela krátce před sedmou hodinou ráno ve středu 10. října v ulici Sokolovská v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku chodkyně. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
"Žena přecházela vozovku a došlo ke střetu s projíždějící dodávkou Ford Transit. Chodkyně utrpěla zranění, kterým na místě podlehla", informovala J. Kroutilová.

Příčinu a okolnosti tragické dopravní nehody policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   5. 11. 2024

• Policisté apelují na chodce, aby při pohybu na komunikacích byli obezřetní Stále platí pravidlo: Vidět a být viděn

Pondělí   4. 11. 2024

• Čtyři Kameny zmizelých v Pelhřimově připomenou tragický osud rodiny Friedovy
• Svatomartinský koncert v Třebíči nabídne moderní styl duchovní hudby s prvky ethno či jazzu
• Skupinu ovcí a koz v táborské zoo rozšířila dvě vzácná starobylá plemena
• Přednáška Historické knihy v moderních knihovnách představí dějiny Moravské zemské knihovny
• Hejtmanem Kraje Vysočina byl zvolen Martin Kukla z hnutí ANO

Pátek   1. 11. 2024

• Patnáctiletá Berta si užívá klidného stáří, miluje drbání po celém těle
• Čaj o páté v jihlavském muzeu bude věnován Bedřichu Smetanovi. V Jihlavě studoval německé gymnázium
• Surikaty z táborské zoo si užívají strašidelný Halloween
• Muži si mohou v novoměstské nemocnici nechat preventivně vyšetřit karcinom prostaty

Čtvrtek   31. 10. 2024

• Starý zatopený pískový lom v Blatinách bude obnoven coby cenný biotop
• Příběh dušičkový...
• Nejen o Dušičkách bude na hřbitově v Humpolci lidem sloužit svíčkomat
• Zájem Čechů o adventní zájezdy výrazně roste. Tradičně vyrazí zejména na trhy do Rakouska a Německa. První začínají už tento týden
• Vysočinské muzejní sbírky budou uloženy ve speciálních regálech v Pelhřimově a Novém Městě na Moravě
• Na ubytovně v Novém Městě na Moravě zavraždila padesátiletá žena devětačtyřicetiletého přítele
• Národní park má zvířata chránit, ne je nechat střílet
• Léčba bolesti je v hospici prioritou
• Zájemci o studium Praktická sestra mohou navštívit odborné učebny v pelhřimovské nemocnici
• Změny v nájemním právu týkající se vyklizení bytu. Novela umožňující snazší vystěhování nájemce

Středa   30. 10. 2024

• Zimní pneumatiky se vyplatí používat po celou zimu Zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje použití zimních pneumatik
• Dernisáž výstavy Otisky Staré Říše uvede katalog mapující vstupní materiály z pozůstalosti Zdeňka Řezníčka
• Noví vzácní obyvatelé v Jihlavě! Kočkodani Rolowayovi zkoumají svůj výběh
• Dopravní podnik připravil speciální dušičkovou linku D zdarma
• Podzemí v havlíčkobrodském muzeu ztemní Panuškova strašidla
• Na Dni zdraví v nemocnici v Jihlavě se bude očkovat, zachraňovat i měřit
• Vražedné šílenství na Slovensku. Letos vystřílí na dvě stovky medvědů včetně matek s mláďaty
• Policisté budou o Dušičkách dohlížet na plynulost v dopravě i na ochranu majetku

Úterý   29. 10. 2024

• Cestující využívají železniční dopravu nejvíce tam, kde jsou vlaky plnohodnotnou součástí dobře nastavené integrované dopravy
• Podzim v zoo nabídne lampionový průvod, přednášky i zlevněné vstupné
• Opravená silnice z Ledče nad Sázavou na dálnici D1 bude od počátku listopadu sloužit řidičům
• Vzpomínky z porodnice v kufříku. Každé dítě má právo znát svůj příběh

Pondělí   28. 10. 2024

• Dvaašedesátiletý muž byl nalezen bez známek života

Čtvrtek   24. 10. 2024

• Adventní a vánoční atmosféru na jihlavském náměstí pomůže vytvořit smrk pichlavý z Telče
• Kaple Panny Marie Bolestné v Kámeni bude kompletní fasádu a upravené okolí
• Legionář, který vítal ve Velkém Meziříčí T.G. Masaryka
• V Herálci shořely čtyři tisíce balíků slámy, škoda je patnáct milionů korun

Středa   23. 10. 2024

• Kraj Vysočina daroval policii peníze na pořízení sad signálních LED blikačů, které pomohou při krizových událostech

Úterý   22. 10. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o dva nové živočišné druhy
• Výstava s titulem Fotografie Květoslava Přibyla v jihlavském domě Gustava Mahlera
• U pelhřimovské nemocnice přibude čtyřiatřicet nových parkovacích míst
• Muzeum rekordů v Pelhřimově připravilo ojedinělou výstavu historických novin ke vzniku republiky
• Lilia Khousnoutdinova ukázala v Jihlavě možnosti využití porodního gauče
• Řidič Audi se řítil po dálnici D1 rychlostí 203 kilometrů v hodině, přišel o řidičský průkaz

Pondělí   21. 10. 2024