Kraj Vysočina vydává nový kalendář, nabízí pohled na památky z netypického úhlu
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Kraj Vysočina vydává nový kalendář, nabízí pohled na památky z netypického úhlu
Málokdo by při pohledu na fotografii netypické novogotické synagogy za řekou hádal, že vznikla na Vysočině. Skrytý klenot ve Velkém Meziříčí většina lidí zná pouze zepředu, z ulice Novosady. A právě o tom je nový kalendář Kraje Vysočina pro nadcházející rok.
Sada dvanácti obrázků ukazuje region jiným úhlem pohledu. Nejen významné vysočinské památky, včetně třech zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO, ale i typická zvlněná krajina bude v příštím roce každý měsíc těšit nejedno oko.
Každý ročník kalendáře zobrazuje jiné téma. Autorem fotografií z jiného úhlu pohledu je fotograf Jakub Mertl z Třebíče, grafické práce provedl Petros Martakidis. Kalendář ozdobí nejen příspěvkové organizace kraje, ale i všechna města a obce na Vysočině, vychází v nákladu čtyři tisíce kusů a je dvojjazyčný, český i anglický.
- red -
Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zámky a klíče
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zámky a klíče
V černém řemesle a zámečnictví byl kladen důraz především na pevnost a dlouhodobé užití vyráběných předmětů. Na druhou stranu ale důležitou roli sehrával vliv trhu a požadavky a možnosti objednavatele. Podobu výsledného výrobku také ovlivňoval fakt, že zámečník tvořil ve spolupráci se stavitelem, architektem či truhlářem.
Zámečník se tak mnohdy musel přizpůsobit výtvarnému návrhu, který vznikl mimo jeho dílnu. I když se jednalo často o ryze technická zařízení, zaujímal zámek důležité místo a jeho spojení s architekturou a nábytkem určovalo jeho umělecké zpracování. Nesmíme opomenout ani skutečnost, že právě zámek se stal důležitým ukazatelem přijetí nových uchazečů do zámečnického cechu. Jeden takový mistrovský kus z přelomu 17. a 18. století, jak se předmět předkládaný posuzovací komisi nazýval, se nachází i ve sbírkách našeho muzea.
V depozitáři je uložena celá řada zámků i s dochovanými klíči, ať už se jedná o zámky dveřní, zásuvkové, nábytkové či zámky visací. V evidenčním systému ale nalezneme i klíče samostatné, jako jsou například ty gotické pocházející z archeologických nálezů.
Ve sbírkách se setkáme také se souborem tří klíčů zakončených rukojetí ve tvaru trojlístku. Dnes už se můžeme pouze domnívat, ke které cechovní truhlici či městské pokladnici tyto klíče pocházející z 19. století patřily. Že se zámek nemusel odemykat pouze jedním klíčem, nám dokazuje také kovaný železný truhlicový zámek z konce 17. století, který je opatřen hned třemi klíčovými otvory.
Zámky jsou skupinou předmětů, ke kterým ve většině případů nemáme bližší informace o jejich původu a ani nevíme, jak se do sbírek dostaly. Ovšem některé z nich jsou například opatřeny datací. Tudíž můžeme zjistit, že jeden z renesančních dveřních zámků pochází z roku 1579, podstatně mladší je pak visací zámek s přinýtovaným štítkem s vyrytým letopočtem 1890. Tento visací zámek je opatřen šáličem, což je skrytý ovládací prvek, díky němuž je možné uvolnit překážku bránící zasunutí klíče do klíčového otvoru. Ovšem k překonání této překážky obvykle stačila trocha trpělivosti a kombinačního úsilí, čímž se význam šáličů podstatně snižoval.
Ve sbírkách nalezneme také klíč, který plnil pouze funkci dekorativní, ale s naším tématem bezesporu souvisí. Původně byl tento přes 30 centimetrů dlouhý klíč opatřený iniciály AS umístěn na vývěsním štítu místní zámečnické dílny Antonína Suka.
Barokní zámek
V depozitáři muzea se nachází velmi dekorativní barokní zámek pocházející z první poloviny 18. století, který je upevněný na dubové desce. Jedná se o krásnou zámečnickou práci s plastickými figurálními a vegetabilními motivy. Čelní deska zámku je reliéfně zdobena akantovými rozvilinami, zakončení kliky má tvar mušle a zástrčka je vymodelována do podoby zvířecí hlavy. Na boku pouzdra je vyryta informace o tom, že zámek v roce 1945 opravil František Příhoda. Právě František Příhoda, trafikant prodávající cigarety a kuřácké potřeby v ulici Vrchovecká, muzeu zámek v roce 1947 daroval do sbírek.
Zdroj: https://
www.velkomeziricsko.… Lucie PAVELCOVÁ
Vloupání do kasiček policisté objasnili
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Vloupání do kasiček policisté objasnili
Policisté dopadli muže, který během jedné noci stihl odcizit peníze z automatů u myček v Jihlavě a Havlíčkově Brodě a v mezičase ještě odvezl gril ze stodoly na jiném místě. Protože se mu nechtělo platit za pohonné hmoty, mizel po natankování z čerpacích stanic bez zaplacení a na auto si dával kradené registrační značky. Navíc si muž jezdil s vozidlem po Jihlavsku, Havlíčkobrodsku a také Třebíčsku, i když má soudem uložený zákaz řízení. Za sebou má již pestrou trestní minulost. Třiatřicetiletý muž čelí obvinění ze spáchání tří trestných činů, stíhán je vazebně.
Na konci minulého týdne přijali jihlavští policisté v ranních hodinách oznámení o vypáčení automatu v objektu myčky v Jihlavě na ulici Vrchlického. Případ začali okamžitě prověřovat a v krátké době se dostali na stopu podezřelého muže. Jednalo se o muže ze Znojemska, který mění často místo svého aktuálního pobytu a je obtížné ho kontaktovat. Ještě ten den ale přesto policisté podezřelého muže vypátrali a zadrželi. Vydal finanční hotovost necelých sedm tisíc korun v mincích, kterou získal při krádežích, a také nářadí, u kterého vzniklo podezření, že je využíval při trestné činnosti. Zadržený muž skončil v policejní cele. Kriminalisté prověřováním zjistili, že se dopustil také dalších krádeží a stojí za odcizením registračních značek a újezdy z čerpacích stanic.
Policejní komisař na základě shromážděných důkazů zahájil trestní stíhání třiatřicetiletého muže. „Muž je obviněn z pokračujícího přečinu krádeže, dále přečinů poškození cizí věci a maření výkonu úředního rozhodnutí, spáchaného nejméně v desítce případů,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminalisty. Jak dále dodal, obviněný muž byl v minulosti soudně trestán za různorodou trestnou činnost, včetně majetkové. Odpykal si i trest odnětí svobody a má uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2029.
Muž je obviněn z toho, že se o uplynulém víkendu vloupal v objektech myček do automatů a odcizil finanční hotovost. Nejprve v Jihlavě po půlnoci získal z pokladničky kolem pěti tisíc korun a v časných ranních hodinách se vloupal do automatů v Havlíčkově Brodě. Kromě škody odcizením, vznikla také poškozením automatů. Celková škoda se vyšplhala téměř k devadesáti tisícům korun. Čas mezi oběma krádežemi vyplnil muž jízdou do obce u Brtnice, kde ze stodoly odcizil gril s plynovými lahvemi. Dále během září a října na různých místech přijel na čerpací stanice a načerpal pohonné hmoty, za které nezaplatil. Škodu kolem dvou tisíc korun způsobil muž v Polné a také v Třešti, kde zároveň vzal z náhodného zaparkovaného auta registrační značky a dal si je na své vozidlo. Opakovaně muž tankoval s jinými odcizenými značkami v Brtnici. V červenci odjel bez zaplacení z čerpací stanice u Třebíče.
Odcizený gril muž odvezl po krádeži svému známému na Havlíčkobrodsku, po odhalení jej vydal zpět majiteli.
Obviněný muž byl na podaný návrh vzat do vazby a policisté ho odvezli do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Obviněnému muži hrozí za trestnou činnost trest odnětí svobody až na tři roky.
Jana KROUTILOVÁ
Zpět nahoru na obsah...