Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 12.11 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Ve Žďáře nad Sázavou bude v neděli zbourána Berlínská zeď
Zbořením "Berlínské zdi" oslaví pětatřicet let svobody Žďár nad Sázavou. Akce spojená s připomínkou pětatřicátého výročí sametové revoluce s titulem Korzo Nádražní se v neděli 17. listopadu od 13.30 hodin uskuteční na náměstí Republiky, v přilehlé Nádražní ulici a nejbližším okolí. Lidé se mohou těšit na program plný hudby, vzpomínek a kulturních zážitků.
„Pokud počasí dovolí, ještě před oficiálním zahájením akce dojde k symbolickému rozdělení Nádražní ulice ‚Berlínskou zdí‘, která vznikne pod rukama studentů žďárského gymnázia. Se stavbou začnou v neděli před začátkem akce. Pak se od 13.15 do zhruba 14.30 hodin Nádražní ulice uzavře pro dopravu. Stavba zdi a její následné ‚prolomení‘ bude připomínkou rozdělené Evropy a významu jejího sjednocení, ke kterému vedly události roku 1989,“ přiblížila mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová.

Program začne průvodem z náměstí Republiky do Nádražní ulice a okolí. Hudební část odstartuje koncert kapely Atomová mihule, na který naváže kapela Profesionálové. Od 15 hodin se v Café u tety Hany ve Veselské ulici uskuteční diskuse Na kafe s Václavem Havlem.

Chybět nebude ani nejznámější píseň spojená se sametovou revolucí – Modlitba pro Martu zpěvačky Marty Kubišové z roku 1968, která náměstí rozezní symbolicky v 17 hodin a 11 minut. U morového sloupu bude zřízeno pietní místo pro zapálení svíček k uctění všech, kteří k boji za svobodu a demokracii přispěli. Vzpomínková akce vyvrcholí v Café u tety Hany besedou s režisérem Václavem Marhoulem.

Foto: město Žďár nad Sázavou
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Kaplička svatého Jana Křtitele pod Křemešníkem bude po opravě požehnána
Slavnostní žehnání opravené kaple svatého Jana Křtitele pod Křížovou cestou na Křemešníku na Pelhřimovsku, kterou loni v prosinci poškodil pád stromu, se uskuteční v neděli 17. listopadu ve 14 hodin. Akt doprovodí hudební skupina Řekni všem.
Barokní kaple sv. Jana Křtitele, tzv. Vodní kaple pod Křížovou cestou na Křemešníku je drobná sakrální architektura původně vybudovaná pravděpodobně na konci 17. století (uváděn rok 1689) nad studánkou se zázračným pramenem a tvoří důležitou součást rozlehlého poutního areálu s kostelem Nejsvětější Trojice.

V prosinci loňského roku byla kaple významně poškozena pádem stromu, který způsobil vážné škody na krovu, klenbě a štítu. Poškozena byla také cenná plastika Františka Bílka umístěná nad vchodovými dveřmi. Oprava kaple zahrnovala demontáž poškozené krytiny, krovu a štítu, jejich odstranění a následnou montáž nového krovu, bednění a modřínové šindelové krytiny. Dále byly opraveny římsy, omítky a došlo k vyzdění štítu a kompletnímu nátěru zdiva.

Během oprav však došlo k další nečekané události – na kapli spadl další strom. Díky postavenému lešení nedošlo k žádným škodám, a také mobiliář kolem kaple zůstal naštěstí nepoškozen. Jako by nad místem někdo držel ochrannou ruku.

Financování rekonstrukce bylo zajištěno z městského rozpočtu ve výši 274 419 Kč, dotace Kraje Vysočina ve výši 345 000 Kč a také z veřejné sbírky organizované Maticí Křemešnickou, která vynesla částku 381 493 Kč. Celkové náklady na opravu jsou ve výši 1 000 912 Kč včetně DPH.

Vedení města Pelhřimov tímto děkuje všem dárcům za jejich podporu. „Díky Vám byla kaple sv. Jana Křtitele obnovena a zachována pro budoucí generace,“ uvedl starosta Ladislav Med.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Třebíčané vysadili v Bažantnici jednaosmdesát lip velkolistých
Jednaosmdesát lip velkolistých vysadili na počátku listopadu Třebíčané u sportovního okruhu Zámiš - Bažantnice. Stromy přibyly k již šedesáti lípám, které byly v této lokalitě vysazeny již v loňském roce.
Do druhého ročníku výsadby stromů se zapojilo více než 250 lidí. Sázely celé rodiny. S výsadbou lidem pomáhali zahradníci a zaměstnanci Odboru životního prostředí třebíčské radnice.

„O tyto akce je velký zájem. Letos se registrovalo 246 zájemců, ze kterých vylosoval generátor náhodných čísel 81 těch, kteří si lípu mohli adoptovat a zasadit. Chceme město zelené a lidé také, proto hledáme místa, kde bude výsadba v dalších letech pokračovat,“ uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal.

Nákup čtyřiceti stromů podpořila Nadace ČEZ. Výsadbu lidem zpestřil folklórní soubor Okřešánek, takže nechyběl ani hudební doprovod. Sázející si svoje adoptované stromy označili tabulkami s texty na přání a domů si odnesli adopční certifikáty.

Po výsadbě si lidé opekli špekáčky a na zahřátí dostali čaj. Lidé si také mohli koupit kávu nebo punč a další dobroty od Barevného světa. Jako doprovodný program byla ukázka výcviku psů a také dětmi oblíbené pouštění draků.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Následná péče Jihlava vstupuje do podzimní sezóny s několika zásadními novinkami
Příroda už naplno rozmalovala své podzimní dílo a na její paletě se objevily nové barvy, kterými ukazuje, že léto pro tento rok skončilo a máme tu nové období podzimu. U nás na Následné péči jsme si z těchto změn vzali příklad. S přicházejícím podzimem jsme přichystali pro naše klienty několik novinek. Ty se týkají jak nově příchozích klientů, tak i těch stávajících.
První novinkou jsou změny v našem týmu. Po letech práce v Charitě se rozhodnul přijmout nové výzvy Josef a na jeho uvolněné místo jsme přijali novou sociální pracovnici Lenku.

Provedli jsme změny v programu Následné péče Jihlava (dále jen NPJ), které se týkají nově příchozích klientů. Prodloužili jsme pobytovou formu doléčovacího programu z šesti měsíců na devět. Klienti tak budou mít více času najít si bydlení a eventuálně našetřit na kauce, které jsou téměř vždy při pronajímání bytů vyžadovány. Tímto krokem se prodlouží bydlení v bezpečném prostředí našeho doléčovacího centra. I zde je tato změna spojena s navýšením kauce, kterou po klientech požadujeme při nástupu do pobytové formy programu.

A změnám se nevyhnula ani ambulantní forma doléčování. Konkrétně jsme realizovali změny programu a jeho struktury. V našem doléčovacím centru nám záleží, aby byl program ambulantního doléčování ještě více dostupný lidem, kteří se vracející do běžného životního koloběhu.

O všech změnách jsou zájemci o doléčovací službu včas a s dostatečným předstihem informováni. Dostávají veškeré informace zpracované jednak graficky, písemně a v neposlední řadě i ústně během přijímacích procedur a procesů. Vše důležité naleznou zájemci, a nejen oni, na našich webových stránkách: Následná péče Jihlava:
https://jihlava.charita.cz/co-delame-nase-sluzby/vypis-sluzeb/nasledna-pece/

Říjen je v naši organizaci spojen s tradiční sbírkovou akcí Koláče pro hospic – Bárku. Letos jsme u této charitativní akce opět nechyběli ani my z NPJ. Rádi bychom poděkovali všem, včetně našich klientů, kteří se do této bohulibé a bezesporu důležité akce jakkoli zapojili.

Den po Koláči se u nás dveře netrhly, v rámci Týdne sociálních služeb proběhl totiž každoroční Den otevřených dveří. Ti, kteří projevili zájem prohlédnout si prostory „Následky“ a dozvědět se něco o našem programu, odcházeli plni dojmů a informací.

Co říct závěrem? I přesto, že se občas objeví situace, které se dají označit jako turbulentní, jsme stále připraveni poskytnout klientům bezpečný prostor pro doléčování.
Vlastimil MALENOVSKÝ



Zpět nahoru na obsah...

Zachránil mývala a přivezl ho do táborské zoo, která je jako jediná zoologická zahrada v Česku může chovat
Tomáš Prchal z Frýdlantska chová u svého domu slepice. Poslední čtyři měsíce ale pozoroval, že mu na ně někdo chodí. Za tuto dobu jich zmizelo hned šest. Rozhodl se proto na zloděje nalíčit sklopnou past, do které ho doufal chytit. Past nakonec úspěšně sklapla a uvěznila mladou samici mývala. Pan Prchal ale nechtěl, aby ji někdo zastřelil. Kontaktoval proto táborskou zoologickou zahradu, která má jako jediná zoo v Česku výjimku z chovu mývalů severních. Jejich chov je totiž na celém území EU zakázaný.
„Přístup pana Prchala nás velmi příjemně překvapil. Je vidět, že mu na životě zvířat opravdu velmi záleží. Nejen, že mývalí samici zachránil, ale ještě ji měl týden doma v pokoji v kleci na psa. Na internetu se dočetl, že jsme jediná zoologická zahrada v Česku, která může mývaly chovat. Kontaktoval nás a velice rychle jsme se domluvili na jejím převzetí. Pan Prchal nakonec zachráněné zvíře dokonce na vlastní náklady dovezl až k nám do Tábora. Taková obětavost kvůli zvířatům se už tak často nevidí. Panu Prchalovi patří velký dík za jeho ukázkový přístup,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec, podle nějž je ochrana ohrožených zvířat hlavním posláním táborské zoo.

Mývalí samice, která je aktuálně v karanténě, je třetím jedincem mývala severního, kterého táborská zoo aktuálně chová. V blízké budoucnosti se s mývalem lidé bohužel nikde jinde nesetkají. „Roztomilý a mezi návštěvníky oblíbený mýval severní patří mezi 88 druhů zvířat a rostlin, které se jako invazivní nesmí v EU chovat či pěstovat. Zákaz se netýká jen soukromých chovatelů, ale také zoologických zahrad, ve kterých mohou chovaná zvířata pouze dožít. Naše zoologická zahrada však získala od ministerstva životního prostředí výjimku, díky které do ní jakožto jediné zoo v Česku půjde mývaly umísťovat i v budoucnosti. Jsme rádi, že naši návštěvníci o tato roztomilá zvířata nepřijdou. Jinde než v Táboře je ale už brzy neuvidí,“ říká ředitel zoo Korec. Kromě mývala má táborská zoo výjimku také pro chov nosála červeného, kterého může jako jediná zoo v Česku a pravděpodobně i v Evropě také rozmnožovat.

Nařízení EU o invazivních druzích považuje Korec za nedomyšlené a dlouhodobě ho kritizuje. „Směrnice EU o invazivních druzích je nesmyslná a nedomyšlená, na což jsem upozorňoval ještě před tím, než vstoupila v platnost. Zásadním problémem je to, že invazivní druhy určuje plošně, aniž by brala v potaz lokální specifika. Typickým příkladem je ibis posvátný, jehož chov je zakázán i v severoevropských zemích, kde by přitom ve volné přírodě nepřežil. Stejně tak ani nosál červený nedokáže přežít mrazivé teploty, tudíž pro naši přírodu v Česku problém nepředstavuje. Společně s dalšími odborníky jsme volali po tom, aby si seznam invazivních druhů mohl sestavit každý stát sám podle vlastních podmínek, bohužel se to nestalo. Jednotlivé země seznam mohou rozšiřovat, ale už ne z něj nějaký druh vyškrtnout. Neprošla ani plošná výjimka pro zoologické zahrady. Návštěvníci zoo tak přijdou o možnost vidět na vlastní oči mnoho oblíbených druhů zvířat,“ dodává ředitel zoo Korec.

Mýval severní chovaný v ZOO Tábor jako všežravec nepohrdne nejrůznějším ovocem, rád si pochutná i na hmyzu, larvách, žížalách či vajíčkách. Ve volné přírodě loví také ryby, sladkovodní korýše, žáby a vodní želvy. Do vody se za potravou vydává velmi často.

Mýval žije samotářským životem, pouze během říje připadající převážně na zimní měsíce vyhledává jedince opačného pohlaví. Samci jsou polygamní, což znamená, že se páří postupně s několika samicemi. Naopak samice jsou monogamní a páří se vždy jen s jedním partnerem. Aktivní jsou nejvíce v noci.

Mýval pochází ze severní a střední Ameriky. V jižních oblastech USA jsou mývalové aktivní po celý rok, kdežto v severních oblastech svého výskytu upadají do zimního spánku. Přední tlapky má téměř tak šikovné jako u opic, jsou schopní otevřít i domovní dveře na kliku nebo ledničku. Pokud má v dosahu vodní zdroj, svou potravu si před konzumací otírá nebo omývá.

Foto: Zachráněnou samici mývala severního od Tomáše Prchala převzala vedoucí ošetřovatelka táborské zoo Eva Nemravová
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Návštěvy v nemocnici v Pelhřimově jsou opět povoleny
Návštěvy na lůžkových odděleních v nemocnici v Pelhřimově budou od středy 13. listopadu povolené. Doporučené návštěvní hodiny jsou každý den od 14.30 do 18 hodin. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
Doplnila, že na dětském oddělení jsou návštěvy od 13 do 18 hodin, na oddělení šestinedělí je doba návštěv stanovena rovněž od 13 do 18 hodin a na ARO a jednotkách intenzivní péče jsou s ohledem na závažný stav pacientů návštěvy zkráceny od 15 do 17 hodin.

"Ve výjimečných případech je možno, po domluvě s ošetřujícím lékařem nebo primářem oddělení, navštívit nemocného i mimo stanovenou dobu", doplnila A. Knapová.

Dále v pelhřimovské nemocnici platí doporučení používání ochranných prostředků dýchacích cest.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V areálu nemocnice v Jihlavě se mění režim parkovného, připlatí si, kdo nejde na ošetření či na návštěvu
Parkoviště v areálu jihlavské nemocnice by mělo sloužit těm, kteří to potřebují. Nahrává tomu nový režim parkovného, který se mění od pondělí 18. listopadu. Systém je cenově výhodnější pro ty, kteří jdou do nemocnice a dražší pro ty, kteří tam odstaví auto na delší dobu. „Změnu jsme museli udělat právě kvůli tomu, že nám dlouhodobě desítky míst blokují celé dny ti, kteří míří do města a u nás si jenom nechají auto,“ vysvětluje ředitel nemocnice Alexander Filip.
V areálu nemocnice v Jihlavě jsou aktuálně tři parkovací plochy. Ta největší s vjezdy z ulic U Cvičiště a Rantířovská pojímají více než 500 aut. Parkoviště u hlavního vchodu nemocnice 116 a to nejmenší u urgentního příjmu 39. Celkově je tedy v okolí zdravotnického zařízení téměř 667 stání. Nyní se dokončuje stavba zcela nového parkoviště, které pojme 183 aut a zároveň se díky němu otevře areál nemocnice sídlišti Za Prachárnou. Nové parkoviště by mělo být hotové na začátku prosince. Jako další přichází na řadu stavba parkovacího domu, díky kterému se kapacita navýší o dalších 400 stání. Stavba domu začne během několika týdnů.

V těchto chvílích ale areál bojuje s místem, kde řidiči mohou zaparkovat: „Dlouhodobým monitoringem jsme zjistili, že u nás parkují řidiči, kteří k nám vůbec nejdou. Míří do města do práce na celý den, nebo si na několik hodin jdou něco vyřídit. Kvůli tomu je nedostatek místa pro ty, kteří jedou do nemocnice na ošetření, nebo návštěvu za pacientem. Hlavní změnou tedy je, že zvyšujeme cenu dlouhodobého stání v areálu nemocnice,“ dodává Alexander Filip. Nový ceník parkovného najdou řidiči na stránkách nemocnice www.nemji.cz a platí od 18. listopadu.
https://www.nemji.cz/
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Světový den diabetu. Připomeňme si vážnost nemoci, které se říká cukrovka
Diabetes neboli cukrovka postihuje v České republice přes jeden milion lidí, což znamená, že se s touto nemocí potýká přibližně každý desátý Čech. Diabetes 1. typu, který tvoří zhruba 10 % případů, je autoimunitní onemocnění, při kterém tělo ničí buňky produkující inzulin. Většina pacientů trpí diabetem 2. typu, který se vyvíjí postupně a bývá ovlivněn životním stylem, jako je nedostatek pohybu či nezdravá strava.
„V posledních letech roste počet pacientů s diabetem a tedy i s komplikacemi způsobenými diabetem, například kardiovaskulárními problémy, poškozením sítnice oka nebo s takzvaným syndromem diabetické nohy. Ročně v České republice kvůli komplikacím diabetu podstoupí amputaci více než 10 tisíc lidí a náklady na léčbu diabetu činí více než 20 miliard korun ročně,” říká diabetoložka z kliniky Health+ Barbora Jónová.

Zvýšená hladina cukru v krvi může způsobit i vážné poškození zraku. Diabetická retinopatie (poškození sítnice oka) je jednou z nejčastějších komplikací cukrovky, postihuje přibližně 30 % všech pacientů. Jde o stav, kdy vysoká hladina cukru poškozuje drobné cévy v sítnici. To způsobuje otoky, krvácení a další problémy, které mohou vést k postupné ztrátě zraku. Včasná detekce je tedy klíčová. A právě k tomu lékařům pomáhá moderní technologie Aireen, založená na umělé inteligenci, která analyzuje snímky sítnice během pár desítek vteřin. Vyšetření umožňuje rychlou a bezbolestnou detekci poškození sítnice ještě dříve, než se projeví příznaky.

„Pravidelné vyšetření očního pozadí je součástí péče o pacienty s cukrovkou. Aireen tento proces výrazně usnadňuje – umožňuje lékařům rychle zkontrolovat stav sítnice přímo v ambulanci diabetologa a odhalit případné problémy dříve, než se rozvinou do nevratných stadií,” dodává Barbora Jónová.

Zmíněné komplikace spojené s diabetem mohou mít také dopad na pracovní produktivitu a ekonomiku, jelikož diabetici s vážnými komplikacemi často čelí dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Na podporu diabetiků jsou v Česku k dispozici různé vzdělávací programy, které pomáhají pacientům zvládat vlastní léčbu, ale také je edukují o vhodném stravování a pohybových aktivitách.

Světový den diabetu, který připadá na 14. listopadu, je příležitostí zvýšit povědomí o prevenci a důležitosti včasného zachycení cukrovky, aby se minimalizovaly vážné zdravotní důsledky a zlepšila se kvalita života pacientů.

Foto: ilustrační
Adéla LELKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   13. 12. 2024

• Přijďte si zazpívat třebíčské koledy před Vánoci naživo, zve Musica animata
• Betlémská cesta v Měříně na Žďársku představuje na čtyřicet betlémů, v nedalekém Otíně je pohyblivý
• Vyšel nový sborník Havlíčkobrodska, věnován je Janu Žižkovi

Čtvrtek   12. 12. 2024

• Pozor na falešné bankéře Buďte obezřetní
• V Jihlavě narůstá počet černých skládek
• Vánoce s vůní medu a koncertem skupiny Listověj v Balinách
• Od ledna se mění ceny elektronických dálničních známek. Kupte je do konce roku a ušetřete

Středa   11. 12. 2024

• Od tajemného pohybu oltářního křížku v Číhošti uplynulo již pětasedmdesát let
• Dukovany zmodernizovaly stanice surové vody, splnily další krok k dlouhodobému provozu elektrárny
• Havlíčkobrodské muzeum připomíná, jak vánoční svátky slavili naši předci
• Policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky

Úterý   10. 12. 2024

• Farmářský a řemeslný jarmark v sobotu v Novém Městě na Moravě
• Okresní sdružení České lékařské komory ocenilo profesora Maxmiliána Kašparů titulem Vynikající lékař Pelhřimovska
• Policisté zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Naděje pro ohrožené hrošíky liberijské – v zoologické zahradě v Jihlavě se narodilo mládě
• Dialýza v nemocnici v Třebíči je zmodernizovaná. Přípravu dialyzačních roztoků zajišťuje systém automatického centrálního míchání

Sobota   7. 12. 2024

• Kojná korunního prince Rudolfa pocházela z Luk nad Jihlavou

Pátek   6. 12. 2024

• Infocentrum v elektrárně v Dukovanech o druhém a třetím adventním víkendu připravilo vánoční prohlídky s tvořením a Ježíškovu poštu
• Výstava fotografa Antonína Vystrčila zachycuje zimu na obrázcích Josefa Lady i Trnkovo dioráma Svatba broučků
• Vánoční stromek v pelhřimovském muzeu rekordů je vytvořený z 1512 kapřích šupin
• Starý Brněnský most v Jihlavě je po opravách zprůjezdněný

Čtvrtek   5. 12. 2024

• Pečení chleba a perníčků v replice středověké pece ve Vlkovsku
• Dětští návštěvníci táborské zoo o víkendu dostanou mikulášskou nadílku
• Policisté dálničního oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku hromadně darovali krev
• Vysočina se obléká do vánočního hávu
• Porodnice v pelhřimovské nemocnici: Stabilní, moderní a připravená na rok 2025

Středa   4. 12. 2024

• Kakadu růžoví přinášejí do jihlavské zoo exotický půvab
• Touha po pomstě zvítězila, vlkům hrozí nové vyhubení

Úterý   3. 12. 2024

• Vánoční jarmark v zámečku Karlštejn u Svratky bude plný dobrot i zábavy
• Svatomikulášská pouť ve Velkém Meziříčí nabídne třeba modlitby při svíčkách
• Senioři z Písecka se seznámili s letošními zvířecími přírůstky táborské zoo
• Zdravotníci v jihlavské nemocnici nově pomůžou pacientům, které trápí rozpíchané žíly

Pondělí   2. 12. 2024

• Pelhřimovská nemocnice rozšiřuje své služby pro neslyšící pacienty
• Med, medové pečivo, svíčky z včelího vosku i živé včely, to vše nabídne včelařská výstava ve Velké Bíteši
• Vánoční předměty, které odvál čas, budou vystaveny v havlíčkobrodském muzeu
• Vánoční sbírka Vánočky pro kočky pomůže opuštěným kočkám a koťátkům v nouzi
• Policisté v Havlíčkově Brodě mají nově vybavenou speciální výslechovou místnost
• Boj o post krále táborské zoo? Simba se trůnu jen tak nevzdá
• Sbírka potravin opět pomohla doplnit zásoby pro nejpotřebnější
• Recidivista, který se vloupal na Žďársku do tří objektů, putoval za mříže

Neděle   1. 12. 2024