Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 4.12 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Kakadu růžoví přinášejí do jihlavské zoo exotický půvab
Jihlavská zoo představuje nové okřídlené obyvatele – kakadu růžové. Tito krásní a inteligentní papoušci jsou k vidění na Australské farmě. Zoo Jihlava se nyní může pochlubit dalším atraktivním druhem, kakadu růžovými (Eolophus roseicapilla). Pár těchto nádherných papoušků dorazil na konci listopadu ze Zoo Stuttgart. Samec je desetiletý a samice patnáctiletá, a díky své přátelské a zvídavé povaze si rychle zvykli na nové prostředí. Kakadu růžoví se dožívají 40 až 50 let, v lidské péči často i déle.
Tento druh pochází z Austrálie, kde obývá otevřené oblasti a řídké lesy. Kakadu růžoví jsou známí svou hlasitou komunikací, hravostí a akrobatickými dovednostmi. Vytváří celoživotní pár s jedním partnerem. Jsou to vysoce společenští ptáci, kteří se sdružují do velkých hejn čítajících stovky až tisíc jedinců. Často je lze spatřit ve společnosti dalších druhů papoušků. Živí se především semeny, za kterými často létají i na pole, což může způsobit škody místním zemědělcům. Vzhledem k obrovskému počtu dokážou při migraci za jídlem strhávat i dráty elektrického vedení.

Zoo Jihlava je otevřená celoročně a návštěvníkům stále nabízí něco nového k objevování. Kakadu růžoví jsou dalším skvělým důvodem, proč naplánovat zimní návštěvu zoo – obzvlášť pokud chcete zažít trochu exotiky i v chladném období!

Simona KUBÍČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Touha po pomstě zvítězila, vlkům hrozí nové vyhubení
Tento příběh má všechno, co má správný filmový trhák mít. Zázračné zmrtvýchvstání, nenávist až za hrob, touha po pomstě, intriky a manipulace. Nechybí ani krev a trocha toho nadpřirozena. Jediné, čeho se zatím nedostává, je typický hollywoodský happyend. Zdá se, že nakonec dojde spíše na antické drama s tragickým koncem. Smluvní státy Bernské úmluvy o ochraně evropské přírody se dohodly na snížení ochrany vlků, které umožní jejich snadnější odstřel. Navíc to otevírá pomyslnou Pandořinu skříňku, protože dává návod na podobný postup i v případě jiných ohrožených druhů zvířat.
Vlci obecní jsou nyní uvedeni v příloze II Bernské úmluvy jako přísně chráněné druhy. Aktuální dohoda spočívá v tom, že se přesunou do přílohy III, čím se stanou jen chráněnými. Myslivci a lovci se už nemohou dočkat zajímavých trofejí. Změna totiž povede k jedinému – masivnímu zabíjení vlků. Je smutné, že tento návrat do středověku podpořilo i Česko.

Je to o to víc paradoxní, že EU od devadesátých let minulého století vynakládá na ochranu evropské přírody a zvířata v ní žijící miliardy eur. Cílem je zachování biodiverzity a ochrana ohrožených druhů zvířat i rostlin. Program je natolik úspěšný, že se v posledních letech začaly do přírody vracet i druhy, které člověk v dané lokalitě zcela vyhubil. Což je ale asi nakonec špatně. Aktuální rozhodnutí totiž všechny vynaložené prostředky splachuje do záchodu, protože umožňuje další zvířecí masakr. S trochou nadsázky se dá říct, že EU utratila obrovské peníze za navrácení trofejních zvířat a zpestření lovu pro pár myslivců a lovců.

Některé evropské státy volají po snížení ochrany vlků dlouhodobě, vždy ale narážely na neoblomnou EU, která tyhle snahy blokovala. I s poukazováním na kontinuitu programu ochrany evropské přírody. V září 2022 nastal zlom, za který by se nestyděl ani oscarový scénárista. Evropským mediálním prostorem se rychlostí blesku rozšířila zpráva, že na statku tehdejší i současné šéfky EU Ursuly von der Leyen vlk usmrtil jejího oblíbeného poníka. Zatímco ochránci přírody tušili problémy, myslivci už leštili kulovnice.

Změna se projevila okamžitě. Otevřela se stavidla krvavé osobní pomstě, kterou odnesou nevinní živí tvorové. V případě usmrceného poníka to platí doslova. Německé úřady s odvoláním na údajnou problémovost onoho vlka vydaly výjimku umožňující jeho zabití prakticky okamžitě. To spustilo stavidla touhy po pomstě. Lovci lačnící po krvi vyrazili do terénu a nebohé zvíře uštvali a sebemenšího slitování zastřelili. Co na tom, že se nakonec ukázalo, že trefili úplně jiného vlka, jak později upozornil britský Guardian. Vlk, který zabil poníka šéfky EU stále běhá někde po lesích. Touha po pomstě se tak přesunula na vyšší úroveň.

Takřka na den přesně po dvou letech od zabití poníka snížila EU stupeň ochrany vlků, přestože proti tomu dlouho před tím usilovně bránila. Co na tom, že toto rozhodnutí nebylo podložené žádnou relevantní vědeckou studií. Je tomu dokonce přesně naopak. Útoky vlků na hospodářská zvířata jsou i podle EU velmi ojedinělé a účinným zabezpečením se jim dá zabránit. I EU připouští, že jde o marginální problém. Vlci podle dat jednotlivých členských států EU zabijí jen 0,07 procenta všech chovaných hospodářských zvířat. V drtivé většině jde o nehlídaná zvířata s nedostatečným zabezpečením. Nesmyslnost střílení vlků připouští i Evropská komise ve zprávě, která byla podkladem pro snížení ochrany vlků letos v září. Jasně se v ní píše, že „necílené střílení vlků nemá žádný viditelný snižující efekt na počet vlčích útoků“. Aby to mělo nějaký efekt, musela by se vystřílet celá vlčí populace v širokém okolí. To v konečném důsledku povede ke kompletnímu vyhubení vlka z volné přírody. Přesně to úterní rozhodnutí členských států Bernské úmluvy umožní. Osobní pomsta jest dokonána.

Už v září se proti neuvěřitelné otočce EU ostře postavilo na tři sta organizací zabývajících se ochranou přírody včetně World Wildlife Fund či Rewilding Europe. Ty v otevřeném dopisu kritizovaly, že EU podlehla lobbingu zástupců zemědělského průmyslu a loveckých zájmů. Rozhodnutí tak bylo učiněno pod vlivem emocí, nikoliv relevantních vědeckých dat a poznatků. Mnozí vědci zabývající se chováním šelem naopak upozorňují, že zabíjení vlků nebude účinné a může dokonce situaci ještě více zhoršit.

S námitkami souhlasí i táborská zoologická zahrada, která se k otevřenému dopisu a výzvě zachovat nejvyšší stupeň ochrany vlků také přidala. Střílet zdravé vlky je čiré barbarství. Vlk je chráněnou šelmou, kterou člověk z naší krajiny už jednou zcela vyhubil. Vlk obecný je v současnosti u nás chráněn jako kriticky ohrožený druh, jeho zabití je tak trestným činem.

Vlk obecný byl odjakživa nedílnou součástí české přírody, než ho z ní člověk vyhubil. Teprve v posledních letech se toto prospěšné zvíře pomalu vrací. A buďme za to rádi. Pro člověka jsou velice prospěšní. Jako výborní lovci pomáhají regulovat divoce žijící kopytníky a snižovat jejich přemnožení. Výrazně také zlepšují zdravotní stav zvěře, protože selektivně loví hlavně staré a nemocné kusy, čímž zlepšují i její věkovou strukturu. Člověk by si měl proto jejich návratu vážit a ne proti němu bojovat.

Strach z vlků, který rozdmýchávají média a někteří myslivci, je naprosto zbytečný. Tento strach je uměle udržovaný nejrůznějšími bajkami a pohádkami v čele s tou O Červené Karkulce. Smyslem příběhu pro děti bylo ukázat jim les a obecně jakékoliv vzdálenější neznámé místo jako něco nebezpečného, kam je neradno vydávat se o samotě. Nezáviděníhodná role největšího padoucha v tomto poučném vyprávění padla na vlky. Tmavá chlupatá zvířata volně běhající po lese vzdáleně připomínající čerty si dokázal živě představit každý, mnozí ho zahlédli i na vlastní oči. Vlci se tak hříčkou osudu stali hlavním strašákem a jako takoví vyvolávají v lidech strach až do dnešních dnů. Bohužel naprosto neoprávněně.

Na rozdíl od toho smyšleného příběhu totiž člověku riziko od vlka prakticky nehrozí. Jde o nesmírně plachou šelmu, která se člověku zdaleka vyhne. Jedinou výjimkou by byl jedinec nakažený vzteklinou, což je v Česku takřka vyloučené. Na našem území se žádný případ vztekliny neobjevil už od roku 2002. V celé Evropě není za posledních 50 let prokázán žádný případ, že by zdravý a volně žijící vlk zabil člověka. Na základě těchto faktů lze říct, že zdravý vlk je pro člověka neškodný.

Zabíjet jakékoliv volně žijící zvíře je možné pouze v sebeobraně v případě bezprostředního ohrožení života. Zcela jistě takovým ohrožením není to, že se zvědavé zvíře člověku přiblíží na několik desítek metrů, načež samo v poklidu zmizí. I v případě, že se objeví opravdu agresivní a pro člověka nebezpečný vlčí jedinec (takový se ale v Evropě prokazatelně neobjevil už 50 let), lze to řešit jinak a humánněji. Ideální je jeho odchyt a převoz do některé z vlčích rezervací. Odstřel je v takovém případě neospravedlnitelný a považoval bych ho za barbarství a zbytečné vraždění. Věřím, že krása přírody je v její rozmanitosti. Nedovolme, aby touha po pomstě, krvi a další trofeji zapříčinili opětovné vyhubení krásných vlků. Do evropské krajiny jednoznačně patří.
Evžen KOREC



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   24. 1. 2025

• Čtyřiadvacetiletý recidivista skončil za opakované krádeže ve vazební věznici

Čtvrtek   23. 1. 2025

• S jedničkou na vysvědčení do jihlavské zoologické zahrady za jednu korunu
• Policisté ze Speciální jednotky Dukovany mají nové vybavení
• Křídlatky na Vysočině vytlačují původní rostlinné druhy. Ochranáři vítají pomoc s jejich hledáním

Středa   22. 1. 2025

• Zemědělská usedlost u Šlapanova byla prohlášena za národní kulturní památku
• Novinka u porodu - individuální péče. Maminka si sama vybere porodní asistentku
• Nečekané rozhodnutí policie: Zdokumentované brutální týrání zvířat v oboře Březka je prý jen přestupkem
• U Pelhřimova zemřela po střetu s kamionem řidička osobního auta

Úterý   21. 1. 2025

• Přechytračí prasata znovu elitní policisty? Stát se z fiaska nepoučil a opět poslal odstřelovače na divočáky
• Obnova rašeliniště u Velkého Dářka zlepší životní podmínky pro unikátní flóru a faunu
• Sbírka Vánočky pro kočky vynesla pro zvířata spoustu dobrot
• Synagoga v Habrech z počátku devatenáctého století je národní kulturní památka
• Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě má za sebou rekordní rok
• Maskot táborské zoo tygr Rocky v sobotu oslaví 14. narozeniny

Pondělí   20. 1. 2025

• Jízdní řády autobusů Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny
• Jihlavská nemocnice zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních

Neděle   19. 1. 2025

• Rabínský dům z konce osmnáctého století v Pacově byl prohlášen za národní kulturní památku
• Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci. Kontroly chladicích věží budou rychlejší, přesnější
• Na Havlíčkobrodsku zemřel při nehodě řidič osobního auta

Čtvrtek   16. 1. 2025

• Malá samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo se má čile k světu
• Pelhřimovská nemocnice má novou sanitku, koupila ji radnice
• U Jihlavy se srazilo pět aut, tři lidé utrpěli zranění

Středa   15. 1. 2025

• Jihlavská nemocnice pořídila přístroj, který pomůže předcházet rakovině kůže
• Dělník na stavbě Horácké arény v Jihlavě utrpěl vážné zranění, spadlo na něj uvolněné břemeno z jeřábu

Úterý   14. 1. 2025

• Policisté na Vysočině vykázali v loňském roce z obydlí pětasedmdesát násilných osob
• Záchranná stanice v Pavlově v loňském roce pečovala o 1644 zvířat
• Na Vysočině přibývá chřipek a respiračních onemocnění, nejvíce na Žďársku

Pondělí   13. 1. 2025

• Ras s kobylou, kominíci i kramáři na Veselém Kopci v rámci masopustní obchůzky
• Procházka zámkem Červená Lhota, jak jej neznáme v Univerzitním centru v Telči
• Děsivá praxe mléčných farem. Kozlíky čeká hned po narození zbytečná smrt
• Dotkni se s výtvarnicí Evou Jeníčkovou v galerii Tympanon
• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny šestadvacet osob
• Pelhřimovská nemocnice omezuje návštěvy, povoleny budou pouze ve středu a neděli

Sobota   11. 1. 2025

• Akce ke 100. výročí narození Ladislava Nováka zahájí večer s Petrem Vášou
• Jihlavští kriminalisté dopadli muže, kteří platili neplatnými bankovkami

Čtvrtek   9. 1. 2025

• Novoměstská nemocnice spolupracuje se Státním zdravotním ústavem na studii zaměřené na vliv profesí na syndrom karpálního tunelu
• V Pelhřimově byla vyhodnocena soutěž o nejkrásnější české turistické pohlednice, vizitky a kalendáříky
• V Jihlavě bude hlavní svoz odložených vánočních stromečků probíhat v týdnu od 13. do 17. ledna
• Policisté z Bystřice nad Pernštejnem zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Nezaměstnanost na Vysočině loni stoupla na 3,5 procenta, úřad práce našel zaměstnání pro šest set lidí
• Jihlavskou porodnici vyhledávaly i loni maminky ze vzdálených měst, loni se tam narodilo 1147 dětí

Středa   8. 1. 2025