Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 10.12 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Farmářský a řemeslný jarmark v sobotu v Novém Městě na Moravě
Salámové vločky a zvonečky, perníčky, vánoční kachny, sváteční paštiky, koření, nakládané sýry a spoustu dalších vybraných dobrot najdete v nabídce našich řezníků, pekařů a prvovýrobců na letošním závěrečném Novoměstském farmářském trhu. Přijďte si v sobotu 14. prosince pro oblíbené dobroty, kterými můžete obohatit svou sváteční tabuli, nebo nakoupit jedlé dárky, jež potěší každého gurmána, do parku na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě od 8 do 12 hodin. A v době od devíti do 16 hodin bude v Horáckém muzeu řemeslný jarmark spojený s výstavou betlémů nabídne vánoční dekorace dřevěné, slaměné, drátované, vyřezávané betlémy, pletené košíky a ošatky, včelařské produkty a výtvarná dílna, ve které si namalujete vlastní skleněnou ozdobu.
Co bude jinak? Salám asi kapra na štědrovečerním stole nenahradí, ale pod vánočním stromečkem může potěšit. Zkuste letos překvapit své blízké originálním vánočním balíčkem z Havlíčkova řeznictví a uzenářství. Vybírat můžete uzeniny ve tvaru vloček, zvonečků, baněk, podkov a kapříků. Rodinné Perníkářství Lucie provoní trh svými měkkými a vláčnými perníčky nejrůznějších tvarů a chutí. Zemědělské družstvo Březiny nabídne vánoční balení sýrů, MM Farma přiveze vánoční kachny, drůbež a vejce, ze kterých se bude péct vánoční cukroví jedna báseň. Více než osmdesát druhů jednodruhového koření a bylinné kúry Doktor Čaj nabídne Koření od Davídka. Pivní zimní speciály a dárkové balení nakoupíte u novoměstského pivovaru Hejkal. Na vánočním trhu najdete i výjimečné řemeslné těstoviny Fajna Pasta, zeleninové hořčice Fojtka, česnekové sirupy Česnekárny na Hané a další speciality, kterými pod stromečkem uděláte radost. Součástí trhu bude také výstava zimních hub Daniely Jirouškové. Obdivovat můžete penízovku sametonohou, hlívu ústřičnou či ucho jidášovo. Nechybí ani dřevní houby, například lesklokorka lesklá nebo březovník obecný. Těšte se na určovačku hub a možnost zakoupit sušené houby. Ladíme seznam prodejců, který zveřejníme ve čtvrtek.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Okresní sdružení České lékařské komory ocenilo profesora Maxmiliána Kašparů titulem Vynikající lékař Pelhřimovska
Na pravidelném setkání Okresního sdružení České lékařské komory, které se konalo 20. listopadu v jídelně pelhřimovské nemocnice, se sešli lékaři a hosté, aby zhodnotili uplynulé období a projednali důležitá témata týkající se zdravotnictví v regionu. Úvodní slovo pronesl předseda OS ČLK, MUDr. Josef Suk, který přivítal všechny přítomné a zdůraznil význam pravidelné komunikace mezi odbornou lékařskou komunitou i představiteli města. Mezi hosty byl starosta Pelhřimova Ladislav Med, který poděkoval za pozvání a vyzdvihl úzkou spolupráci města s místní nemocnicí.
Starosta ve svém projevu zmínil klíčovou roli pelhřimovské nemocnice pro obyvatele města i okolních obcí. „Fungující zdravotnictví je pro nás prioritou, a proto se snažíme vycházet nemocnici maximálně vstříc – ať už jde o finanční podporu, zajištění ubytování pro lékaře a zdravotní sestry, nebo jiné praktické záležitosti,“ uvedl Ladislav Med. Zvláštní zmínku věnoval také nově otevřenému studijnímu oboru praktická sestra, který podle něj přináší mladým lidem nové možnosti a zároveň posiluje personální kapacity regionálního zdravotnictví. Vyjádřil přesvědčení, že nemocnice i nadále bude poskytovat vysokou úroveň péče, a poděkoval všem zdravotníkům za jejich nasazení a mimořádně náročnou práci.

Jedním z vrcholů setkání bylo slavnostní udělení ocenění „Vynikající lékař Pelhřimovska“. Tato prestižní cena, kterou již tradičně vyhlašuje Okresní sdružení České lékařské komory, si klade za cíl ocenit lékaře, kteří významně přispěli k rozvoji medicíny v regionu, nebo jej obohatili svými činy a odbornými znalostmi. Pro rok 2024 byl tímto oceněním poctěn prof. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, PhD, dr.h.c., ICEAH, jehož mimořádná profesní i osobní dráha se stala inspirací pro celé lékařské společenství.

V emotivním děkovném projevu prof. Kašparů vzpomínal na své začátky v pelhřimovské nemocnici před více než 50 lety, kdy se ucházel o místo psychiatra. S vděčností zmínil rozhodnutí tehdejšího primáře Karla Kally, který jej přijal při pohovoru se slovy „ Bereme ho, v pondělí nástup“. „Bylo to rozhodnutí, které mi přineslo půl století spokojeného života,“ řekl profesor. Své poděkování věnoval i své manželce, kterou v žertu označil za spolupracovnici ve své celoživotní „psychiatrické misi“. S charakteristickým nadhledem a humorem dodal: „Babička říkávala, že i motyka občas vystřelí, a tak jsem já, sólista, našel své místo v týmu.“

Profesor Kašparů má za sebou obdivuhodnou kariéru. Po původním studiu stomatologie, kterou absolvoval na Univerzitě Karlově, pokračoval ve všeobecném lékařství na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Následně se specializoval na psychiatrii, kde získal atestace z obecné i dětské a dorostové psychiatrie. Své vzdělání dále rozšiřoval v oblastech psychosomatiky, psychoterapie a hypnoterapie, kde získal i titul PhD. Jeho akademické aktivity zahrnují také pedagogiku, etiku a teologii, což svědčí o jeho mimořádném rozhledu. Publikoval přes 30 knih, z nichž některé byly přeloženy do cizích jazyků. Jeho literární tvorba spojuje témata medicínská i duchovní, což odráží šíři jeho zájmů a schopnost propojit různé aspekty lidského života.

Vedle své lékařské praxe působil prof. Kašparů také jako soudní znalec, byl členem Rady České televize a aktivně se zapojuje do vzdělávání budoucích lékařů. Jeho přednášky v rámci Kempu mediků, který organizuje Nemocnice Pelhřimov, jsou vysoce ceněny. Profesor rovněž působí jako birituální kněz a jeho duchovní činnost je nedílnou součástí jeho osobního i profesního života.

MUDr. Jan Fottin, který profesora Kašparů na ocenění navrhl, ve svém závěrečném projevu ocenil jeho schopnost vnímat problémy lidí s empatií a nalézat pro ně nejen odbornou, ale i lidskou radu. Vyzdvihl také jeho odvahu pojmenovávat věci pravými jmény a schopnost oslovit posluchače humorem a zdravým rozumem. „Je to osobnost, která inspiruje a obohacuje nejen náš region, ale i širší lékařskou komunitu,“ uzavřel MUDr. Fottin.

Ocenění „Vynikající lékař Pelhřimovska“ tak nejen vzdalo hold jedinečné profesní dráze prof. Kašparů, ale zároveň připomnělo, jak zásadní je spojení odbornosti, lidskosti a humoru v každodenní práci lékaře.
Andrea UNTERFRANCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
Krajský policejní ředitel brigádní generál Mgr. Miloš Trojánek ocenil kázeňskou odměnou a skleněnou plaketou za projevení odvahy a osobní statečnosti tři policisty z obvodního oddělení Velké Meziříčí. Policejní hlídka ve složení prap. Michal Kejda, prap. Radek Chytka a nstržm. Filip Mazánek byla 15. listopadu odpoledne před půl pátou vyslána cestou operačního důstojníka integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina do obce nedaleko Velkého Meziříčí. Důvodem bylo oznámení přijaté z dispečinku zdravotnické záchranné služby, že se v rodinném domě v obci nachází muž, který se pokouší spáchat sebevraždu.
Po příjezdu na místo policisté zjistili, že se muž nachází ve sklepě rodinného domu. Kolem krku má ovázaný provaz, který má uvázaný na konstrukci pojezdových vrat a stojí několik desítek minut na na židličce. V rodinném domku byla také bezradná maminka mladého muže a policisty zavedla do sklepa. Policisté se pokoušeli s mladíkem navázat komunikaci, ale muž se s policisty odmítal bavit. Vyhrožoval, že pokud se k němu někdo přiblíží, tak okamžitě skočí. Policisté ale s mladíkem stále komunikovali a podařilo se jim využít chvilky jeho nepozornosti, kdy dva policisté k němu přiběhli a zachytili jeho tělo. Třetí člen hlídky odříznul prodlužovací kabel, který měl mladík omotaný kolem krku. Poté mladíka posadili na židli, na které původně stál, a na místě s ním vyčkali do doby příjezdu posádky zdravotnické záchranné služby.

Policisté u mladíka provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Negativní výsledek měl také provedený test na přítomnost omamných a psychotropních látek. Čtyřiadvacetiletého muže záchranáři ošetřili a následně převezli do zdravotnického zařízení v Jihlavě. Policisté zjistili od mladíkových blízkých, že měl psychické problémy již několik let, ale odmítal je řešit léčbou za pomoci odborníků. Policisté muži zachránili život a tím mu dali druhou šanci na život. Věřme, že neodmítne odbornou pomoc a této šance využije.

„Jsem nesmírně rád za každý takový skutek, který vede k úspěšné záchraně života člověka. A v tomto případě šlo o záchranu života mladého muže, který má celý život ještě před sebou. Kolegové situaci na místě, která nebyla vůbec jednoduchá, dokázali velmi zvládnout, za což jim náleží mé poděkování. Právě tito kolegové mohou být příkladem všem služebně mladším kolegům a také všem nově nastupujícím policistům,“ uvedl brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek, ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Foto zleva: prap. Radek Chytka, prap. Michal Kejda a nstržm. Filip Mazánek – všichni služebně zařazeni na obvodním oddělení Velké Meziříčí.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
Atmosféra tradičních Vánoc provoní v sobotu 14. prosince od 10 do 18 hodin jihlavský DIOD. Ve vaně bude plout kapr, na stole vonět jitrnice a perníčky, uprostřed svítit stromeček. Akce Ladovy Vánoce je určena všem, kteří milují Vánoce a chtějí nasát tu správnou sváteční atmosféru a nakoupit dárky pod stromeček nebo pro radost. Akce se koná již potřetí.
„Myšlenka vznikla před pěti lety, kdy nám v Jihlavě chyběla akce konaná ve vánočním čase určená celé rodině. Místo, kde spolu mohou rodiče i děti "zastavit čas" a užít si tak vše, co k Vánocům patří. Na místě si mohou rodiče s dětmi "osahat" tradice, které znají třeba jen z televize. Řeč je o odlévání olova, rozkrajovaní jablka nebo pouštění lodiček ze skořápek vlašských ořechů. I mladší zamilované dvojice si přijdou na své pod větvičkou jmelí. U jednotlivých vánočních zvyků se kromě ukázky dozvíte i jejich význam,“ popisuje jedna z organizátorek Ladových Vánoc Kateřina Večeřová.

Na místě tak budou stanoviště, kde si bude každý moci přečíst více o vánočních tradicích. Třeba význam betlému, vánočního stromečku, nebo jmelí. A vyzkoušet si některé zvyky, třeba si odlít olovo, nebo pustit lodičku v podobě vlašského oříšku. Děti si budou moci nazdobit perníček, nebo so domů odnést vlastními silami vyrobený svícen: „Kdo bude chtít, může na místě napsat dopis Ježíškovi a vzít si ho domů za okno. Zakousnout si vánočku a u toho napsat pohled babičce a dědečkovi, který rovnou vhodí na místě do připravené poštovní schránky,“ popisuje organizátorka Lenka Martenková.

Tradice doplní přítomní prodejci. Těšit se můžete na svíčky, přírodní kosmetiku, oblečení, společenské hry, knihy, které podle nás patří pod každý vánoční strom. Knihy s ilustracemi nejen Josefa Lady budou malé návštěvníky provázet po celý den. Dětské oddělení Městské knihovny se k naší velké radosti připojilo k akci a bude ve stanovených časech předčítat dětem vánoční příběhy. Malí posluchači si při poslechu četby mohou vyrobit vlastní záložku do své oblíbené knížky.

Vstup na akci je zdarma, dobrovolné vstupné půjde na nákup pomůcek na porodnici jihlavské nemocnice a rodinné poradně Jimedis. Díky patří Statutárnímu Městu Jihlava, které akci podpořilo. Těšíme se na všechny, kteří chtějí nasát vánoční atmosféru. V jihlavském DIODu, v sobotu 14. prosince v čase 10-18 hodin.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Naděje pro ohrožené hrošíky liberijské – v zoologické zahradě v Jihlavě se narodilo mládě
Zoologická zahrada Jihlava s hrdostí oznamuje výjimečnou událost – narození mláděte hrošíka liberijského! Tento vzácný přírůstek je nejen velkou radostí pro chovatele, ale také příspěvkem k ochraně tohoto ohroženého druhu. Mládě hrošíka liberijského (Choeropsis liberiensis) přišlo na svět 22. listopadu 2024.
„S informací jsme čekali, protože odchov hrošíků není jednoduchý a potřebovali jsme samici zajistit pro začátek dostatečný klid,“ vysvětlil ředitel zoo Jan Vašák. Matka mláděte se kdysi rovněž narodila v Jihlavě, a to v roce 2006. Otec mláděte je osmiletý samec, který k nám přijel v roce 2017 ze Zoo Santo Inácio v Portugalsku. Nejnovější přírůstek v jihlavské zoo je samice. Nachází se ve vnitřní ubikaci, kde je společně se svojí mámou. Venkovní výběh začne objevovat až na jaře, kdy bude vlídnější počasí a vyšší teploty. „Hrošík pochází z teplých oblastí, naši zimu by malý hrošík venku nevydržel,“ vysvětlil Vašák. Návštěvníci ho však mohou skrze sklo zahlédnout ve vnitřních prostorách, kde má zajištěný klid a bezpečí. „Prosíme však o ohleduplné chování a respektování vzdálenosti, která je před jejich expozici vyhrazená,“ vyzval ředitel.

Hrošíky v Zoo Jihlava chováme od roku 1987. Za tu dobu se zde narodilo 6 mláďat, úspěšně jsme zatím odchovali 3 z nich. „Zbylá mláďata nebyla životaschopná, což se stává. Chov hrošíků je opravdu náročný a o to víc si držíme palce,“ vyslovil Vašák a dodává „pro hrošíky plánujeme úplně nový pavilon. Momentálně pracujeme na studii, která odstartuje přípravy na výstavbu. Je to jeden ze dvou projektů, které představují velkou investici do rozvoje naší zoo“. Jde o důležité kroky k tomu, abychom našim zvířatům poskytli modernější a pohodlnější prostředí.

Hrošík liberijský, známý také jako trpasličí hroch, je vzácný a ohrožený druh pocházející ze západní Afriky. Na rozdíl od svého většího příbuzného, hrocha obojživelného, žije samotářským a skrytějším způsobem života. Jeho přirozeným prostředím jsou husté lesy a mokřady, kde se živí rostlinnou stravou, jako jsou plody, tráva a listí. Na rozdíl od velkých hrochů preferují osamělý život. Hrošík liberijský je dnes ohrožený, především kvůli odlesňování a ztrátě přirozeného prostředí a také kvůli lovu. Podle odhadů zbývá ve volné přírodě méně než 3 000 jedinců. Z tohoto důvodu jsou zoologické zahrady a jejich chovné programy klíčové pro přežití tohoto druhu.
Simona KUBÍČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dialýza v nemocnici v Třebíči je zmodernizovaná. Přípravu dialyzačních roztoků zajišťuje systém automatického centrálního míchání
Dialyzační středisko třebíčské nemocnice počátkem prosince zcela zmodernizovalo způsob přípravy dialyzačních roztoků. Dva hlavní dialyzační roztoky pro pacienty nyní automaticky zajišťuje systém takzvaného centrálního míchání. Součástí byly také drobné stavební úpravy, které propojily nový systém s dialyzačními přístroji, které stojí přímo u lůžka pacienta. Pořizovací cena centrálního míchání činila zhruba dva miliony korun. Zařízení bylo financováno z darů partnerů nemocnice – Nadace ČEZ, města Třebíč, obce Dukovany, města Jaroměřice nad Rokytnou, Svazku obcí pro komunální služby, městyse Mohelno a obce Petrovice.
Dříve všechny dialyzační roztoky nemocnice zajištovala pravidelnými závozy hotových roztoků v pětilitrových kanystrech. Dialyzační středisko po proběhlé modernizaci již v případě dvou hlavních roztoků pouze objedná samotný koncentrát. Po připojení tohoto koncentrátu k systému centrálního míchání dochází plně automaticky k namíchání správného dialyzačního roztoku. Systém zkontroluje finální produkt a přečerpá ho do správného zásobníku, odkud je k dispozici pro dialyzační přístroje pomocí centrálního rozvodu. Ze zkušeností z jiných středisek lze centrálním mícháním dvou roztoků pokrýt až přes devadesát procent stávajících dialýz.

Tyto inovace mají několik zásadních výhod. „Pořizovací cena roztoku je s novým systémem výrazně nižší. Nezůstávají žádné zbytky, jako tomu bylo v případě kanystrů. Sto procent vyrobeného dialyzačního roztoku je použito, protože přístroje odeberou z centrálního rozvodu vždy takové množství, které ke konkrétní terapii potřebují. Očekávaná návratnost vstupní investice se pohybuje v rozmezí dvou až tří let,“ popisuje ekonomické výhody ředitelka nemocnice Eva Tomášová. Kromě ekonomických výhod přináší systém i zjednodušení práce zdravotnickému personálu.

Dialýza je proces, kterým je nahrazována přirozená funkce ledvin u pacientů, kteří ji ztratili buď dočasně, nebo trvale. Zdravé ledviny slouží v organizmu k filtraci krve, čímž pomáhají odstraňovat škodlivé látky a přebytečnou vodu, které jsou v podobě moči odváděny z těla ven.

„K dnešnímu dni máme na dialýze šedesát tři takto nemocných pacientů. Každý pacient dochází třikrát týdně. A pro každého pacienta připravujeme čtyři litry roztoku. Tedy měsíčně odbavíme sedm set padesát šest dialýz, což je něco přes tři tisíce litrů dialyzačního roztoku,“ doplňuje úctyhodná čísla staniční sestra dialyzačního střediska Dagmar Horká.

Pořizovací cena centrálního míchání 2 035 285,12 Kč

Financování s podporou: s DPH

Nadace ČEZ 1 000 000,00 Kč

Město Třebíč 700 285,12 Kč

Obec Dukovany 100 000,00 Kč

Město Jaroměřice Nad Rokytnou 50 000,00 Kč

Svazek obcí pro komunální služby 50 000,00 Kč

Městys Mohelno 20 000,00 Kč

Obec Petrovice 15 000,00 Kč
Jitka MÁCOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   24. 1. 2025

• Čtyřiadvacetiletý recidivista skončil za opakované krádeže ve vazební věznici

Čtvrtek   23. 1. 2025

• S jedničkou na vysvědčení do jihlavské zoologické zahrady za jednu korunu
• Policisté ze Speciální jednotky Dukovany mají nové vybavení
• Křídlatky na Vysočině vytlačují původní rostlinné druhy. Ochranáři vítají pomoc s jejich hledáním

Středa   22. 1. 2025

• Zemědělská usedlost u Šlapanova byla prohlášena za národní kulturní památku
• Novinka u porodu - individuální péče. Maminka si sama vybere porodní asistentku
• Nečekané rozhodnutí policie: Zdokumentované brutální týrání zvířat v oboře Březka je prý jen přestupkem
• U Pelhřimova zemřela po střetu s kamionem řidička osobního auta

Úterý   21. 1. 2025

• Přechytračí prasata znovu elitní policisty? Stát se z fiaska nepoučil a opět poslal odstřelovače na divočáky
• Obnova rašeliniště u Velkého Dářka zlepší životní podmínky pro unikátní flóru a faunu
• Sbírka Vánočky pro kočky vynesla pro zvířata spoustu dobrot
• Synagoga v Habrech z počátku devatenáctého století je národní kulturní památka
• Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě má za sebou rekordní rok
• Maskot táborské zoo tygr Rocky v sobotu oslaví 14. narozeniny

Pondělí   20. 1. 2025

• Jízdní řády autobusů Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny
• Jihlavská nemocnice zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních

Neděle   19. 1. 2025

• Rabínský dům z konce osmnáctého století v Pacově byl prohlášen za národní kulturní památku
• Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci. Kontroly chladicích věží budou rychlejší, přesnější
• Na Havlíčkobrodsku zemřel při nehodě řidič osobního auta

Čtvrtek   16. 1. 2025

• Malá samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo se má čile k světu
• Pelhřimovská nemocnice má novou sanitku, koupila ji radnice
• U Jihlavy se srazilo pět aut, tři lidé utrpěli zranění

Středa   15. 1. 2025

• Jihlavská nemocnice pořídila přístroj, který pomůže předcházet rakovině kůže
• Dělník na stavbě Horácké arény v Jihlavě utrpěl vážné zranění, spadlo na něj uvolněné břemeno z jeřábu

Úterý   14. 1. 2025

• Policisté na Vysočině vykázali v loňském roce z obydlí pětasedmdesát násilných osob
• Záchranná stanice v Pavlově v loňském roce pečovala o 1644 zvířat
• Na Vysočině přibývá chřipek a respiračních onemocnění, nejvíce na Žďársku

Pondělí   13. 1. 2025

• Ras s kobylou, kominíci i kramáři na Veselém Kopci v rámci masopustní obchůzky
• Procházka zámkem Červená Lhota, jak jej neznáme v Univerzitním centru v Telči
• Děsivá praxe mléčných farem. Kozlíky čeká hned po narození zbytečná smrt
• Dotkni se s výtvarnicí Evou Jeníčkovou v galerii Tympanon
• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny šestadvacet osob
• Pelhřimovská nemocnice omezuje návštěvy, povoleny budou pouze ve středu a neděli

Sobota   11. 1. 2025

• Akce ke 100. výročí narození Ladislava Nováka zahájí večer s Petrem Vášou
• Jihlavští kriminalisté dopadli muže, kteří platili neplatnými bankovkami

Čtvrtek   9. 1. 2025

• Novoměstská nemocnice spolupracuje se Státním zdravotním ústavem na studii zaměřené na vliv profesí na syndrom karpálního tunelu
• V Pelhřimově byla vyhodnocena soutěž o nejkrásnější české turistické pohlednice, vizitky a kalendáříky
• V Jihlavě bude hlavní svoz odložených vánočních stromečků probíhat v týdnu od 13. do 17. ledna
• Policisté z Bystřice nad Pernštejnem zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Nezaměstnanost na Vysočině loni stoupla na 3,5 procenta, úřad práce našel zaměstnání pro šest set lidí
• Jihlavskou porodnici vyhledávaly i loni maminky ze vzdálených měst, loni se tam narodilo 1147 dětí

Středa   8. 1. 2025