Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 11.12 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Od tajemného pohybu oltářního křížku v Číhošti uplynulo již pětasedmdesát let
Právě dnes uplynulo 75 roků od zázraku v kostele v Číhošti nedaleko Jihlavy, u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku (11. 12. 1949 v 11. hodin). Tento dodnes tajemný zázrak s pohybem oltářního křížku komunisté poté zneužili pro zavraždění faráře Josefa Toufara - a rovněž jako záminku pro monstrproces s katolickou hierarchií.
Ale tento zázrak o třetí adventní neděli nebyl ani jediným, ani posledním. Křížek se na oltáři totiž pohnul ještě o Vánocích toho roku a dokonce i po mučednické smrti faráře Josefa Toufara. Kříž se pohnul pár dnů po smrti Toufarově na Popeleční středu 1950!

Nezasloužené cti vidět v Číhošti jeden z "křížových zázraků" se dostalo před 26 roky i mým očím.

Ale nejen těm mým - zázrak nás tehdy vidělo více, včetně arcibiskupa Dominika Duky, tehdy ještě královéhradeckého biskupa. Byl to kříž v jinovatce, který se objevil na zamrzlém okně tamní fary v den výročí původního zázraku. Po příchodu biskupa a hostů se dne 11. 12.1998 na zamrzlém okně v kuchyni na faře v Číhošti totiž objevil z jinovatky obrazec ve tvaru naprosto pravidelného kříže, který dle přítomných pamětníků připomínal původní oltářní křížek z dob pana faráře Toufara!

Jsme myslím jediní, kdo má z této události dodnes fotku - digitály tehdy ještě nebyly obvyklé a toto je scan původní fotografie z filmu, kterou tam tehdy s bleskem pořídil jeden duchapřítomný místní občan - a následně nám ji pro náš Regionalist věnoval.

Více z Číhoště na: https://www.regionalist.cz/k…
Leo ŠVANČARA



Zpět nahoru na obsah...

Dukovany zmodernizovaly stanice surové vody, splnily další krok k dlouhodobému provozu elektrárny
Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany dokončili první fáze modernizace čerpacích stanic takzvané „surové vody“, které jsou klíčové pro provoz elektrárny. Technologie i stavební části prošly poprvé od uvedení elektrárny do provozu rozsáhlou a důkladnou obnovou za více než deset milionů korun.
"Čerpací stanice hrají zásadní roli v dopravě vody, využívané v jaderné elektrárně pro řadu účelů. Jsou zde také umístěna čerpadla požární vody, která zásobují protipožární systém celé elektrárny. Oba objekty jsou proto zvlášť chráněny a uvnitř se nachází části tzv. životně důležitých prostor s vyšším zabezpečením a omezeným přístupem," uvedl Jiří Bezděk, tiskový mluvčí elektrárny.

„Vzhledem k tomu, že elektrárnu budeme provozovat nejméně šedesát a spíše více let, tak tomu přizpůsobujeme i rozsah investic. Rekonstrukci čerpacích stanice jsme připravovali dlouhodobě a jsme rád, že se její podařilo dokončit včas,“ uvedl Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Intenzivní práce na zlepšení stavu technologie a interiéru probíhaly na centrální čerpací stanici II od jara 2024. Obnova se týkala zejména nátěrů podlah a stavebních oprav omítek včetně výmalby. Před dokončením jsou i práce na centrální čerpací stanici I, kde probíhají ve stejném rozsahu.

Dalším objektem, který s ohledem na více než šedesátiletý letý provoz technici připravují k rozsáhlé rekonstrukci, je objekt chemické úpravny vody a neutralizace.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodské muzeum připomíná, jak vánoční svátky slavili naši předci
Jak slavili blížící se svátky naši předci v 19. a 20. století? To přibližuje výstava Zapomenuté Vánoce v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě. „Sváteční atmosféru si lidé v muzeu mohou užít až do konce letošního roku. Ve vstupném je zahnutá také nedávno otevřená expozice Panuškových strašidel v muzejním podzemí,“ pozval radní Kraje Vysočina pro oblast kultury Miloš Hrůza.
Hned u vstupu návštěvníky přivítá tradiční světnice s instalací hned několika betlémů, o kousek dál postavy Mikuláše a čerta. „Lidé se například dozví, z čeho se kdysi vyráběly rohy pro masky čertů,“ prozradil radní. Své místo mají v expozici také rozmanité louskáčky na ořechy, formy na perníky, zvonky nebo doma vyrobené hračky a dárky. Nechybí ani koutek s tradiční zabijačkou, která k vánočnímu období patřila.

Výstava připomíná také období, kdy byla snaha nahradit Ježíška Dědou Mrázem. Prostor doplňují další typické vánoční artefakty, například, v poslední době oblíbené, zvonící stromečky, stojánky nebo svíčky z včelího vosku. Několik vánočních stromečků ukazuje různá období, ze kterých zdobení pochází. Výstava zůstane otevřená až do konce letošního roku.

Havlíčkobrodské muzeum navázalo na úspěšnou spolupráci s tamním gymnáziem a opět nabízí také tajuplnou cestu sklepením. To se proměnilo ve snový svět malíře Jaroslava Panušky, přítele spisovatele Jaroslava Haška. Byl to právě Panuška, kdo autora Osudů dobrého vojáka Švejka přivedl v roce 1921 na Vysočinu. Malíř většinu života strávil na Světelsku a tuto krajinu často zachycoval ve svých dílech, společně s pohádkovými bytostmi. Právě ty nyní ožívají ve sklepení muzea. „Návštěvníci mohou otestovat svou odvahu v uličce duchů nebo při procházce popravištěm. Každému Panuškovu strašidlu je věnováno jedno ze zákoutí,“ doplnil Miloš Hrůza s tím, že strašidelné panoptikum bude k vidění i po celý příští rok.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky
Policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina apelují na všechny občany, aby byli pozorní a obezřetní při nakupování vánočních dárků a při ostatních záležitostech spojených s blížícími se vánočními svátky. Předvánoční nákupy jsou každoročně velkým lákadlem pro kapsáře. Ti většinou vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí a hlavně místa, kde mají možnost okamžitě a nepozorovaně zmizet ve větším davu. Právě z tohoto důvodu věnují policisté na Vysočině v adventním čase vyšší pozornost oblasti prevence.
Realizace preventivního projektu s názvem „Bezpečný advent“ probíhá již opakovaně v rámci adventního období. Každoročně policisté v období adventu evidují zvýšený nárůst kriminality, a to především majetkové trestné činnosti. Nejčastěji se jedná o kapesní krádeže, krádeže kabelek odložených nákupních vozících, peněženek uložených v batozích na zádech i krádeže cenných věcí ze zaparkovaných vozidel.

Obrovskou příležitost mají zloději v nákupních centrech a při ostatních akcích, kde se nachází větší množství lidí. Ke krádeži přitom využívají nepozornosti lidí a nedbalého zacházení s osobními věcmi. O tom, že jste se stali obětí zloděje, se většinou dozvíte až u pokladny při samotném placení, kdy zjistíte, že vám chybí peněženka nebo i jiné cennosti. Ve většině případů to lidé samotným zlodějům velice usnadňují. Cennosti mají zavřené v batohu na zádech, peněženky vystavené v nákupních taškách, odložené kabelky a peněženky na pokladních pultech či v nákupních vozících.

O své věci však nemusíte přijít pouze uvnitř obchodních center. Dalším rizikovým faktorem je i vozidlo, které zaparkujete na parkovišti a po dobu nákupu jej nemáte pod kontrolou. Základním pravidlem je nenechávat viditelně na sedadlech v zaparkovaném vozidle nic, co by mohlo upoutat pozornost případných zlodějů. Řidiči by neměli zapomenout při svém odchodu vždy vozidlo uzamknout, raději se ještě přesvědčit, zda je opravdu uzamčené. I zdánlivě bezcenná věc může pachatele nalákat.

Policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina budou ve spolupráci s policisty pořádkové a dopravní policie ve všech městech našeho kraje v průběhu celého adventního času rozdávat kartičky s preventivním obsahem na místech, kde se shromažďuje větší množství lidí. Jedná se především o nákupní centra, parkoviště před obchodními domy či prostředky městské hromadné dopravy. Obsahem kartičky, kterou policisté lidem rozdávají, jsou preventivní informace ke kapesním krádežím, krádežím věcí z vozidel, krádežím osobních věcí z nákupních košíků, používání zábavní pyrotechniky či zákazu požívání alkoholu a drog za volantem.
Martin HRON



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   24. 1. 2025

• Čtyřiadvacetiletý recidivista skončil za opakované krádeže ve vazební věznici

Čtvrtek   23. 1. 2025

• S jedničkou na vysvědčení do jihlavské zoologické zahrady za jednu korunu
• Policisté ze Speciální jednotky Dukovany mají nové vybavení
• Křídlatky na Vysočině vytlačují původní rostlinné druhy. Ochranáři vítají pomoc s jejich hledáním

Středa   22. 1. 2025

• Zemědělská usedlost u Šlapanova byla prohlášena za národní kulturní památku
• Novinka u porodu - individuální péče. Maminka si sama vybere porodní asistentku
• Nečekané rozhodnutí policie: Zdokumentované brutální týrání zvířat v oboře Březka je prý jen přestupkem
• U Pelhřimova zemřela po střetu s kamionem řidička osobního auta

Úterý   21. 1. 2025

• Přechytračí prasata znovu elitní policisty? Stát se z fiaska nepoučil a opět poslal odstřelovače na divočáky
• Obnova rašeliniště u Velkého Dářka zlepší životní podmínky pro unikátní flóru a faunu
• Sbírka Vánočky pro kočky vynesla pro zvířata spoustu dobrot
• Synagoga v Habrech z počátku devatenáctého století je národní kulturní památka
• Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě má za sebou rekordní rok
• Maskot táborské zoo tygr Rocky v sobotu oslaví 14. narozeniny

Pondělí   20. 1. 2025

• Jízdní řády autobusů Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny
• Jihlavská nemocnice zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních

Neděle   19. 1. 2025

• Rabínský dům z konce osmnáctého století v Pacově byl prohlášen za národní kulturní památku
• Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci. Kontroly chladicích věží budou rychlejší, přesnější
• Na Havlíčkobrodsku zemřel při nehodě řidič osobního auta

Čtvrtek   16. 1. 2025

• Malá samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo se má čile k světu
• Pelhřimovská nemocnice má novou sanitku, koupila ji radnice
• U Jihlavy se srazilo pět aut, tři lidé utrpěli zranění

Středa   15. 1. 2025

• Jihlavská nemocnice pořídila přístroj, který pomůže předcházet rakovině kůže
• Dělník na stavbě Horácké arény v Jihlavě utrpěl vážné zranění, spadlo na něj uvolněné břemeno z jeřábu

Úterý   14. 1. 2025

• Policisté na Vysočině vykázali v loňském roce z obydlí pětasedmdesát násilných osob
• Záchranná stanice v Pavlově v loňském roce pečovala o 1644 zvířat
• Na Vysočině přibývá chřipek a respiračních onemocnění, nejvíce na Žďársku

Pondělí   13. 1. 2025

• Ras s kobylou, kominíci i kramáři na Veselém Kopci v rámci masopustní obchůzky
• Procházka zámkem Červená Lhota, jak jej neznáme v Univerzitním centru v Telči
• Děsivá praxe mléčných farem. Kozlíky čeká hned po narození zbytečná smrt
• Dotkni se s výtvarnicí Evou Jeníčkovou v galerii Tympanon
• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny šestadvacet osob
• Pelhřimovská nemocnice omezuje návštěvy, povoleny budou pouze ve středu a neděli

Sobota   11. 1. 2025

• Akce ke 100. výročí narození Ladislava Nováka zahájí večer s Petrem Vášou
• Jihlavští kriminalisté dopadli muže, kteří platili neplatnými bankovkami

Čtvrtek   9. 1. 2025

• Novoměstská nemocnice spolupracuje se Státním zdravotním ústavem na studii zaměřené na vliv profesí na syndrom karpálního tunelu
• V Pelhřimově byla vyhodnocena soutěž o nejkrásnější české turistické pohlednice, vizitky a kalendáříky
• V Jihlavě bude hlavní svoz odložených vánočních stromečků probíhat v týdnu od 13. do 17. ledna
• Policisté z Bystřice nad Pernštejnem zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Nezaměstnanost na Vysočině loni stoupla na 3,5 procenta, úřad práce našel zaměstnání pro šest set lidí
• Jihlavskou porodnici vyhledávaly i loni maminky ze vzdálených měst, loni se tam narodilo 1147 dětí

Středa   8. 1. 2025