Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 13.12 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Přijďte si zazpívat třebíčské koledy před Vánoci naživo, zve Musica animata
Přijďte si zazpívat Třebíčské koledy naživo ve čtvrtek 26. prosince v 16 hodin do kostela svatéh Martina v Třebíči. Chcete-li si zazpívat nejznámější koledy přímo od nás z Třebíče, napište na koledy@animata.cz a my Vám pošleme noty. Jediná společná zkouška s orchestrem bude v úterý 17. prosince v 18 hodin v kostele sv. Martina. Vánoční koncert souboru Musica animata se bude konat v neděli 29. prosince v 18 hodin v bazilice sv. Prokopa v Třebíči.
Tyto koledy si můžeme zazpívat nejen 26. prosince v 16 hodin, zkouška bude ve 14.50 hodin v kostele sv. Martina v Třebíči, ale i v rámci Živého betlému v pátek 27. prosince v 17 hodin, zkouška bude v 15.30 hodin na zámeckém nádvoří u baziliky sv. Prokopa.

MUSICA ANIMATA - hudba živá, oživující, vzbuzující zájem. Hudba s hlubokým duchovním obsahem, hudba kvalitní a kvalitně provedená, hudba navzájem spojující lidi různých povah, s různým pohledem na svět, hudba jako nezasloužený dar, hudba jako poděkování jejímu Dárci.

To je krédo třebíčského mnohogeneračního hudebního souboru, zabývajícího se ponejvíce interpretací duchovní hudby období baroka a nově i soudobou multižánrovou tvorbou. Musica animata je hudební soubor z Třebíče a širokého okolí, který v různých transformacích působí na Třebíčsku již přes třicet let. Zabývá se výhradně duchovní hudbou, převážně klasického charakteru. Sborový repertoár zahrnuje díla z per autorů, jako jsou J. S. Bach, G. F. Händel, A. Vivaldi, W. A. Mozart, F. X. Brixi, J. J. Ryba, J. I. Tůma, J. Pavlica a další.

Karel TOMEK



Zpět nahoru na obsah...

Betlémská cesta v Měříně na Žďársku představuje na čtyřicet betlémů, v nedalekém Otíně je pohyblivý
Čtyřicet betlémů s vánoční hrou pro děti čeká na všechny zájemce, kteří se o svátcích rozhodnou vypravit na první ročník Betlémské cesty Měřín. Výstava zahrnuje pětadvacet stanovišť s betlémy nacházejícími se ve výlohách obchodů, v kostele, v oknech domů, v zahradách měřínských nadšenců i v Otíně, kde je betlém pohyblivý. Na cestu je možné vyrazit kdykoliv od čtvrté adventní neděle až do 5. ledna. Mapa a hrací karta je připravena k vyzvednutí v měřínských obchodech, na stanovištích 13 a 23 či ke stažení na webových stránkách městyse Měřín v sekci aktuality.
Na každém místě čekají děti úkoly a otázky, ze jejichž splnění obdrží na 23. stanovišti drobnou odměnu. „Doba procházky i s plněním dětské hry se protáhne klidně na dvě hodiny, takže teplý čaj nebo svařák s sebou,“ doporučuje organizátorka akce Petra Zemánková a dodává: „Některá stanoviště nejsou osvětlená, takže je lepší je navštívit během dne, jiná naopak až po setmění. Vše je vyznačeno na přichystané mapě.“

„Z původní představy deseti stanovišť se cesta díky mnoha nadšencům, co nabídli svoje betlémy, nakonec rozrostla na tolik míst. Hodně nám pomohlo i zapůjčení betlémů od Spolku betlémářů z Netína,“ vysvětluje Petra Zemánková. Kromě ní se na přípravě cesty podílel také Jiří Toman za spolek MyNe a Ludmila Chlubnová za Jednotu Orel Měřín. „Chtěla jsem, aby měli rodiče s dětmi přes svátky v Měříně vyžití – takhle může mít jejich vycházka takový milý cíl, navíc s vánoční atmosférou, zvlášť pokud by nám k tomu ještě nasněžilo,“ přeje si Zemánková.

Více na:
https://view.officeapps.live.com/op/view.aspx?src=https%3A%2F%2Fwww.merin.cz%2Fimages%2Fstories%2FTexty_k_betl%25C3%25A9m%25C5%25AFm.docx&wdOrigin=BROWSELINK
Kateřina MALOUŠKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Vyšel nový sborník Havlíčkobrodska, věnován je Janu Žižkovi
"Jisté je jedno. Husity z českých a evropských dějin nikdo nevymaže. Nedokážou to ani více či méně nepoučení publicisté, kteří se okázalým (a směšným) sebemrskačstvím kají za jejich provinění a snaží se napravit českou minulost. Mají smůlu. Historii nikdo nepředělá. Už se odehrála a na jejím průběhu nic nezmění ani sebeurputnější interpretace". Petr Čornej: Husitství, Žižka a spor o smysl českých dějin. (Nástin několika problémů)
Těmito slovy uzavírá Petr Čornej svůj příspěvek ve sborníku Havlíčkobrodsko č. 38, který vydalo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod k výročí úmrtí Jana Žižky. Příspěvky vznikly na základě konference Spor o smysl dějin husitství ve 20. století a reflektují především vnímání husitství ve 20. století – ve výroční rok 1924, v době komunistické, v kontextu evropském i regionálním, skrze pomníky, oslavy, proslovy a ideologie. Jan Žižka se tak stává aktuálním nejen svými činy v době husitské, ale i svou proměnou v dobách pozdějších a je jisté, že na jeho postavě se dokážeme učit rozhodně více než jen bojovému umění.

Cena sborníku, který si mohou zájemci koupit na pokladně Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod a na eshopu, je 180 korun.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   24. 1. 2025

• Čtyřiadvacetiletý recidivista skončil za opakované krádeže ve vazební věznici

Čtvrtek   23. 1. 2025

• S jedničkou na vysvědčení do jihlavské zoologické zahrady za jednu korunu
• Policisté ze Speciální jednotky Dukovany mají nové vybavení
• Křídlatky na Vysočině vytlačují původní rostlinné druhy. Ochranáři vítají pomoc s jejich hledáním

Středa   22. 1. 2025

• Zemědělská usedlost u Šlapanova byla prohlášena za národní kulturní památku
• Novinka u porodu - individuální péče. Maminka si sama vybere porodní asistentku
• Nečekané rozhodnutí policie: Zdokumentované brutální týrání zvířat v oboře Březka je prý jen přestupkem
• U Pelhřimova zemřela po střetu s kamionem řidička osobního auta

Úterý   21. 1. 2025

• Přechytračí prasata znovu elitní policisty? Stát se z fiaska nepoučil a opět poslal odstřelovače na divočáky
• Obnova rašeliniště u Velkého Dářka zlepší životní podmínky pro unikátní flóru a faunu
• Sbírka Vánočky pro kočky vynesla pro zvířata spoustu dobrot
• Synagoga v Habrech z počátku devatenáctého století je národní kulturní památka
• Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě má za sebou rekordní rok
• Maskot táborské zoo tygr Rocky v sobotu oslaví 14. narozeniny

Pondělí   20. 1. 2025

• Jízdní řády autobusů Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny
• Jihlavská nemocnice zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních

Neděle   19. 1. 2025

• Rabínský dům z konce osmnáctého století v Pacově byl prohlášen za národní kulturní památku
• Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci. Kontroly chladicích věží budou rychlejší, přesnější
• Na Havlíčkobrodsku zemřel při nehodě řidič osobního auta

Čtvrtek   16. 1. 2025

• Malá samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo se má čile k světu
• Pelhřimovská nemocnice má novou sanitku, koupila ji radnice
• U Jihlavy se srazilo pět aut, tři lidé utrpěli zranění

Středa   15. 1. 2025

• Jihlavská nemocnice pořídila přístroj, který pomůže předcházet rakovině kůže
• Dělník na stavbě Horácké arény v Jihlavě utrpěl vážné zranění, spadlo na něj uvolněné břemeno z jeřábu

Úterý   14. 1. 2025

• Policisté na Vysočině vykázali v loňském roce z obydlí pětasedmdesát násilných osob
• Záchranná stanice v Pavlově v loňském roce pečovala o 1644 zvířat
• Na Vysočině přibývá chřipek a respiračních onemocnění, nejvíce na Žďársku

Pondělí   13. 1. 2025

• Ras s kobylou, kominíci i kramáři na Veselém Kopci v rámci masopustní obchůzky
• Procházka zámkem Červená Lhota, jak jej neznáme v Univerzitním centru v Telči
• Děsivá praxe mléčných farem. Kozlíky čeká hned po narození zbytečná smrt
• Dotkni se s výtvarnicí Evou Jeníčkovou v galerii Tympanon
• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny šestadvacet osob
• Pelhřimovská nemocnice omezuje návštěvy, povoleny budou pouze ve středu a neděli

Sobota   11. 1. 2025

• Akce ke 100. výročí narození Ladislava Nováka zahájí večer s Petrem Vášou
• Jihlavští kriminalisté dopadli muže, kteří platili neplatnými bankovkami

Čtvrtek   9. 1. 2025

• Novoměstská nemocnice spolupracuje se Státním zdravotním ústavem na studii zaměřené na vliv profesí na syndrom karpálního tunelu
• V Pelhřimově byla vyhodnocena soutěž o nejkrásnější české turistické pohlednice, vizitky a kalendáříky
• V Jihlavě bude hlavní svoz odložených vánočních stromečků probíhat v týdnu od 13. do 17. ledna
• Policisté z Bystřice nad Pernštejnem zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Nezaměstnanost na Vysočině loni stoupla na 3,5 procenta, úřad práce našel zaměstnání pro šest set lidí
• Jihlavskou porodnici vyhledávaly i loni maminky ze vzdálených měst, loni se tam narodilo 1147 dětí

Středa   8. 1. 2025