Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 22.3 2025


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Hrad, který postavil čert, otevře veřejnosti své brány první dubnový víkend
Gotický hrad Roštejn u Telče na Jihlavsku, který podle pověsti postavil čert, přivítá první návštěvníky v sobotu 5. dubna. Po celý měsíc bude platit pouze víkendový provoz, který se na standardní změní od května do září. Uvedl to radní Kraje Vysočina pro oblast kultury Miloš Hrůza. Výjimku budou tvořit Velikonoce, kdy bude hrad otevřený po celé svátky. Zároveň s otevírací dobou hradu koresponduje chod hradního občerstvení.
Obdobně jako v předchozích letech je i pro rok 2025 naplánován bohatý doprovodný program. Opět by se měl uskutečnit např. Myslivecký den, Roštejnský hodokvas, letní divadelní prohlídky, Jazz na Roštejně, podzimní rybí hody nebo mše v kapli sv. Eustacha u příležitosti svátku tohoto světce. To jsou tradiční a velmi oblíbené akce. V srpnu se pak návštěvníci mohou těšit na koncert kapely Morava a na podzim ve spolupráci s Eurocentrem Jihlava na hradě připravují komponovaný celodenní program na téma „co všechno mohou pro památky vykonat evropské fondy“.

Letošními novinkami jsou dva edukační programy pro organizované skupiny – O čem vypráví stromy a Jan Žižka. A pro dětské skupiny speciální výklad na trase A pod názvem Roštejn je náš kamarád. Za účelem zpestření prohlídkové trasy B je plánováno doplnění nových interaktivních prvků a na trase A zase prezentace předmětů spojených s osobami žijícími na hradě v první polovině 20. století.

Letos je tomu 61 let, co je Roštejn pod správou jihlavského muzea. Toto výročí v průběhu sezóny připomene krátkodobá výstava, která vzpomene i na nemilou událost před 110 lety, na požár hradu. Výstava naváže na stávající expozici, která představuje předměty a dokumenty získané do jihlavského muzea od potomků osob spjatých historicky nebo profesně s hradem Roštejn.

V této souvislosti se kastelánka Kateřina Rozinková obrací na širokou veřejnost s prosbou, jestli někdo nemá doma předměty vztahující se k hradu Roštejn nebo s ním souvisejících událostí. Vítány jsou i fotografie nebo dokumenty, které by oživily minulost a zachovaly se tak pro další generace. Za cokoliv by byli na hradě velmi vděční.

Stejně jako v předchozích letech je možné hrad poptávat za účelem krátkodobých pronájmů, a to zejména pro svatební obřady, případně i teambuildingy apod. Na hradě se letos odehraje také část příměstského letního tábora na téma Cesta časem, který bude spolupořádat muzeum v Telči. „Ještě zbývají poslední volná místa, proto neváhejte a zajistěte dětem smysluplné a zajímavé letní vyžití. Všechny potřebné informace najdete na webu https://hrad-rostejn.cz/,“ uvedla kastelánka Kateřina Rozinková.

V sezóně čekají hrad pouze udržovací práce, a to hlavně na omítkách. Také dojde k výměně části střechy převážně nad provozní budovou. Osazeno by mělo být i kované zábradlí před provozní budovou z nádvorní strany.

Pozdně gotický hrad, který stojí na skalnatém vrchu ve výšce 677 metrů nad mořem, vybudovali páni z Hradce v první polovině 14. století. V 70. letech 16. století nechal hrad přestavět Zachariáš z Hradce v duchu renesance na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v blízkém okolí. Dalšími majiteli byly Slavatové z Košumberka, Lichtenštejni z Kastelkornu a Podstatští-Lichtenštejni. V roce 1915 hrad vyhořel. Zásadní opravy začaly až v roce 1958 a v roce 1969 byl otevřen pro veřejnost. Dominantu hradu tvoří původní gotická sedmiboká, osmačtyřicet metrů vysoká, věž.

O hradu koluje pověst, že jej postavil čert. Pán na Telči chtěl mít na kopci na skále hrad, ale neměl peníze ani stavitele. Upsal se tedy ďáblu, který slíbil postavit hrad za jednu noc. Nosil kameny od Telče a stavbu by do rána určitě stihl dokončit. Ale na Starém Městě žila chytrá selka, která hradního pána tajně milovala a tak před rozedněním probudila kohouta, který zakokrhal a hloupý čert si myslel, že už je ráno. A tak poslední kámen vztekle odhodil směrem ke Staroměstskému rybníku a zmizel. A pán byl od pekelných sil zachráněn.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Ze zámku ve Velkém Meziříčí: Stanislav Vodička v muzejních sbírkách
Osobnost Stanislava Vodičky dodnes nabádá k úctě ke starému řemeslu, psanému slovu i lásce k přírodě. Letos v březnu si připomínáme již 115. výročí narození tohoto pozoruhodného člověka. Jeho život, jenž se začal psát 15. března 1910 v malé vesničce Rožďalovicích na Nymbursku, by jistě vydal na román.
Chlapec z devíti dětí ze začátku ve výběru své profese poněkud tápal. Klíčové pro něho bylo až setkání s Janem Rajmanem, které otevřelo mladému Vodičkovi svět zlatých ořízek, pergamenových předsádek a kožených vazeb. Obor umělecké knihařství dále rozvíjel v dílnách v Tasově, který se mu stal druhým domovem. A když došlo v 50. letech k likvidaci živnostenského podnikání, odešel do Velkého Meziříčí, kde v archivu podniku Kablo ve své práci pokračoval.

A jelikož se za osobností Stanislava Vodičky skrývají nekonečné hodiny trpělivé práce, okouzlí nás především umělecky zdařilými knižními vazbami. V muzejní knihovně tak nalezneme díla Aloise Jiráska, Jakuba Arbese či Vladimíra Holana, která prošla Vodičkovou knihařskou dílnou.

Archivní fond zase obsahuje básnické rukopisy psané tužkou na malých formátech nebo zezadu na hlavičkovém papíře Kabla, zkrátka tak, jak přicházela inspirace. Drobné prozaické dílo psané na stroji oslavuje přírodu v celé její kráse a nese názvy například: „Racek zálesák", „Uvězněná kukačka" či „Sen". Kuriózní je i dopis ze dne 25. 9. 1959 adresovaný neznámému soudruhovi s omluvou, že se z důvodu bramborové brigády nemůže účastnit muzejní rady.

Lidé na něj vzpomínají jako na skromného člověka s otevřeným srdcem a velkého znalce přírody. Jeho knihy „Tam, kde usínají motýlové", „Planina ticha" či „Jepičí okamžiky" si lze vypůjčit v muzejní knihovně.

Patrná je z dobových snímků i spolupráce s Jakubem Demlem, kdy si můžeme prohlédnout nejen Vodičkovy civilní fotografie zachycující okamžiky strávené na rybách i při práci v knihařské dílně, ale i obrázky z kulturního života, kdy byl činný v lidovém souboru Vysočina nebo se účastnil knihovních besed v Borech a Křižanově.

Stanislava Vodičku nám v muzeu nepřipomínají pouze knihy, fotografie či rukopisy, ale při troše fantazie si také můžeme představit, jak to v takové knihvazačské dílně vypadalo. Součástí muzejních sbírek totiž jedna taková dílna je. Mezi předměty tak nalezneme šlapací šičku, kolovou a pákovou řezačku, oklepávací lisy a zlatičku.

Zajímavým artefaktem spjatým s tímto knihařem a spisovatelem je také hnědá kožená bunda do pasu. Nejen že pochází z Vodičkova majetku, ale kůži si na její ušití sám vydělával.

Kotlík na teplý klíh
Válcovitá nádoba z měděného plechu na první pohled nijak zvlášť nezaujme. Při bližším ohledání si všimneme, že nádoba je dvojitá, kdy vnitřní část přesahuje přes průměr vnějšího pláště. Dochoval se i štětec s částí ztvrdlého klihu. Zajímavostí je, že tento sbírkový předmět se k nám dostal díky likvidaci škod po velké povodni v květnu 1985, která zasáhla i archiv podniku Kablo. Do muzea jej ještě téhož roku daroval Antonín Dvořák. Kotlík používal knihař Stanislav Vodička k šetrnému ohřívání klihu ve vodní lázni a v různých obdobách jej knihaři používají dodnes.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Dana CEJNKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   20. 4. 2025

• Oba hlavní vjezdy do pelhřimovské nemocnice budou od 22. dubna do 15. května uzavřeny
• Kraj Vysočina postaví v Třebíči nový pavilon praktické výuky pro budoucí zemědělce a veterináře
• Medvědí trojka z táborské zoo se těší na návštěvníky

Úterý   15. 4. 2025