Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Již tento pátek a sobotu ožijí ulice, parky i náměstí na Vysočině uměním, ZUŠ OPEN klepe na dveře

V pátek a sobotu vypukne v celé republice radostná oslava umění všeho druhu – začíná happening základních uměleckých škol ZUŠ OPEN. Malí umělci opět vnesou hudbu, tanec, divadlo či výtvarné umění do veřejného prostoru. Základní umělecká škola v Jihlavě zve 31. května na hudebně otevřené město, kde se formou BusKingu setkáte nejen s žáky ZUŠ Jihlava, ale všemi, kteří si chtějí zamuzicírovat v ulicích města. Program začíná ve 14 hodin na Autobusovém nádraží, a pokračuje u Diodu v Benešově ulici, Smetanových sadech, u Brány v ulici Matky Boží, v City parku a v dalších místech města. Večer v 19 hodin proběhne koncert v Dělnickém domě k výročí 25 let založení pěveckých sborů ZUŠ Jihlava Gaudium a Radost pod vedením sbormistra Petra Sobotky.
Uměním na Vysočině ožije i například zámek Telč a jeho okolí, kde se v dopoledním programu představí soubory školy a sólisté. Ve 13 hodin zazní na zámku Intrády, které se ještě zopakují ve 14 hodin v Senior home. Odpoledne pak si návštěvníci mohou vybrat zda navštíví zámecký park a poslechnou si Kytary v parku nebo pod arkádami v zahradě, či poslechnou-li si Pěvce na nádvoří Univerzitního centra. Pestrý program potrvá až do večera a bude zakončen Večerníčkem ředitele školy, kde zazní písně v podání samotného pana ředitele ZUŠ. V rámci ZUŠ Open budou ve škole probíhat volné výtvarné dílničky. V Chotěboři připravuje místní ZUŠka na páteční odpoledne na náměstí T. G. Masaryka program s příznačným názvem 'My se v ZUŠce nenudíme', kde se představí jak sólisté, sbory, Žákovský komorní orchestr, dechový orchestr i malí bubeníci. Pestrý program proběhne i v dalších městech Kraje Vysočiny. Podrobný program je k dispozici na www.zusopen.cz.

Na letošním celostátním happeningu ZUŠ Open, který se uskuteční 31. května - 1. června, spojí své síly neuvěřitelných 420 základních uměleckých škol. Akce, na které spolupracuje i řada kulturních institucí jako Pražské jaro či Smetanova Litomyšl, je co do počtu účinkujících největší kulturní událostí v České republice. Do jednotlivých vystoupeních ZUŠ Open se zapojí i celá řada profesionálních umělců včetně symfonických orchestrů. „Nesmírně nás těší, že školy přicházejí s obrovským nasazením a vzájemnou inspirací. Každým rokem celý program projde velkým kvalitativním posunem a právě i z tohoto důvodu jsme se letos rozhodli termín rozšířit o jeden den,“ říká za vedení projektu Irena Pohl Houkalová.

Iniciátorem a hlavním garantem ZUŠ Open je Nadační fond Magdaleny Kožené. Umělkyně, jejíž hvězdná kariéra má základy také na jedné z brněnských ZUŠek, komentuje: „Je úžasné vidět 420 zapojených škol a mnoho společných projektů napříč uměleckými obory. ZUŠky opět předvedou, že jsou nepřehlédnutelnou líhní umělecké kreativity, podělí se o radost z umění a představí mnoho mladých talentů. Držím všem malým umělcům palce, pedagogům děkuji za neúnavné předávání inspirace a přeji jim zaslouženou radost z realizovaných projektů.” Projekt opět podpoří i další výrazné osobnosti napříč uměleckými obory. Na pozvání patronky Magdaleny Kožené přijali roli garantů za jednotlivé obory Alice Nellis, Maxim Velčovský a Jan Kodet. Akci podporuje řada dalších umělců, jimž základní umělecké školy otevřely svět, v němž se jejich talent naplno rozvinul. Více informací na www.zusopen.cz nebo na www.facebook.com/zusopen.

ZUŠ Open 2018 – ohlédnutí
Do II. ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open, který se uskutečnil 24. května 2018, se zapojilo 400 základních uměleckých škol z 300 měst a obcí Čech a Moravy. Dohromady bylo uspořádáno na tisícovku koncertů, tanečních i divadelních představení nebo výstav, na kterých odhadem účinkovalo okolo 130 000 malých umělců. ZUŠ Open se tak zřejmě stala nejrozsáhlejší kulturní akcí v historii České republiky.

MenART Nadační fond Magdaleny Kožené rozšířil své aktivity o projekt MenART, který je unikátním ročním stipendijním programem mentoringu uměleckého vzdělávání, do kterého se mohou zapojit nadaní žáci základních uměleckých škol a jejich učitelé. Do role mentorů vstupuje devět předních osobností umělecké scény, které reprezentují 5 oborů zastoupené v programu: klasickou hudbu, autorskou tvorbu, výtvarným oborem, literárně-dramatickým oborem a tancem. V letošním II. ročníku jsou v roli mentorů za klasickou hudbu houslista Jan Fišer, sopranistka Kateřina Kněžíková a klavírista Ivo Kahánek, za autorskou tvorbu skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková a zpěvačka Radka Fišarová, za výtvarné umění grafička Alžběta Skálová a sochař Michal Gabriel a nově také za literárně-dramatický obor Viliam Dočolomanský a za tanec Jan Kodet. Ti se budou se studenty a jejich pedagogy během školního roku 2019/2020 pravidelně setkávat. Nadační fond se tak soustředí na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci pedagogů.

Nadační fond Magdaleny Kožené
Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,' říká světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

V České republice funguje 496 základních uměleckých škol, ve kterých studuje 251 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Posláním fondu je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání. Více podrobností o aktivitách fondu na www.nfkozena.cz.

Anna VAŠÁTKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)