Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Místopředseda Trikolóry Tesař: Hlavním zabijákem svobodného podnikání schopných lidí jsou dotace a vysoké daně!

Pondělní otázka Regionalistu pro místopředsedu Trikolóry Jana Tesaře: Pane místopředsedo, Česká republika tento týden spadla v mezinárodním žebříčku konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra (WEF) o tři místa na 32. příčku. Přeskočily nás tak například Estonsko, Itálie nebo Malajsie. Co vy na to?
Děkuji za otázku. Musím otevřeně přiznat, že mě jako podnikatele tento spolek liberálních globalistů naprosto nezajímá. Četl jsem názor významného ekonoma, že WEF je pouze žvanírna. Tento výraz je mi sympatický. Víte členy WEF jsou firmy s obratem více než pěti miliard dolarů. Jaký asi mají takové firmy zájem na naší zemi a konkurenceschopnosti našich českých firem?

Měli bychom se na svět dívat českýma očima a ne řešit umístění v pochybných žebříčcích. Náš stát by měl podporovat živnostníky a firmy s českým kapitálem, kteří podnikají, zaměstnávají lidi, platí daně v naší zemi, aby byly konkurenceschopní na domácích i zahraničních trzích.

Naopak dlouhodobě jdeme bohužel na ruku právě zahraničním firmám a nadnárodním korporacím, které k nám přišly, protože dostaly dárečky v podobě státních pobídek a daňových úlev. Zisky tyto firmy odvádějí do zahraničí a když jim to zde přestane vyhovovat, tak zase odejdou jinam, za lepším. Naše země a naši občané je nezajímají.

Vláda místo hledání úspor stále zvedá daňovou zátěž, aby nalila peníze do děravého rozpočtu a konkurenceschopnost chce nesmyslně zvyšovat dalšími dotačními pobídkami. A tyto jen celou situaci dále zhoršují.

Dotace a vysoké daně jsou hlavním zabijákem svobodného podnikání schopných lidí a přirozeného konkurenčního prostředí.

Pokud jste se mě tedy chtěl zeptat, jak zlepšit kondici a konkurenceschopnost českých firem na tuzemských i světových trzích, pak vám zde rád odcituji část pilíře 'Bohatství vzniká z práce', našeho hnutí Trikolóra:

Je zapotřebí ukončit programy poskytování státních pobídek a daňových úlev pro nově příchozí zahraniční společnosti. Namísto toho je nutné zlepšovat podnikatelské prostředí pro všechny podniky, podnikatele a živnostníky, a to především snižováním daňové zátěže a rušením zbytečných regulací. Nutné je též zásadní snížení daně z práce.

Regionalist: Děkuji vám za odpověď.

(Foto: Jan Sommer)

Leo ŠVANČARA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)