Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Pětadvacetiletý řidič, který zavinil tragickou nehodu u Vílánce, byl obviněn z přečinu usmrcení z nedbalosti

Kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Jihlava ukončili prověřování případu tragické dopravní nehody, která se stala 29. března krátce před půl desátou večer na silnici I/38 u obce Vílanec na Jihlavsku. Při dopravní nehodě se tehdy čelně střetla dvě osobní vozidla – Audi RS 3 SPORTBACK a Škoda Felicia. V jednom z osobních vozidel zemřeli dva lidé – třiapadesátiletý řidič a jeho čtyřiadvacetiletý spolujezdec.
Vyšetřovatel v uplynulých dnech ukončil rozsáhlé prověřování a zahájil trestní stíhání pětadvacetiletého řidiče osobního vozidla Audi RS 3 SPORTBACK. Muž byl obviněný z přečinu usmrcení z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že řidič svým jednáním hrubě porušil ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a způsobil smrt dvou lidí, v případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody v trvání až deseti let.

Dopravní nehoda se stala v místě zatáčky na frekventované silnici první třídy v katastru obce Vílanec. Na místo tragické dopravní nehody si vyšetřovatel přizval soudní znalce, kteří se v rámci vypracovaných posudků v oboru dopravy vyjadřovali zejména k technickému stavu obou vozidel, a také k průběhu celého nehodového děje. Kromě toho byl vypracován také znalecký posudek z oboru zdravotnictví, odvětví soudního lékařství.

Pro stanovení míry zavinění tragické dopravní nehody byly rozhodující znalecké posudky z oboru dopravy. Ze závěrů výsledků znaleckých posudků jednoznačně vyplynulo, že řidič osobního vozidla Audi, který projížděl po silnici ve směru od Jihlavy na Znojmo, jel takovou rychlostí, že při průjezdu zatáčkou nemohl ve vysoké rychlosti volit pro průjezd zatáčky pravý jízdní pruh, ale přejel do protisměru. V protisměrné části silnice se také obě osobní vozidla čelně střetla. Ze závěru zkoumání technického stavu obou vozidel vyplývá, že na vozidlech nebyly zjištěny žádné závady, které by mohly mít vliv na předmětnou dopravní nehodu.

Řidič osobního vozidla Audi se na místě dopravní nehody podrobil dechové zkoušce a poté také odběru krve ve zdravotnickém zařízení. V jeho krvi nebyl prokázán ani alkohol ani jiné omamné a psychotropní látky.

mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)