Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Spolek přátel dělostřelby z Jihlavy získal titul Kolektivní rekord od pelhřimovského Muzea rekordů

Spolek přátel dělostřelby z Jihlavy získal titul Kolektivní rekord od pelhřimovského Muzea rekordů za Největší salvu z vlastních historických dělostřeleckých zbraní.
Jihlavští dělostřelci uspořádali přehlídku originálů a replik historických zbraní, v rámci které byla prostřednictvím výstřelů prokázána stoprocentní funkčnost všech 64 jejich hlavní. Představeny a prakticky vyzkoušeny byly tyto exempláře: ruční zbraně (muškety, píšťaly, hákovnice, ručnice), lehká děla (vícehlavňové „varhany“, lodní kanón, tarasnice, rychlice), těžká děla (barokní plukovní dělo, náměrová houfnice, těžká houfnice, hradní dělo, pevnostní dělo) a 13 moždířů včetně 3 originálů ze 16. století, tedy zbraně mající původ mezi lety 1380 až 1800. Jejich ráže jsou od 8 do 88 milimetrů. Střelba byla provedena pod velením dělmistra Davida Kočky.

Členové Spolku přátel dělostřelby také při příležitosti znovuotevření Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, uvedení paní Jarmily Kratochvílové do Rekordmanské síně slávy a na oslavu získání titulu Rekordman roku vypálili v zahradě expozice Zlaté české ručičky slavnostní salvu z historických mušket.

Do Rekordmanské síně slávy uvedena legendární atletka s nejdéle platným světovým rekordem v dějinách lehké atletiky, paní Jarmila Kratochvílová.
Zpráva na:
http://www.regionalist.cz/index.php?z1=200511-1589189731

Miroslav MAREK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)