Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši

Na Havlíčkobrodsku se po více jak dvaceti letech objevila sova pálená. Bohužel, byla nalezena ve stavu, kdy nemohla létat a než přijeli pracovníci ze záchranné stanice pro ohrožená zvířata z Pavlova u Ledče nad Sázavou, sovička uhynula.
'Je hodně smutné, že testy u uhynulé sovy prokázaly, že se otrávila jedem, který byl primárně určený myším. Chceme se zbavit hlodavců, ale často to může mít i jiné fatálnější nepřímé dopady', píšou pracovníci ze záchranné stanice v Pavlově na facebooku.

'Ale i přesto všechno máme radost, že se na Havlíčkobrodsku tato kráska se srdčitým závojem objevila a doufáme, že byla první, ale ne poslední', doplňují.

Sova pálená (Tyto alba) je středně velký druh sovy z čeledi sovovitých (Tytonidae), nápadný hlavně výrazným srdcovitým závojem kolem očí. Jedná se o nejrozšířenější druh sovy vůbec, obývající řadu biotopů na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Na území ČR hnízdí pravidelně, ale vzácně, hlavně v nižších polohách do 400 m n. m. Její početnost se vzhledem k výrazným početním výkyvům zjišťuje jen obtížně, dlouhodobě však vykazuje klesající tendenci. Potravu tvoří hlavně hlodavci a hraboši - myši, méně ptáci, obojživelníci a drobní savci.

Sova uhynula po ulovení otrávených myší, které pozřely volně dostupný přípravek na trávení hlodavců (nejspíše Lanirát).
Travič tak může být úplně kdokoliv, kdo hledal rychlé řešení problému s hlodavci.
Co je ovšem na zamyšlení a velmi smutné je to, že pokud by se jednalo o běžný druh jako kalous, či poštolka nepřišlo by se na to. Ptáte se proč? Jedno vyšetření, které zjistí, zda bylo zvíře otráveno, stojí přes 2000 Kč a jde většinou na triko záchranných stanic, které na to nemají.
Otázka je, zda někdo chce, aby se taková vyšetření prováděla, po kauze se Stutoxem, kdy stanice přinášely informace o otrávených necílových zvířatech jako např. https://1url.cz/szyLN
Skončila podpora již tak podfinancovaných záchranných stanic ze strany MZE. Jako věčný optimista věřím, že to byla jen nešťastná shoda náhod. Následná pandemie a utahující se opasky jsou pro spousty stanic téměř likvidační.
Pokud ovšem taková data nebudou, nebudou ani argumenty proto nepovolit plošné trávení v celé ČR.
Chci tak na závěr poděkovat všem našim dárcům, díky vaší podpoře můžeme takové případy dotáhnout do konce a smrt této krásné sovy nebude úplně zbytečná. Děkuji
Karafiát Zbyšek, ředitel Stanice Pavlov o.p.s.

Foto: fb Pavlov; sovička nalezená v Havlíčkově Brodě,

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)