Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Milovníci koupání se mohou těšit na odbahněný a opravený Milovský rybník u Sněžného

Městys Sněžné na Žďársku hodlá revitalizovat Milovský rybník, který slouží rybolovu i k rekreačním účelům. Předmětem veřejné zakázky na stavební práce je rekonstrukce vodní nádrže, při které bude rybník odbahněn a revitalizován vodní tok s vytvořením litorálního pásma s tůněmi a realizaci několika samostatných tůní v návazné části toku.
Revitalizaci Milovského rybníka na základě vyhraného výběrového řízení při smlouvě o dílo provede společnost Ekostavby Brno, stavební práce provede za 18,2 milionu korun včetně daně z přidané hodnoty.

Milovský rybník byl založen v roce 1610 Vilémem Dubským z Třebomyslic na okraji malé osady Milovy. Rybník o rozloze 6,5 hektarů a největší hloubce až čtyři metry, má travnatý břeh a písčité dno. Koupání je možné na severním a východním břehu. Napájí jej Černý potok a několik dalších menších přítoků. V roce 1740 zde vznikla vysoká pec na výrobu železa, byl postaven vrchnostenský dvůr a kořalna. Ta byla v provozu asi do roku 1830, hamr zde byl v provozu až do roku 1869. V roce 1850 při novém správním uspořádání byly Moravské Milovy přičleněny ke Sněžnému, pod který spadají dosud. Roku 1935 postavil u rybníka podnikatel Alois Chocholáč hotel, který fungoval po roce 1948 jako zotavovna Devět skal. V roce 1989 byl celý přestavěn do dnešní podoby.
Rekreační zázemí rybníka dnes tvoří hotel, autokemp a mnoho podnikových rekreačních zařízení. Jsou zde tři restaurace, ostatní služby jsou dostupné ve Svratce a Sněžném. Milovy jsou dobrým turistickým východiskem do vrcholové části Žďárských vrchů, pro horolezce jsou odtud dostupné známé skály. Okolí Milov je i vyhledávaným místem pro sběr hub.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)