Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Sběratel za etiketu z přibyslavské pálenice zaplatil 814 korun

Mezi sběrateli je stále velký zájem o etikety již zaniklé přibyslavské likérky Adolfa Böhma. V internetovém obchodě www.aukro.cz byla 23. února 2021 vydražena etiketa kořalky Čertův žaludeční likér. Kupující za barevně potištěnou nálepku na láhev alkoholického nápoje z druhé poloviny 19. století zaplatil 814 korun.
Z dochovaných etiket ve Státním oblastním archivu v Zámrsku je zřejmé, že Adolf Böhm v Přibyslavi pálil mimo jiné Nejjemnější jamajský rum (Feiner Alter Jamaica Superieur; Adolf Böhm, Pribislau Böhmen), kubánský rum (Echter Cuba Rum; Adolf Böhm, Pribislau Böhmen), a také šedesátiprocentní rumy, například Nejjemnější Antilský rum.

Připomeňme, že lihovar a octárnu Adolf Böhm, rodák z Karlova na Žďársku, v Přibyslavi založil v roce 1854. Původně učitel se dodatečně vyučil obchodníkem u otce Karla Havlíčka Borovského v Německém Brodě. Když v Přibyslavi ovdověla paní Smejkalová, rozená Jelínková, vzal si ji za manželku i s pěti sirotky a stal se spolumajitelem jejího obchodu.

Adolfův otec Kašpar Böhm koupil šťastný los a tučnou výhru v loterii rozdělil mezi své tři potomky. To Adolfovi umožnilo naproti přibyslavského nádraží, v místě dnešního čerpadla pohonných hmot, vybudovat lihovar. Přibyslavští pěstitelé ovoce k pálení již nemuseli vozit koňskými potahy do Šlapanova.

Historickou značku Adolphe Böhm v roce 1994 získala pálenice v Úsobí.

Další zajímavosti na: https://pribyslav.cz/jarzebiak-quot-konak-quot-polske-slechty-v-pribyslavi-palil-adolf-bohm/d-71392

Ivo HAVLÍK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)