Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V havlíčkobrodské nemocnici je nově otevřená dětská foniatrická ambulance

Nemocnice v Havlíčkově Brodě zahájila činnost dětské foniatrické ambulance - DFA, která je je cílena na včasnou diagnostiku a léčení poruch sluchu a řeči u dětských pacientů. Cílem je také prohloubit nebo zahájit součinnost logopedie směrem k foniatrii a obráceně. „Tato synergie dává možnost nejefektivnější péče o děti s poruchami řeči a sluchu', řekl vedoucí lékař oddělení ORL MUDr. Tomáš Moravec.
Ambulance je otevřena každý lichý čtvrtek v měsíci od 7.15 do 15.15 hodin. Funguje v prostorách ORL ambulance v hlavní lůžkové budově brodské nemocnice. Ambulanci vede MUDr. Zuzana Topilová. V současné době je nutné telefonické objednání do ambulance na lince 569 472 426.

„Nově je nastavena dispenzarizace poruch sluchu u dětí v rámci prohlídky u pediatra a ten posílá dětského pacienta na vyšetření sluchu včetně screeningového audia. Vidíme, že stále významnější skupina dětí má poruchu výslovnosti. Naším cílem je podchytit co největší skupinu dětí a nastavit rehabilitaci řeči jak z foniatrického, tak logopedického pohledu,“ říká MUDr. Moravec.

Součástí preventivní péče screening sluchu ve věku pěti let jsou tedy děti odeslány na ORL oddělení, aby odborný lékař jejich sluch zkontroloval. Vlastní vyšetření se provádí na ORL nebo foniatrickém pracovišti, a to takzvanou tónovou audiometrií. Toto vyšetření vyžaduje aktivní spolupráci dítěte a jde o zcela nebolestivou metodu. ORL oddělení ještě díky ambulanci prohlubuje a zefektivňuje spolupráci - pediatr, foniatr a logoped. Ambulance řeší klinickou problematiku, diagnostiku, léčbu, léčebnou prevenci a rehabilitaci poruch sluchu, hlasu a řeči. Lékař foniatr je schopen zavčasu určit diagnózu a zvolit adekvátní terapii organických i funkčních poruch.

Foto: ilustrační, nemocnice Havlíčkův Brod

Petra ČERNO

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)