Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Vedení Jihlavy usiluje o neinvazivní testy na školách

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová se svými kolegy řeší se Svazem měst a obcí ČR (SMOČR) možnost změnit způsob testování v mateřských a základních školách. Město jako zřizovatel základních a mateřských škol má jen velmi omezené možnosti zasahovat do metodiky ministerstva a vládních nařízení. Nyní se ale snaží co nejrychleji změnit způsob testování alespoň prostřednictvím tlaku na vládu a ministerstvo zdravotnictví.
„Chceme prosadit a už o tom jednáme se SMOČR, aby centrální orgány umožnily testovat žáky PCR testy ze slin a proplácet je prostřednictvím pojišťoven,“ shodla se primátorka Karolína Koubová s radním pro oblast školství Danielem Škarkou.

Primátorka už v úterý jednala s představiteli SMOČR o společném prosazování neinvazivních testů, které nebudou pro děti tak stresující a pro stát tak finančně náročné. „Chtěli jsme nakoupit sami PCR testy, ale město Jihlava si bohužel nemůže dovolit z vlastního rozpočtu uvolnit 600 až 800 tisíc korun týdně na testy pro žáky MŠ a ZŠ,“ vysvětlila primátorka s tím, že nyní pojišťovny nepochopitelně proplácejí dvakrát týdně nepříliš průkazné antigenní testy, místo aby jednou týdně vynaložily podobné peníze na kvalitní PCR testy, které jsou průkazné a spolehlivé a hlavně, které nestresují děti nepříjemným výtěrem z nosu. „Nejsme proti testům, ale chceme tlačit na vládu a ministerstva, aby nakoupili a propláceli kvalitnější a pro děti přívětivější testy,“ doplnil radní pro školství Daniel Škarka.

'Jsme v tom všichni společně, všichni až po uši, všichni si říkáme, že by to šlo udělat líp. I já jsem včera na chodbě školky, kde brečela dítka, která se ještě den před tím fakt těšila na kamarády a učitelky, přemýšlela o tom, jestli nad tím tolik chtěným způsobem návratu opravdu nejde uvažovat trochu lidštěji. Věřte, že se nestavím proti testování, naopak jsem ráda za to, že se hledá způsob, jak nechat děti bezpečně ve školách. Vidím velmi z blízka to, jak izolace ničí vztahy 'face to face' a nahrává závislostem na elektronice, vidím unavené rodiny, vidím demotivaci všech, co se chystají na rozvolnění a dostanou znovu za uši. Doma budeš!', napsala primátorka na fb stránkách.
A dodává: 'Já osobně jsem již podnikla kroky k tomu, aby byl vyvinut tlak na vládu v tom ohledu, aby testování probíhalo PCR slinnými testy, což je metoda jednak neinvazivní, dalo by se říct až zábavná, a navíc mnohem průkaznější. V tuto chvíli PCR slinné testy není možné proplatit přes pojišťovnu, pro naše město je to náklad cca 600 tisíc korun týdně a nemáme na to prostě peníze. Jednáme'.

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)