Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

U Bezděkova na Novoměstsku rozkvetly tisíce vzácných šafránů bělokvětých

Díky chladnému počasí o něco později než v předchozích letech vykvetly vzácné šafrány bělokvěté U Bezděkova. Každým rokem za jejich krásou na nenápadnou louku při silnici směřující z Nového Města k Zubří míří řada obdivovatelů.
Několik tisíc květů, které na jaře louku pokrývají, monitorují ochranáři z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy, kteří je mimo jiné pravidelně počítají. Letos jich botaničky napočítaly 2516. Rostlinky kvetou i za hranicemi památky. Zdejší populace je stabilní až rostoucí. Jedná se o jedinou lokalitu s výskytem tohoto silně ohroženého rostlinného druhu na Českomoravské vrchovině.

Ačkoliv většina květů je v souladu se svým druhovým názvem bílá, najdou se mezi nimi i žíhané a také fialově zbarvené exempláře.
Jak se na louku na okraji Nového Města šafrány dostaly a proč rostou pouze tam, to se dosud nepodařilo jednoznačně vysvětlit. Variant se traduje několik. Od domněnky o původnosti druhu, jeho vysazení coby vzácného koření v 17. století či legendu o napoleonských vojácích nebo formanech, kteří semínka rostliny na louku nevědomky přivezli v zásobách sena pro své koně.

Rčení se vztahuje ke koření, které se získává z pěstovaného šafránu setého. Na pouhých 45 dkg koření je prý potřeba neuvěřitelných čtvrt milionu květů. Sami si můžete spočítat, kolik koření by bývalo bylo z Bezděkova.

Pojedete-li se na šafrány podívat, koukejte pod nohy. Auto nechte u nádraží v Novém Městě na Moravě. Nebo se rovnou vydejte na výlet vlakem.

Foto: Luboš Dajč

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)