Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí

Na místě rozestavěného základu betonového památníku připomínajícího padlé rudoarmějce u brány katolického hřbitova v Novém Městě na Moravě bude zřejmě vybudována klidná odpočinková zóna s lavičkou a zelení.
Na místo měly být podle původního záměru přesunuty ostatky vojáků, kteří přišli o život při osvobozování Nového Města a okolí za druhé světové války, nicméně vzhledem k nesouhlasnému postoji zástupců Ruské federace nakonec k realizaci tohoto záměru nedošlo. Betonové torzo nedokončeného pomníku původně určeného k 75. výročí konce II. světové války v roce 2020 tak bude odstraněno a na jeho místě vznikne zmíněná odpočinková zóna.

Na památníku měl být využitý upravený návrh z dílny výtvarnice Moniky Vosykové, který v roce 2017 schválili novoměstští zastupitelé. Nový památník měl nahradit pomník na římskokatolickém hřbitově a podle původního přání ruské strany na něm měla být dvojjazyčně uvedená jména pohřbených a rovněž symbol pěticípé hvězdy, jež měla lépe vystihovat mnohonárodnostní složení Rudé armády než původně navrhovaný pravoslavný kříž. V polovině roku 2019 ruská ambasáda, která původně s přenesením ostatků vojáků souhlasila, svůj názor na přesun hrobů rudoarmějců změnila, a vše zakázala.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)