Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Na Vysočině hrozí noční mráz

Meteorologové vydali výstrahu před mrazem ve vegetačním období v úterý 4. května od půlnoci do devíti hodin ráno nejen na Vysočině.
V noci a ráno se očekává mráz, který může poškodit vegetaci, zejména zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Nebezpečí poškození vegetace. Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce), nebo dýmování/zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů.

Ve výhledu nebezpečných jevů figuruje dále platnost nočních mrazů také ve čtvrtek 6. května od půlnoci do devíti hodin ráno.

V noci z pondělí na úterý by mělo být polojasno až oblačno, nejnižší noční teploty +2 až -1 °C, četný přízemní mráz. Slabý vítr jižních směrů 1 až 4 m/s.
Přes den pak polojasno až oblačno, později odpoledne a večer od západu přibývání oblačnosti a místy přeháňky. Nejvyšší odpolední teploty 15 až 18 °C. Zpočátku slabý, postupně čerstvý jižní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Ve čtvrtek 6. května má být podle předpovědi polojasno až oblačno, postupně od západu až zataženo a v noci ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, místy přízemní mrazíky, nejvyšší denní 9 až 13 °C. Mírný západní vítr 3 až 7 m/s.Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)