Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

V rybníku Stráž v Pelhřimově nyní probíhá čištění vody pomocí probioticko-enzymatických prostředků. Zásah má zkvalitnit vodu v rybníku tak, aby se v něm lidé mohli bez problémů koupat. Řekl to místostarosta města Pelhřimova Zdeněk Jaroš.
„Chceme, aby Stráž byla využitá především jako rekreační rybník pro občany, nejen pro rybáře,“ zdůraznil místostarosta. Podle něj je možnost rekreačního koupání ve Stráži důležitá zvlášť v současné době, než bude postaven venkovní bazén. Problém s udržením čisté vody ve Stráži je zaviněn hlavně tím, že má velmi slabý přítok. Pozitivní účinek aplikovaného přípravku, je v tom, že nedochází k rozvoji sinicového vodního květu. Zároveň dochází k výraznému snížení fosforu a chlorofylu A, který je měřítkem koncentrace řas, fosfátů a zakalení v rybníku. Naopak zvyšuje obsah kyslíku. Při pravidelném používání přípravku dochází k reprodukci bakterií, což má za následek nepřetržité čištění.
Rybník Stráž využívají ve značné míře také rybáři a pro ně je důležitá informace, že pro ryby (stejně jako pro lidi, jiné živočichy a rostliny) je uvedený prostředek neškodný a splňuje potřebné zdravotní atesty. Podle Jaromíra Čaška, který čištění provádí se dokonce dá říci, že bakterie jsou pro ryby prospěšné, protože podporují růst zooplanktonu, který slouží rybám jako přirozená potrava. „Důrazně apelujeme na rybáře, aby dodržovali správné postupy při krmení ryb a aby místa, kde chytají a zakrmují, udržovali v pořádku a v čistotě,“ řekl místostarosta Zdeněk Jaroš.

Čištění vody ve Stráži bude probíhat po dobu pěti měsíců, do vody se přitom aplikuje jednou měsíčně 40 kg dávky uvedeného přípravku, celkem se tedy do vody dostane 200 kg této látky. Dávkuje se rovnoměrně po celé ploše rybníka, který má rozlohu celkem osm hektarů.

Andrea UNTERFRANCOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)