Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku

Mladí studenti z Dobrovolnického centra pelhřimovské nemocnice popřáli v neděli 9. května hospitalizovaným pacientkám na oddělení dlouhodobě nemocných k svátku, který vzdává holt matkám a mateřství.
'Mile si s nimi popovídali a na závěr dojatým maminkám a babičkám předali vlastnoručně vyrobená přáníčka s originální básničkou. Odměnou dobrovolníkům byly úsměvy na tvářích hospitalizovaných a radost, která se odrážela v jejich očích', uvedla Alexandra Knapová z pelhřimovské nemocnice.

Historie svátku sahá až do starověkého řecka, kde se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.
V 16. století se v Anglii oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle (nebo Neděle matek) a připadal na postní dobu před Velikonocemi. Mnoho chudých lidí tehdy sloužilo v bohatých domácnostech daleko od domova a nemohlo trávit čas se svými matkami. Proto sloužící dostávali na tento den volno, aby se mohli vrátit domů nebo navštívit kostel ve svém rodném městě, kde žily jejich matky a další příbuzní.
Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. Poprvé byl veřejně slaven o rok později. V roce 1914 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek coby celonárodního svátku, konající se druhou květnovou neděli.
V Československu se začal slavit tento den v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková, po druhé světové válce jej bolševický režim zatlačil do pozadí.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)