Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově představilo pozoruhodný exponát, který mohou společně s několika stovkami dalších českých NEJ… obdivovat jeho návštěvníci. Největší kuchyňský nůž v České republice váží půl metráku a k jakékoliv manipulaci s ním - např. k dnes vyzkoušenému krájení melounu - je třeba tří chlapů! Do Pelhřimova – města rekordů si nůž našel cestu díky Václavu Louckému, v jehož hlavě se myšlenka kdysi zrodila. Pan šéfkuchař ho nechal vyrobit už v roce 1977, ale několik desetiletí ho nyní nikdo neviděl.
Václav Loucký ze Slaného nůž s obrovským úspěchem léta používal na svatbách, výstavách a různých firemních akcích při netradičním servírování rautů.

Nůž je dlouhý 286 cm a v nejširším místě měří 54 cm. Jádro nože, tedy ona kovová část, byla vyříznuta z železné desky o rozměrech 2,5 x 1 metr s tloušťkou 4 mm. Dílo se po vytvarování leštilo, brousilo a následně bylo pochromováno. Pamětníci si možná vzpomenou, že nůž -rekordman byl použit i v kdysi oblíbeném televizním pořadu Šance.

Nůž - rekordman je novým přírůstkem v pelhřimovské obří kuchyni, jejíž součástí je např. největší polévkový hrnec o obsahu 2.300 litrů, 225 cm vysoký nerezový trychtýř, obří příbor či největší čajník v České republice. To vše jsou exponáty, které vznikly pod rukama šikovných českých řemeslníků a i proto jsou vystaveny v pelhřimovské expozici s příznačným názvem Zlaté české ručičky, která je otevřena, stejně jako Muzeum rekordů každý den od 9 do 17 hodin.

Miroslav MAREK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)