Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Vyhlídková věž chrámu svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí se otevře v úterý 1. června

Věž chrámu svatého Mikuláše na Náměstí ve Velkém Meziříčí se otevře návštěvníkům v úterý 1. června. Vstupné pro všechny zájemce o prohlídku je jednotné ve výši 20 korun. Otevřeno bude až do 12. září od pondělí do soboty od 9 do 18 hodin, v neděli pak od 12 do 18 hodin.
Návštěvníci se mohou těšit na novou expozici, kterou doplňuje soutěž pro děti. Ve věži se provedla také kompletní výmalba a na ochoz se nainstalovaly ochranné sítě proti holubům. Odměnou za výšlap po 153 schodech bude jedinečný pohled na město z ptačí perspektivy, který se nachází ve výšce 40 metrů nad zemí.

Za pozornost stojí byt se suchým záchodem a kozou. Kdysi zde bydlel zvoník, který střežil město shora. Varoval před příchodem vojska a zvonil na poplach. Pro obživu početné rodiny choval často kozu. Kozí chlívek a suchý záchod byly umístěny u zvonů.

První zmínka o farním chrámu svatého Mikuláše je z roku 1317. Výstavba věže byla dokončena v roce 1465. Od svého vzniku je majetkem města. Věž je vysoká 64 metrů, ale dříve byla ještě vyšší. Nachází se zde šest zvonů. Čtyři pocházejí z roku 1969, zbylé dva menší jsou starší. Zvon svatý František je z roku 1791 a umíráček z roku 1706. V 16. století přibyly i hodiny. Ty dnešní jsou z roku 1949 a mají největší prosvětlené ciferníky ve střední Evropě - průměr ciferníků měří 420 centimetrů.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)