Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Hrad Roštejn přivítá návštěvníky výstavou obrazů Magdaleny Křenkové a plesovou sezonou z konce 19. století

Gotický hrad Roštejn u Telče otevře na počátku června své brány veřejnosti. Lidé se budou moci vydat na obě prohlídkové Lovecké sídlo v proměnách dějin a Příroda, lovectví a myslivost s průvodcem. Těšit se mohou také na výstavu zaměřenou na tématiku plesů a plesové sezony s názvem Šlechtický rok, plesová sezona; prostor hradní věže pak doplní obrazy Magdaleny Křenkové - olejomalby inspirované Starou Říší, domovem autorky a domovem její duše.
Od začátku června až do konce letních prázdnin bude hrad pro veřejnost otevřen denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin s tím, že pokladna bude v provozu nepřetržitě bez polední přestávky.

'Od začátku června se mohou lidé také těšit rovněž na dvojici sezónních výstav. Na konci interaktivní trasy B - Příroda, lovectví a myslivost - bude krátkodobá výstava sbírkových předmětů Muzea Vysočiny Jihlava a jeho poboček zaměřená na tématiku plesů a plesové sezony. Návštěvníci se seznámí s tím, co plesová sezona představovala zejména pro aristokracii na přelomu 19. a 20. století, a prohlédnout si budou moci mimo jiné zajímavý soubor tanečních pořádků či pozvánek na plesy. Druhá výstava instalovaná v hradní věži představí olejomalby Magdaleny Křenkové inspirované Starou Říší, domovem autorky a domovem její duše', informovala kastelánka hradu Kateřina Rozinková.

Ve všech zpřístupněných částech objektu i na provázené trase bude povinné nošení respirátorů a počet osob ve skupině bude omezen na deset. Hradní občerstvení bude minimálně v první polovině června fungovat formou výdejního okénka.

V průběhu června budou rovněž spuštěny rezervace na oblíbené divadelní prohlídky Se zlatou růží v erbu, které se jako tradičně odehrají v termínu červencových státních svátků. Pro bližší informace sledujte www.hrad-rostejn.cz

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)