Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Dva cizinci skončili ve vazbě; tablety pro výrobu drog vydávali muži za vitamínové doplňky

Kriminalisté z odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zahájili v neděli 30. května trestní stíhání dvou cizích státních příslušníků Bulharska. Vyšetřovatel obvinil dva muže ve věku 31 let a 39 let ze spáchání zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, spáchaného ve formě spolupachatelství. Vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět k vypracování návrhu na vazební stíhání obou obviněných. Státní zástupce návrh akceptoval a předložil soudu návrh na vazební stíhání.
V pondělí 31. května se konalo vazební zasedání a soudce okresního soudu v Jihlavě poslal oba obviněné cizince do vazby. Policisté poté muže přímo od soudu eskortovali do vazební věznice v Brně. V případě prokázání viny hrozí obviněným cizincům trest odnětí svobody v trvání osmi až dvanácti let.

Případ začal v sobotu 29. května v ranních hodinách, kdy kolem desáté hodiny kontrolovala hlídka Celní správy České republiky na parkovišti čerpací stanice na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu vozidlo se zahraniční registrační značkou. Při kontrole nákladového prostoru vozidla celníci zjistili podezřelé látky, kteří cizinci měli převážet s Bulharska do Dánska. „I když cizinci vydávali převážený náklad za vitamínové přípravky a stejně tak byly označeny i všechny převážené obaly s tabletami, celníci při kontrole orientačním testem prokázali, že tablety vykazují pozitivní reakci na efedrin, což se potvrdilo i při druhém testu,“ uvedl k případu kpt. Mgr. Michal Laška, vyšetřovatel případu. Příslušníci Celní správy České republiky po provedení prvotních procesních úkonů předali k další realizaci případ krajským kriminalistům. Oba cizinci byli zadrženi a umístěni do policejní cely Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Dalším šetřením se podařilo krajským kriminalistům prokázat, že muži společně po předchozí vzájemné domluvě v Bulharsku obstarali náklad papírových krabic o celkové hmotnosti téměř 77 kilogramů, když krabice obsahovaly tablety léčiv s obsahem účinné látky pseudoefedrin, i když byly opatřeny fiktivní nálepkou Calcium – Magnesium. Obvinění muži si k zastření skutečného charakteru nákladu obstarali i nepravé dodací a průvodní listy a v pátek 28. května odjeli ve večerních hodinách z Bulharské republiky dodávkovým vozidlem Renault Trafic a tímto vozidlem se pokusili tento náklad provézt z Bulharské republiky pravděpodobně až do Dánského království, kdy projížděli postupně přes Rumunsko, Maďarsko, Slovensko do České republiky.

mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)