Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Dobrovolné hasiče poprvé v historii povede žena

V čele nejpočetnějšího spolku v zemi - Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska - poprvé stane žena. Vyplynulo to z pátečního (28. května) celorepublikového shromáždění starostů okresních sdružení hasičů. To se kvůli koronaviru konečně po jednom roce sešlo v Centru hasičského hnutí České republiky v Přibyslavi.
Přesně o rok odložený VI. sjezd Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska se bude konat 9. července na Výstavišti v Brně. Jako jediná kandidátka na post starosty se delegátům představí dosavadní náměstkyně Sdružení ing. Monika Němečková. Dá se předpokládat, že do nejvyšší funkce bude zvolena a bude tak první ženou, která povede dobrovolné hasiče České republiky, nic podobného není ani ve světě.

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, jehož zrod sahá do roku 1864 a které své centrum a ústřední hasičské muzeum má v Přibyslavi, eviduje 362 995 členů v 7663 sborech dobrovolných hasičů, v jeho řadách je také 64 485 dětí a mládeže ve věku do 18 let.

Dosavadní starosta Sdružení Jan Slámečka, který ve funkci nahradil právě v Přibyslavi 18. srpna 2018 náhle zesnulého Karla Richtera, ze zdravotních důvodů na nejvyšší post dobrovolného hasičského hnutí ze zdravotních důvodů nekandiduje. Na pátečním shromáždění řekl, že při jeho zvolení v Přibyslavi v prosinci 2018 si nikdo nedokázal představit, jaké obtíže spolkovému životu způsobí pandemie covidu-19, jelikož on sám v té době vážně onemocněl a několik dlouhých měsíců nemohl pracovat, poděkoval ostatním členům vedení a zejména svému prvnímu náměstkovi Lubomíru Janebovi, že v nesmírně složitém období dokázali nejpočetnější spolek České republiky vést a připravit jeho VI. sjezd, který se původně měl konat již v roce 2020.

Foto: Ivo Havlík
Nahoře: Monika Němečková na jevišti přibyslavského Domu kultury, kde se v pátek 28. května starostům okresních sdružení hasičů představila jako jediná kandidátka na post starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska

Dole: Dosluhující starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jan Slámečka, do čela hnutí byl zvolen v Přibyslavi v prosinci 2018, za ním je náměstek starosty Richard Dudek

Ivo HAVLÍK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)