Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Horolezec Radek Jaroš vstoupil do Rekordmanské síně slávy

Do Rekordmanské síně slávy byl ve středu 2. června v Pelhřimově – městě rekordů uveden nejúspěšnější český himálajský horolezec, držitel několika rekordů a řady prvenství - Radek Jaroš, specialista na expedice v malém týmu, který výstupy absolvuje výhradně bez použití kyslíkového přístroje a bez pomoci výškových nosičů. Poté, co úspěšně dobyl poslední, čtrnáctou osmitisícovku - K2 – se stal prvním Čechem a teprve 15. člověkem na světě, který získal tzv. Korunu Himálaje (zdolal čtrnáct nejvyšších hor naší planety, velikánů, přesahujících svojí výškou hranici osmi tisíc metrů). Dokázal to navíc v nejvyšším věku ze všech držitelů Koruny Himálaje. V době, kdy stanul na vrcholu K2, bylo mu přesně 50 let, 2 měsíce a 27 dnů. Zároveň je držitelem tzv. Koruny světa, což znamená, že vystoupal na nejvyšší vrcholy každého z kontinentů. Jak Radek Jaroš potvrdil při převzetí ceny: „To má jen Reinhold Messner a já.“ Sympatický horolezec se tak do Rekordmanské síně slávy zařadil po bok již dříve oceněných osobností, jakými jsou např. Jiří Suchý (nejdéle v čele autorského divadla Semafor), Dana a Emil Zátopkovi (manželé s nejvíce zlatými medailemi z jedné olympiády), Jiří Holík (nejvíc startů za hokejovou reprezentaci), Karel Gott (nejvíc cen popularity)…
Kromě uvedení Radka Jaroše do Rekordmanské síně slávy byli včera dekorování i Rekordmani roku (v několika kategoriích). Výroční ceny udělují každoročně pořadatelé z Agentury Dobrý den v rámci mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů. Přehlídka českých NEJ… ale letos nebude moci proběhnout v tradičním rozsahu a tak slavnostní předání proběhlo komorně v rámci akce PELHŘIMOV! MĚSTO REKORDŮ ŽIJE!, která připomíná třicetiletou tradici rekordmanských festivalů a pokračuje celý příští týden v zahradě Muzea rekordů a kuriozit.

Výroční ceny z rukou starosty města Pelhřimova a zástupců Kraje Vysočina převzali:

kategorie: Muži
Petr Kocián – muž v ledu
Nejdéle zasypán ledem
Otužilec Petr Kocián z Hronova, muž s více než 40letou otužileckou praxí, vydržel 2:15:03 hod v průhledném boxu zasypán 465 kg ledových kostek o teplotě -5 °C. V boxu, kam byl postupně odtávající led dosypáván (celkem dalších 30 kg), rekordman po celou dobu pokusu stál a ledem byl zasypán od nohou až po prsa. Otužilec měl při svém pokusu, který proběhl v Pelhřimově a stal se světovým rekordem, na sobě pouze plavky, boty do vody a kšiltovku.

kategorie: Handicap
Miroslav Motejzík - triatlon XTERRA ČR 2020 s handicapem + Výstup na MERA PEAK s podkolenní amputací levé nohy

Triatlon XTERRA ČR 2020 s handicapem
Miroslav Motejzík ze Strakonic dokončil v sobotu 5. září 2020 v Prachaticích terénní triatlon XTERRA CZECH v čase 05:58:48,9 hod. s podkolenní amputací levé nohy. V průběhu závodu, který je nejstarším podnikem světového poháru v triatlonu v Evropě, uplaval vzdálenost 1, 5 km, na horském kole absolvoval trasu dlouhou 33 km a ve volném terénu uběhl 10, 5 km, přičemž na každou disciplínu musel použít jinou podkolenní protézu.

Výstup na MERA PEAK s podkolenní amputací levé nohy
Miroslav Motejzík ze Strakonic (nar. 19. září 1975) zdolal s podkolenní protézou na levé noze vrchol nepálské hory MERA PEAK (6 461 m n. m.), která se nachází se v zóně Sagarmáthá v pohoří Mahalangur Himal.

kategorie: Kuriozita roku
Miloslav Vaváček – Kolekce funkčních modelů parních strojů a miniaturních děl v unikátním projektu

Kolekce funkčních modelů parních strojů v unikátním projektu
Mgr. Miloslav Vaváček je autorem projektu „Experiment, aneb plnou parou vpřed! Umělecká produkce s modely parních strojů“. Projekt je rozdělen do samostatných vystoupení nazvaných „Parní show Jamese Watta – historie využití parní síly od starověku po současnost“ a „Parostrojní řemesla – mistrovské modely historických průmyslových provozů poháněné starožitnými parními strojky“. Při vystoupeních jsou využívány následující funkční parní stroje a řemesla: Heronova reakční parní turbína – 1. století n. l., akční parní turbína G. Branca 1629, Newcomennův atmosférický parní stroj, vahadlový parní stroj Jamese Watta, hypocykloidní parní stroj Mathew Murray, šoupátkový parní stroj s létajícím mechanickým koněm – original z konce 19. století, parní elektrárna s turbínou a osvětlením, Stirlingův historický horkovzdušný motor s fontánou, parní závodní roadster a nákres Architonito – Archimedův parní kanon, parostrojní pivovar a strojírna Emila Škody, parní válec, mlýn, kovárna a elektro generátor Františka Křižíka.

Kolekce funkčních miniaturních modelů děl v unikátním projektu
Mgr. Miloslav Vaváček je autorem projektu „Batalion France Jabůrka aneb artilerie do kapsy“. Jedná se o unikátní dělostřeleckou show s miniaturními funkčními modely děl, spadajícími do období 15. až 19. století. Show zahrnuje bitevní scény chronologicky řazené od husitského obléhání hradu Karlštejn až po Bitvu Tří Císařů u Slavkova a jsou při ní využívána následující děla: těžké husitské obléhací dělo – bombarda, francouzská obléhací šestikolová bombarda, pozdně gotická houfnice Vladislava Jagellonského, španělské pevnostní dělo, hansovní lodní kanon z Gdaňsku, polní landsknechtské dělo „Velká zpěvačka“ Jörg von Frundsberg, lehký renesanční falkonet, třeboňské dělo Petra Voka z Rožmberka, císařský moždíř Rudolfa II., polní dělo Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, švédské obléhací dělo z třicetileté války, císařská švihovka z třicetileté války, pevnostní moždíř z třicetileté války, napoleonská osmiliberka system Gribeauval z bitvy u Slavkova. Všechna výše uvedená děla mají tormentaci – tj. osvědčení, že prošly zkouškou ve státní zkušebně a lze s nimi střílet na veřejnosti. Nejmenší dělo má hlaveň dlouhou 73 mm a ráži 20 mm, nejdelší hlaveň měří 290 mm a má ráži 12 mm.

kategorie: Propagační rekord roku
Balónový pilot Jan Smrčka a zástupce společnosti TOI-TOI
První létající toaleta

Jan Smrčka z Kozolup absolvoval první originální let s balónem, který měl místo tradičního koše mobilní toaletu TOI-TOI. Od úsměvného nápadu k jeho realizaci uplynuly dva roky, během nichž pilot pracoval i na potřebné certifikaci netradiční „kabiny“ a dalších detailech nezbytných k tomu, aby se tento kuriózní let mohl uskutečnit. 1. mobilní toaleta vzlétla k nebi v sobotu 13. června 2020 z Masarykova náměstí v Pelhřimově – městě rekordů a její let trval 21:16 min.

kategorie: Charitativní rekord roku
Andělé stromu života – přejezd ČR na koloběžkách
Přejezd ČR na koloběžkách

Spolek Andělé Stromu života uspořádal charitativní projekt „Jedou jako o život“, v rámci kterého Barbora Olivková a Jan Szyszkowicz dokázali v průběhu 6 dní, 13 hodin a 10 minut přejet na koloběžkách celé území ČR z nejvýchodnějšího do nejzápadnějšího bodu. Trasu dlouhou 803 km, na které zdolali převýšení 7 865 m, absolvovali na sportovních koloběžkách zn. Kostka, přičemž čistý čas jízdy při průměrné rychlosti 14,3 km/h činil 56:07:27 h. Ve zbylém čase se nevěnovali jenom odpočinku, ale také šíření osvěty o paliativní péči. Cestou totiž proběhlo 8 různých setkání, kde společně s posádkou doprovodného vozidla prezentovali hospicovou péči a Mobilní hospic Strom života.

Ocenění převzali rovněž někteří rekordmani roku 2020, kteří z důvodu koronavirové krize nemohli v loňském roce cenu převzít (případně se nenašla vhodná příležitost):

Kategorie: Muži 2020
Luboš Hanus – mistr světa v aerobiku
Největší počet titulů mistra světa ve sportovním aerobiku v kategoriích kadet a junior

Luboš Hanus z Žemličkovy Lhoty, člen Aerobik studio Dvojka Sedlčany, se stal pod vedením trenérky Kristýny Faktorové v letech 2016 – 2019 držitelem 6 titulů mistra světa ve sportovním aerobiku v kategoriích cadet Men, cadet Mixed Pairs, junior Men a junior mixed Pairs organizace FISAF International:

MS 2016 (Vídeň) - 1. místo v kategorii cadet Men a s partnerkou Michaelou Zelenkovou 1. místo v kategorii cadet Mixed Pairs

MS 2017 (Leiden) - 1.místo v kategorii cadet Men a s partnerkou Michaelou Zelenkovou 1.místo v kategorii junior Mixed Pairs

MS 2018 (Leiden) - 1. místo v kategorii junior Men

MS 2019 (Leiden) - 1. místo v kategorii junior Men

Dalších 9 medailí (z toho 5 zlatých) získal rekordman na mistrovství Evropy:

Kategorie: Kuriozita roku 2020
Petr Píša – Největší ocelová loutka v České republice

Podle výtvarného návrhu Josef Sodomky vytvořili kováři Petr Píša, Oliver Krejčí, Tomáš Janovec a Adam Štumar unikátní loutku rytíře proměňujícího se v průběhu představení s názvem REZAVÁ RAPSODIE v anděla. Výška loutky, vážící 1700 kg, je 7,6 m, přičemž ovládací „kříž“ ční ve výši 9,5 m. Loutka dokáže pomalu kráčet, pokleknout, vzít svoji Múzu na dlaň a vynést ji do výšky své hlavy. Při představeních Múza zvedá rytíři jeho hledí a poté, co on prozře, mění se v anděla, a to jak podobou hlavy, která nejenže se pohybuje, ale například i její oči mrkají, tak i díky křídlům, jimiž obří loutka umí mávat. Za pomoci horolezeckých lan a kladek ji na způsob obří marionety ovládá 9 loutkovodičů, z nichž jeden je uvnitř těla a zajišťuje odtud hybnost hlavy a křídel. Technicky loutka visí na teleskopickém rameni čelního manipulátoru, stroje, který jede za ní a nese ve výšce hlavní ovládací kříž. Loutku vlastní a provozuje zapsaný spolek Tančírna Třešť. Vyrobena byla v průběhu 75 dnů v Kovárně Na vyhlídce v Třešti.

Zdroj foto: radekjaros.cz

Miroslav MAREK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)