Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Ve čtvrtek mohou zájemci přes poledne na jihlavském náměstí pozorovat pomocí dalekohledů částečné zatmění Slunce

Částečné zatmění Slunce mohou zájemci pozorovat na jihlavském náměstí prostřednictvím astronomických dalekohledů za doprovodu odborného výkladu ve čtvrtek 10. června od 11.30 do 13.45 hodin. Uvedla to mluvčí Muzea Vysočiny v Jihlavě Dana Oberreiterová.
Částečné, nebo také prstencové, zatmění Slunce v Jihlavě nastane v 11.47 hodin, maximální fáze zatmění pak ve 12.39 hodin, kdy dosáhne 14,9 procent. Konec bude ve 13.33 hodin.

Měsíc se 10. června ve 12.52 středoevropského letního času (SELČ) ocitá v novu a nastává zatmění Slunce, které bude v pásu táhnoucím se od střední Afriky přes Arabský poloostrov, jižní a jihovýchodní Asii až do Oceánie pozorovatelné jako prstencové.

U nás toto zatmění uvidíme jako částečné s maximální fází přibližně 0,17. Zatmění se u nás odehraje vysoko nad jihovýchodem a jihem. Začíná vstupem Měsíce před sluneční disk v 11.44 SELČ a končí v 13.36 SELČ. Maximum nastává ve 12.39 SELČ.

Při pozorování Slunce je třeba si chránit oči speciálními brýlemi či filtry (obyčejné sluneční brýle nestačí). Pozorování přes dalekohled je ještě nebezpečnější – opět je třeba mít speciální dalekohled pro pozorování Slunce.

Příští částečné zatmění Slunce pozorovatelné z našeho území nastane 25. října 2022.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)