Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Mezi Blízkovem a Černou boural cyklista, s vážným zraněním skončil v nemocnici v Brně

Mezi Blízkovem a Černou na Žďársku boural v pátek 4. června o půl šesté večer čtyřiapadesátiletý cyklista, který při projíždění mírné pravotočivé zatáčky v klesání nepřizpůsobil rychlost jízdy a před příčným prahem, který se nachází na komunikaci a je označen svislou dopravní značkou zpomalovací práh na tento práh najel, nezvládl řízení a s kolem upadl na vozovku. Utrpěl zranění, se kterým ho záchranáři letecky přepravili do nemocnice Brně. Dechová zkouška nemohla být u cyklisty provedena z důvodu zranění, proto byl nařízen odběr krve v nemocnici. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Řidič osobního auta v ulici Zámecká ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku v pátek 4. června v 9.15 hodin přehlédl chodkyni a srazil ji. 'Třiačtyřicetiletý řidič jel od centra města na Novou Ves u Světlé a přehlédl chodkyni, která přecházela po vyznačeném přechodu pro chodce z jeho pohledu z levé strany a došlo ke střetu. Žena po střetu s vozidlem upadla na silnici', informovala Dana Čírtková s tím že při nehodě utrpěla třiaosmdesátiletá chodkyně zranění, se kterým ji po ošetření záchranáři převezli do nemocnice v Havlíčkově Brodě, kde zůstala hospitalizována.

Obě tyto nehody se staly v den, kdy se policisté na Vysočině v rámci dopravně bezpečnostní akce zaměřili na kontroly nejzranitelnějších účastníků silničního provozu – chodce a cyklisty. Kontroly chování cyklistů a chodců v silničním provozu probíhaly na různých místech kraje a policisté při nich kromě jiného kontrolovali základní předepsanou výbavu jízdního kola, ale také to, zda cyklisté mladší osmnácti let používají cyklistickou přilbu.

Cyklisté společně s chodci patří mezi nejvíce ohrožené účastníky silničního provozu. V Kraji Vysočina policisté od začátku roku do konce května evidovali celkem 34 dopravních nehod s účastí cyklistů. Při těchto nehodách jeden cyklista na následky zranění zemřel, jeden cyklista utrpěl těžké zranění a 28 cyklistů se zranilo lehce. Pouze ze čtyř dopravních nehod vyvázli cyklisté bez zranění. U sedmi cyklistů pak policisté zjistili, že byli pod vlivem alkoholu.

V loňském roce jsme v rámci Kraje Vysočina evidovali celkem 124 dopravních nehod, při kterých měl účast cyklista. V 99 případech byl cyklista viníkem dopravní nehody. Při těchto dopravních nehodách byli tři cyklisté usmrceni, 17 cyklistů utrpělo těžké zranění a 98 cyklistů se zranilo lehce. Pouze šest cyklistů vyvázlo z dopravní nehody bez zranění. U celkem 25 cyklistů policisté zjistili přítomnost alkoholu.

Cyklisté často zapomínají na svoji bezpečnost a na kole vyjíždějí především bez ochrany hlavy. Tato povinnost ze zákona o silničním provozu sice vyplývá pouze pro osoby mladší 18 let, ovšem přilbu by měl využívat každý bez ohledu na věk, protože vážná poranění hlavy mohou mít fatální následky. Cyklistická přilba by se měla stát naprostou samozřejmostí. Zapomínat nesmíme ani na to, že přilba musí být schváleného typu a cyklista ji musí mít nasazenou a řádně připevněnou na hlavě.

Důležitá je také základní předepsaná výbava jízdního kola. Jízdní kolo musí být vybaveno přední odrazkou bílé barvy, zadní odrazkou červené barvy a oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu. Za snížené viditelnosti musí být navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka a nářadí nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz. Za nesplnění zákonné povinnosti týkající se předepsané výbavy jízdního kola hrozí cyklistovi pokuta v příkazním řízení až do výše dvou tisíc korun. Ve výbavě jízdního kola také nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. Před každou jízdou si cyklista musí náležitě zkontrolovat brzdný systém, neboť se jedná o nejdůležitější prvek, který umožní bezpečné zastavení jízdního kola.

Při jízdě na kole si musíme dávat pozor také na alkohol. Někteří cyklisté si neuvědomují, že i oni jsou přímými účastníky silničního provozu, byť řídí nemotorové vozidlo. V případě, že by cyklista alkohol před anebo během jízdy požil, tak se dopouští přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, za který mu ve správním řízení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Policisté proto všem cyklistům doporučují dodržovat několik jednoduchých zásad:

- Sledujte pozorně provoz okolo sebe

- Jezděte co nejblíže u pravého okraje vozovky

- Nejezděte dva vedle sebe

- Nevozte na kole žádné předměty

- Při každé změně směru jízdy dávejte včas a zřetelně znamení paží

- Před odbočením vlevo se nezapomeňte ohlédnout, jestli vás někdo nepředjíždí

- Za snížené viditelnosti nezapomeňte rozsvítit světlomet a svítilnu

- Za snížené viditelnosti je doporučeno užít oblečení nebo prvky z retroreflexního materiálu

- Pravidelně kontrolujte technický stav jízdního kola

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)