Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V jihlavském muzeu proběhne tradiční prodejní výstava kaktusů a sukulentů

Tradiční prodejní výstava Klubu pěstitelů kaktusů a sukulentů bude zahájena v Muzeu Vysočiny v Jihlavě ve středu 9. června na muzejním dvorku. V pořadí již 54. výstava kaktusů a sukulentů potrvá do neděle 13. června do 16 hodin. Otevřeno bude od 9 do 12 a od 12.30 do 17, v neděli pak od 9 do 12 a od 12.30 do 16 hodin.
Kaktusy jsou vytrvalé rostliny rozmanitého vzhledu se sukulentními stonky specifické stavby, většina druhů nemá zelené listy, ty se přeměnily v trny. Květy mají mnoho okvětních lístků i tyčinek. Plodem je bobule.

Kaktusy zahrnují asi 1900 druhů ve 127 rodech. Pocházejí z Ameriky, kde jsou rozšířeny od Kanady až po Patagonii. Největší počet druhů se vyskytuje na jihozápadě USA a severozápadě Mexika a také v jihoamerických Andách. Rostou na široké škále stanovišť od vyprahlých pouští až po tropické deštné lesy.

Sukulenty umí shromažďovat ve svém těle stonku nebo listech vodu, která jim umožňuje přežít i velmi dlouhá období sucha. Jsou tak uzpůsobené k přežití v pouštních a polopouštních podmínkách. Rostou v suchých tropických a subtropických oblastech jako jsou stepi, polopouště a pouště, kde jsou vlivem vysokých teplot a nízkých srážek ke svému přežití nuceny akumulovat vodu. Vyskytují se také v oblastech, kde je sice celoroční úhrn srážek vysoký, ale střídají se zde výrazná období vlhka a sucha.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)