Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kulturu v Jihlavě nastartují havíři; tradiční akce Havíření do města přiveze přes dvacet kapel a divadel

V rámci letošního Havíření, které se koná od pátku 18. do neděle 20. června, chystají jihlavští havíři nejen tradiční průvody, ale i letní koncerty, pouliční divadla, dobročinný běh nebo tradiční Svatojánskou pouť. Na doprovodném festivalu ve Smetanových sadech vystoupí Sto Zvířat, Zatrestband, Voilá, Bára Hrzánová s Mariem Bihárim nebo Circus Problem. Folková kapela Nezmaři po velkém úspěchu před dvěma lety opět vystoupí spolu s filharmonií ZUŠ Jihlava.
V pátek 18. června se po dvou letech z jihlavského podzemí opět vynoří jihlavští havíři, aby spolu s celou Jihlavou oslavili stříbrnou historii města. „Slavit budeme hlavně i konec více než ročního kulturního sucha. Už se nemůžeme dočkat živých koncertů a krásných pouličních divadel, ať už v pátek a sobotu ve Smetanových sadech, nebo v neděli u Kostelíku svatého Jana Křtitele na tradiční pouti,“ říká Milan Kolář za spolek Jihlavský havířský průvod, který Havíření pořádá.

Havíři vyjdou do města celkem třikrát. V pátek 18. června ve 21:00 vyrazí Perkmistr se svým doprovodem na první slavnostní průvod ve světle loučí a luceren. Cestu mu budou stejně jako před dvěma lety zpestřovat divadelníci. Druhý den pak průvod půjde v 16:00. Trasu bude mít oba dny stejnou, z náměstí okolo Brány Matky Boží, poté do parku za kinem Dukla až na hlavní scénu oslav do Smetanových sadů.

V pátek začíná festival ve Smetanových sadech

Havíři vycházejí navečer a odpoledne, aby se ve svých kostýmech neupekli, ale program ve stínu stromů ve Smetanových sadech bude probíhat v pátek už od 16:00 a v sobotu od 14:00 hodin. V pátek tu pohodovou atmosféru odstartují Voilá a Bára Hrzánová s Mariem Bihárim. Večer vyvrcholí koncertem Zatrestbandu a swingovými The 6 Fireballs. V sobotu se pak bude střídat nálada folková v podání Epy De Mye a Nezmarů s filharmonií jihlavské ZUŠ, a ska-punková v podání kapel Circus Problem a Sto Zvířat.

Vedle koncertů se můžou návštěvníci těšit na pouliční divadelníky, stánkové městečko s nejrůznějšími dárky a hlavně s nejrůznějšími dobrotami od místních podnikatelů jako je Snová zmrzlina, pekárna Veselo, čajovna Kuba a Pařízek, radniční Restaurace, nebo pivovar Madcat. Kompletní a stále aktualizovaný program návštěvníci na stránkách Jihlavského havířského průvodu.

Víkend zakončí Pouť ke svatému Jánu

V neděli pak havíři vyjdou naposledy a to hned ráno v 9:00 v menším počtu od ZŠ Křížova po ulici Srázná až ke kostelíku svatého Jana Křitele. Po slavnostní mši v 9:30 tu budou celý den k vidění pohádky a koncerty, k ochutnání dobroty, jejichž koupením přispějete havířskému průvodu na fungování, a také nejrůznější výtvarné a rukodělné dílny.

Více informací najdete na www.havirskypruvod.cz.

Vojtěch KOLÁŘ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)