Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Na jihlavské radnici se konaly dvě zlaté svatby

Padesát let spolu. Manželé Šabartovi a manželé Balounovi se po padesáti letech vydali opět ruku v ruce do velké obřadní síně na jihlavské radnici, aby znovu zpečetili svůj dlouholetý vztah.
František se s Vlastou se seznámili již na střední škole a společné příjmení získali až o šest let později, v roce 1971. František rád cestuje, fotografuje a natáčí videa z cest i různých oslav. Zabývá se také digitální technikou a rád pracuje se dřevem i kovem. Vlasta ráda vaří, peče nebo luští křížovky. Ráda chodí na zahrádku, kde nabírá síly a kde tráví většinu svého volného času. Manželé Šabartovi vychovali tři děti.

Vlasta navíc od roku 1968 do roku 2005 pracovala na matrice a sama zlaté svatby pořádala. Nervozita současných matrikářek proto vzala za své a při závěrečné gratulaci ukápla slza nejenom blízkým členům rodiny, ale i současným matrikářkám.

„Zlatých svateb už tolik není a ani nebude. Mladí se berou později, až jsou starší, dlouho žijí jen tak, i když mají děti, někdy se rozvedou. Nás ještě rodiče vedli k tomu, abychom se každou překážku snažili překonat. Naši se také dožili zlaté svatby, tu jsme jim tenkrát také uspořádali zde,“ zavzpomínala Vlasta Šabartová.


Další zlatou svatbou, která se na jihlavské radnici v sobotu uskutečnila, byla manželů Balounových. Josef a Štěpánka se seznámili v podniku Jihlavan a vzali se na začátku června roku 1971. Josef má rád sport, a to zejména biatlon. Rád čte a poslouchá hudbu, luští křížovky. Štěpánka umí dobře na počítači, vyšívá, plete a sleduje biatlon společně s Josefem, a to nejraději na chalupě v blízkých Markvarticích. Manželé Balounovi vychovali také tři děti.

A jaký je podle manželů Balounových tajemství úspěšného manželství? „Já si myslím, že vzájemná tolerance, důvěra. Problémy řešit společně. My máme syna, který je 43 let ležící, takže i ten nás drží při sobě, i když spousta mužů z rodiny utíká,“ prozradila Štěpánka Balounová jedním hlasem společně se svým manželem.

Foto: horní - manželé Šabartovi; dolní - manželé Balounovi

Aneta HRDLIČKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)