Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Blanka Böhmová představila v Pelhřimově nejdelší kytičkový koberec

Blanka Böhmová z Kaznějova představila ve čtvrtek 10. června v Pelhřimově na akci MĚSTO REKORDŮ ŽIJE! své unikátní dílo, kterým se zapsala do České knihy rekordů a jež je zároveň dokladem toho, že rčení o zlatých českých ručičkách má stále svou platnost. Rekordmanka věnovala 2466 hodin práce tomu, aby vlastnoručně zhotovila 83,9 metrů dlouhý a 60 centimetrů široký koberec, který tvoří podkladová látka a 6874 kytiček zhotovených z vlny.
Květy, které byly při lepení k podkladu kladeny 'jeden vedle druhého', tvoří souvislou květinovou plochu 50,34 m2. Zhotoveny byly na kytičkovači, což je tkací kreativní nástroj pro vytkávání vzorů květin a rozet z příze. Kobereček váží 95 kilogramů a byl sestaven z 64 částí o délce 120 centimetrů a jednoho bonusového dílu měřícího 710 centimetrů, který se stal součástí expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Rekordmanka na svém životním díle pracovala po dobu 1,5 roku, přičemž kytiček pro tuto příležitost vyrobila mnohem více, než bylo použito (některé méně kvalitní vyřadila, mnohé rozdala. Výroba jednoho květu přitom představuje minimálně 20 minut práce. Vlnu autorce věnovali přátelé a občané Kaznějova i vzdálenějších regionů.

Nejdelší květinový koberec v České republice, který byl oficiálně přeměřen v kostele svatého Bartoloměje v Pelhřimově a následně rozprostřen na Masarykově náměstí, je dokladem zručnosti, boží trpělivosti a neutuchajícího elánu Blanky Böhmové. Krátce po zaevidování rekordu vznikla mezi autorkou a pořadateli z Muzea rekordů a kuriozit dohoda, že se společně pokusí po rozdělení koberce na 120 centimetrů dlouhé části, nabídnout zájemcům a výtěžek darovat na charitu.

Miroslav MAREK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)