Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Přednáška Menšina v menšině o životě Řeků v České republice v Telči

Přednáška PhDr. Jany Polákové, Ph.D. s názvem MENŠINA V MENŠINĚ se bude konat v rámci putovní výstavy Dva životy, dvě kultury, dvě země... v knihovně Univerzitního centra MU v Telči ve čtvrtek 15. července se v 17 hodin.
'Přednáška pojednává o zcela neznámém fenoménu tzv. řeckých monarchofašistů a vykonstruovaných soudních procesů z 50. let minulého století s nimi. Ve výstavě je o nich jenom malá zmínka, přesto se jedná o téma velmi zajímavé, ale zároveň je poněkud kontroverzní', uvedla Dana Oberreiterová z Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Putovní výstava připravená k příležitosti 70. výročí příchodu Řeků do Československa s titulem Dva životy, dvě kultury představuje minulost a současnost řecké národnostní menšiny v České republice. V roce 1948 našlo na území tehdejšího Československa útočiště před občanskou válkou okolo 13 tisíc uprchlíků z Řecka, dospělých i dětí. Původně dočasně plánovaný pobyt se jim vývojem politických událostí v Řecku prodloužil o několik desetiletí, některým dodnes. Stát poskytl exulantům vzdělání, práci či bydlení. Většina dětí prošla ústavní výchovou dětských domovů. Přesto, že Řekové nebyli chápáni jako národnostní menšina, dostali možnost udržovat a rozvíjet některé prvky vlastní kultury, především jazyk a hudební a taneční projevy. Na druhou stranu podléhala komunita českým vlivům.

Výstava potrvá do 8. srpna.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)