Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 147 kilometrů v hodině

Někteří řidiči si s dodržováním nejvyšší povolené rychlosti hlavu nelámou. Výrazné překročení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici D1 zjistili v sobotu 10. července dopoledne u řidiče osobního vozidla policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově. Radarové zařízení umístěné ve služebním voze Škoda Superb naměřilo projíždějícímu řidiči rychlost 147 km/h v místě, kde je nejvyšší povolená rychlost stanovena na 80 km/h.
Policisté prováděli v sobotu v rámci běžného výkonu služby dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na dálnici D1, a to zejména se zaměřením na modernizované úseky, kde je omezený provoz vedený v jednom jízdním páse v režimu 2 + 2 jízdní pruhy a nejvyšší povolená rychlost je stanovena na 80 km/h. Krátce po deváté hodině ranní policejní hlídka zaregistrovala na 125. kilometru dálnice ve směru jízdy na Brno rychle jedoucí osobní vozidlo BMW s českou registrační značkou. Radarové zařízení umístěné ve služebním vozidle Škoda Superb naměřilo projíždějícímu řidiči rychlost 147 km/h v místě, kde je nejvyšší povolená rychlost stanovena na 80 km/h.

Policejní hlídka vozidlo k silniční kontrole a zadokumentování dopravního přestupku zastavila v prostoru dálniční odpočívky na 130. kilometru ve směru na Brno. Pětadvacetiletý řidič předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla. Policisté u řidiče také provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Dopravní přestupek – překročení nejvyšší povolené rychlosti - policisté zadokumentovali. Tento přestupek nebylo možné vyřídit s přestupcem na místě a bude oznámen místně příslušnému správnímu orgánu do správního řízení. Ve správním řízení mu za tento přestupek hrozí pokuta až 10 000 korun a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok.

Jízda takovou rychlostí v modernizovaném úseku po dálnici D1, kde jsou pro provoz určeny dva zúžené jízdní pruhy, a proto je zde stanovena nejvyšší povolená rychlost na 80 km/h, je neuvěřitelným hazardem, a to zvláště v současném období, kdy je na dálnici D1 zvýšený provoz z důvodu odjezdu na dovolené a právě v úsecích s dopravním omezením se mohou tvořit nárazově kolony. Řidič s rychle jedoucím vozidlem velice obtížně dokáže zareagovat na dopravní situaci, která může vzniknout před ním, kdy se může vytvořit kolona vozidel nebo může být na dálnici jiná překážka v podobě dopravní nehody nebo porouchaného vozidla. Tento řidič tak svojí jízdou ohrožoval nejen svoji bezpečnost, ale také bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)