Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Vedení města si připomene 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka, oslavy 200. výročí jeho narození proběhnou v září

U příležitosti 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského položí zástupci havlíčkobrodské radnice ve čtvrtek 29. července květiny u pomníku Havlíčkova v parku Budoucnost. Současně také ve čtvrtek navštíví hrob Karla Havlíčka na hřbitově v pražských Olšanech, kde je pochován. Uvedla to mluvčí radnice v Havlíčkově Brodě Alena Doležalová.
Hlavní program letošních oslav 200. výročí narození slavného spisovatele a novináře (31. 10. 1821) proběhne v Havlíčkově Brodě v rámci Dnů evropského dědictví v sobotu 11. září. Ve městě budou tradičně zdarma přístupné památky jako jsou kostely, kulturní instituce, galerie či muzeum. Kromě programu v otevřených historických objektech bude celé odpoledne patřit hudebním a tanečním vystoupením na Havlíčkově náměstí. Nebude chybět ani vyžití pro děti v parku Budoucnost. 'Vyvrcholením oslav se stane večerní videomapping, ve kterém si připomeneme nejdůležitější momenty ze života letošního oslavence', doplnila A. Doležalová.

Dny evropského dědictví a oslavy 200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského:

Památky od 9 do 16 hodin zpřístupněny zdarma včetně doprovodného programu
Doprovodný program
Turistická akce KČT. Klub českých turistů v rámci oslav připravil čtyři trasy se závěrečným setkáním na Havlíčkově náměstí (www.200letKHB.cz).
Cesta epigramů Karla Havlíčka Borovského. Zpřístupnění Havlíčkových epigramů na různých místech města.
Park Budoucnost – atrakce pro děti. Velký skákací hrad pro děti, jízda na ponících, dětská tetování a malování na obličej.
Výstava „Karel Havlíček v Havlíčkově Brodě“. Výstava návštěvníky provede po brodských památkách a popíše jejich vztah k osobě a životu Karla Havlíčka Borovského. Součástí výstavy jsou drobné úkoly, za jejichž splnění čeká odměna na Turistickém informačním centru.
„…plivni si stokrát do moře, ono se nezpění.“ – poetické dílo Karla Havlíčka Borovského v ilustracích – Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě
…na Vaška! Hommage à Václav Černoch – výstava v Galerii výtvarného umění Havlíčkův Brod Petrkov v nás aneb Pocta Bohuslavu Reynkovi– výstava v Galerii výtvarného umění Havlíčkův Brod
Výstava „Místa spojená s Karlem Havlíčkem“. Ve Staré radnici bude zahájena výstava o významu Havlíčkova Brodu v havlíčkovské paměti. Výstava potrvá do konce roku.

10.30 Šupichův altánek – Tataband. Jazz a klasický dixieland zazní u altánku v parku díky péči
Okrašlovacího spolku Budoucnost.
11.30 a 14.00 Klášter sv. Rodiny – Solideo. Dopolední a odpolední vystoupení multiinstrumentálního seskupení interpretujícího gotickou, renesanční a barokní hudbu.
11.00 a 13.00 Kostel sv. Vojtěcha – The Affogato – Nové české fagotové kvarteto. Vystoupení v kostele sv. Vojtěcha doprovodí četba úryvků z dopisů a knih Karla Havlíčka v podání známého českého herce.
9.30 a 13.30 Kaple sv. Kříže (park Budoucnost) – Recitál Pavla Lutnera - vystoupení známého brodského písničkáře.
13.00–18.00 Tajemné brodské chodby – a možná přijde i Havlíček. Spolek Epigram zpřístupní chodby pod Havlíčkovým náměstím z domu čp. 54 (www.spolekepigram.cz).

Karel Havlíček Borovský, pseudonymem Havel, vlastním jménem Karel Havlíček (31. října 1821 Borová u Přibyslavi – 29. července 1856 Praha), byl český novinář, spisovatel, básník a politik. Je považován za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky. Literárně bývá řazen do realismu, politicky pak patří k druhé generaci národních buditelů. Přídomek „Borovský“, kterým často podepisoval své články, je odvozen od jeho místa narození (Borová).

Více zajímavostí o K.H. Borovském:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Havl%C3%AD%C4%8Dek_Borovsk%C3%BD

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)