Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Spatřit mývala z táborské zoo je mimořádný zážitek

patřit tohle zvíře se nepoštěstí každému návštěvníkovi táborské zoologické zahrady. Mýval severní je totiž typické noční zvíře, přes den proto většinou jen tak pospává ve svém útulném domečku. Ven ho dokáže dostat jen bohatě prostřený „stůl“ plný dobrot. Jako všežravec nepohrdne nejrůznějším ovocem, rád si pochutná také na hmyzu, larvách, žížalách či vajíčkách. Ve volné přírodě loví také ryby, sladkovodní korýše, žáby a vodní želvy. Velmi často se za potravou vydává do vody.
Mýval žije samotářským životem, pouze během říje připadající převážně na zimní měsíce vyhledává jedince opačného pohlaví. Samci jsou polygamní, což znamená, že se páří postupně s několika samicemi. Naopak samice jsou monogamní a páří se vždy jen s jedním partnerem.

Původně pochází ze severní a střední Ameriky. V jižních oblastech USA jsou mývalové aktivní po celý rok, kdežto v severních oblastech svého výskytu upadají do zimního spánku. Přední tlapky má téměř tak šikovné jako u opic, jsou schopní otevřít i domovní dveře na kliku nebo ledničku. Pokud má v dosahu vodní zdroj, svou potravu si před konzumací otírá nebo omývá.

Mývaly u nás nejvíce proslavila hláška Hrabalova strýce Pepina a z filmových Postřižin: „Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!“ Je naprosto pravdivá, protože s mývalem se opravdu nudit nebudete. Je velmi akční a vynalézavý, zvláště pokud jde o hledání způsobů jak zdemolovat byt a vytočit tím svého majitele. Mýval je pro chov v domácím prostředí absolutně nevhodný. Raději se na něj přijďte podívat do táborské zoo. Třeba budete mít štěstí a zastihnete ho při bohaté hostině. To vám ochotně i zapózuje.

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)