Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák z filmu Pelíšky

V domě s pečovatelskou službou v Lipnici nad Sázavou zemřel ve věku pětasedmdesát let herec Miroslav Kaman. Jihlavský rodák podle starosty města Zdeňka Rafaje zemřel již 12. května, ovšem i v důsledku opatření proti šíření koronaviru se zprávu o jeho úmrtí dozvěděli jen jeho nejbližší.
Narodil se v Jihlavě do již početné rodiny s šesti sourozenci. Společně s rodiči bydleli ve velkém selském stavení v Rosici na Jihlavsku. Na dětství vzpomíná s láskou. I přesto, že museli hodně pracovat okolo stavení a starat se o dobytek, užili si i spoustu radosti. Vzpomínal například jak ve stodole se sourozenci stavěli bunkry ze slámy. Krásné zážitky má z fotbalových utkání, kde hrály děti proti dospělým.

Miroslava Kamana proslavila role esenbáka ve filmu Jana Hřebejka Pelíšky. Rozkaz zněl jasně. Nesmí projet za žádnou cenu. Nebyl čas lámat si hlavu, kdo je kdo. Dvě dávky.

Filmovat však začal až po padesátce, po absolvování hornické školy pracoval v karvinských dolech. Po pracovním úraze, který se mu stal během závalu, se vrátil na rodnou Vysočinu, kde byl závozníkem mlékárenské cisterny. Zde však onemocněl tuberou a nastoupil do Plicní léčebny na Buchtův kopec. Po několikaměsíční úspěšné léčbě se vrátil domů a pracoval jako vychovatel v ústavu sociální péče pro dospělé v Těchobuzi. Zde se seznámil se svojí budoucí manželkou. Po narození syna se přestěhovali do Humpolce. Našel si práci jako vrátný v humpoleckém Sukně. Manželství bohužel nevydrželo, a tak se po rozvodu odstěhoval do Prahy. Zde si vyzkoušel ještě několik zaměstnání, a po mnoha účastech na různých konkurzech začal účinkovat jako komparsista ve filmu. Stal se hercem a živil se už pouze natáčením.

V bakalářské povídce režiséra Jana Hřebejka Poslední koncert si zahrál s Jiřím Sovákem i Vlastimilem Brodským, první výraznější roli však měl až v seriálu Zdivočelá země.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)