Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Indický velvyslanec navštívil rodný dům předního českého indologa Vincence Lesného

Komárovice u Moravských Budějovic na Třebíčsku navštívil v minulém týdnu velvyslanec Indie J.E. Hemant Kotalwar. Obec se 110 obyvateli je v zájmu indické diplomacie opakovaně, neboť je rodištěm významného českého indologa profesora Vincence Lesného. Uvedla to mluvčí krajského úřadu Vysočina Jitka Svatošová.
Podle informací krajského radního Romana Fabeše se v budově dnešního Obecního úřadu Komárovice 3. dubna 1882 narodil Vincenc Lesný. Psal o Indii a buddhismu, v Indii opakovaně pobýval i vyučoval. Stal se profesorem Univerzity Karlovy, byl předním českým indologem, zakladatelem česko-indického přátelství. Intenzivně se přátelil například s laureátem Nobelovy ceny, spisovatelem Rabíndranáthem Thákurem a významnými osobnostmi indického politického života. Překládal ze sanskrtu, páli, hindštiny a především bengálštiny.

'Lesného rodný dům je dnes označen pamětní deskou s jeho podobiznou. Na obecním úřadě je pamětní síň Vincence Lesného, kde jsou vystaveny některé z jeho publikací a různé zajímavosti o Indii', doplnila J. Svatošová.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)